Historia duszpasterstwa akademickiego przy kościele Najświętszego Zbawiciela

Wyjątki z „Kroniki Ośrodka Akademickiego przy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie” sporządzonej przez dr Teresę Miazgowską. 

Zachowano pisownię oryginalną. Zobacz pełny tekst „Kroniki”.

„W obrębie parafii Najśw. Zbawiciela w Warszawie znajduje się największa warszawska uczelnia – Politechnika Warszawska – oraz dwa domy akademickie. Początkiem pracy duszpasterskiej z młodzieżą akademicką w parafii Najśw. Zbawiciela było wprowadzenie Mszy św. dla młodzieży akademickiej i pozaszkolnej poczynając od 13 września 1957 r. Funkcję proboszcza pełni wówczas Ks. Bp. Wacław Majewski. Z dniem 1 października ks. kanonik Bronisław Kulesza zaczął prowadzić specjalne „Godziny Akademickie”. W dniu 3 maja 1958 r. w związku z rozpoczęciem <Wielkiej Nowenny> odbyło się odnowienie ślubów Jasnogórskich przez młodzież pozaszkolną i akademicką.

Od października 1960 r. do 1963 r. raz w tygodniu, we wtorki o godz. 20-ej prowadzone były w kancelarii parafialnej przez ks. Floriana Klewiado wykłady zagadnień filozofii religii i historii Kościoła.

W 1963 r. zorganizowano pierwszy zespół młodzieży akademickiej. Wykłady i konferencje dla nowopowstałej grupy prowadził ks. Zbigniew Piasecki. W następnym roku istniały już dwie grupy studenckie prowadzone przez ks. Floriana Klewiado i ks. Tadeusza Dajczera. W 1965 r. powstała kolejna, trzecia już grupa młodzieży akademickiej.

Dnia 7 maja 1967 r. przekazano do dyspozycji młodzieży studenckiej dolny kościół i wprowadzono akademicką Mszę św. odprawianą w każdą niedzielę o godzinie 9-ej.

Od 1968 r. młodzieżą akademicką opiekuje się Ks. mgr Józef Rudzki, który czuwa nad całością pracy duszpasterskiej prowadzonej w Ośrodku, kieruje nią, jak również prowadzi wykłady i wygłasza konferencje. Ze względu na wzrastającą frekwencję młodzieży uczestniczącej w wykładach utworzono czwartą grupę słuchaczy. Poczynając od tego właśnie roku wykłady odbywają się w sali katechetycznej w kościele w kolejne cztery dni tygodnia: poniedziałki, wtorki, środy i czwartki o godz. 20-ej.

Tematyka wykładów jest bardzo różnorodna. Są one prowadzone przez specjalistów z poszczególnych dziedzin teologicznych. W tym pierwszym okresie pracy duszpasterskiej prowadzonej na szerszą, niż dotąd skalę wśród młodzieży akademickiej, wykłady prowadzili ks. dr Marian Miksa, ks. dr Mieczysław Nowak, ks. dr Tadeusz Dajczer, ks. prof. dr Jacek Salij i inni. Zagadnienia z teologii dogmatycznej oraz aktualne problemy z życia Kościoła omawia corocznie ks. mgr Józef Rudzki. W 1971 r. liczna grupa młodzieży akademickiej z naszego Ośrodka wzięła udział w pielgrzymce na Jasną Górę” („Kronika”, s. 1-2).

„W r. akademickim 1971/72 do prowadzenia wykładów byli zaproszeni: prof. Mieczysław Gogacz, ks. Józef Barszcz, ks. Mieczysław Nowak, ks. Andrzej Jóźwiak. Tematyka wykładów obejmowała zagadnienia światopoglądowe, moralne i liturgiczne. W ciągu roku akademickiego wprowadzono dodatkowo wykład w niedzielę, o godz. 10-ej.

W dnie powszednie na wykłady przychodziło 260 osób, a ogólna liczba młodzieży akademickiej utrzymującej kontakt z Ośrodkiem wynosiła ponad 600 osób. (W pobliskich domach akademickich PW zamieszkiwało około 1500 studentów). (…) Wraz z początkiem roku akademickiego 1972/73 w dolnym kościele odprawiają się już trzy Msze św.: o godz. 9-ej i 11-ej – akademickie oraz o godz. 10-ej dla młodzieży z klas licealnych, a także uczęszczającej do szkół zawodowych. (…) Co roku, w pierwszą niedzielę adwentu, odbywa się specjalny <Dzień Skupienia> u SS. Urszulanek w Warszawie.

W każdym roku duża grupa młodzieży bierze udział w majowej pielgrzymce do Częstochowy, uczestnicząc w pielgrzymce gnieźnieńskiej oraz do Palmir. Organizowane są poza tym okolicznościowe wyjazdy i wycieczki młodzieży. (…) W 1973 roku kolejne rekolekcje wielkopostne prowadził ks. prof. dr Janusz Pasierb. (…) Stale rośnie liczba studentów uczęszczających na wykłady. Celem pogłębienia życia wewnętrznego w każdym miesiącu odbywają się <wieczory skupienia> oraz Msze św. w pierwsze piątki miesiąca, w których młodzież licznie uczestniczy.

W dniu 3 czerwca 1974 r. w uroczystości zakończenia roku akademickiego wziął udział J. E. Ks. Kardynał Prymas Stefan Wyszyński, który wygłosił do młodzieży Słowo Boże. W przemówieniu swym podkreślił odpowiedzialność młodzieży za przyszłość Kościoła w świecie i ojczyźnie. (…)

Kolejne rekolekcje wielkopostne prowadzili O. Karol Meissner, a następnie ks. prof. dr Włodzimierz Sedlak. W uroczystościach, jak również inauguracjach roku akademickiego brali udział: ks. bp Jerzy Modzelewski, ks. bp Zbigniew Kraszewski i ks. bp Władysław Miziołek.

Od października 1975 r. istnieje przy Ośrodku katechumenat prowadzony przez ks. mgr Józefa Rudzkiego. Zajęcia odbywają się co czwartek o godz. 18-ej w kancelarii parafialnej. W ciągu roku do sakramentu Chrztu i sakramentu pokuty zgłosiło się 35 osób. Praca prowadzona jest indywidualnie oraz w grupach trzy-czteroosobowych.

Wprowadzono dodatkowo spotkania z młodzieżą akademicką w niedzielę z grupą zaangażowanych w pracę Ośrodka. We wtorki, a także inne dni, młodzież ma możliwość osobistego kontaktu z duszpasterzem. (…)

Rośnie zaangażowanie i aktywność młodzieży. W rekolekcjach wielkopostnych wzięło udział około 900 osób, zaś w adwentowym dniu skupienia – ponad 100 osób. Corocznie młodzież z Ośrodka bierze udział w pielgrzymce majowej do Częstochowy, zaś na sierpniową pielgrzymkę zainteresowani zgłaszają się do Ośrodka Centralnego lub do OO. Paulinów. W pielgrzymce do Palmir uczestniczy zazwyczaj około 40 osób. W miarę możliwości młodzież angażuje się w pracę charytatywną, jak opieka nad chorymi, wzajemna pomoc itp. Dba również o czystość dolnego kościoła. W ostatki młodzież organizuje zabawę na terenie plebanii. W czerwcu 1978 r. zorganizowany był autorski poranek poetycki jednego ze studentów” („Kronika” s. 3-8).

„W dniach 16. XI. – 9. XII. na Politechnice Warszawskiej, podobnie jak na innych warszawskich uczelniach trwał strajk okupacyjny. W tym okresie w poszczególnych gmachach PW odprawiane były msze św., słuchano spowiedzi i prowadzono wykłady o treści religijnej dla studentów. W Gmachu Głównym PW msze św. odprawiano codziennie o godz. 20.00. W dniach 19, 20, 21 i 22 listopada msze św. odprawiał ks. W. Niewęgłowski, w dniach 23, 24 i 25. XI. msze św. odprawiał ks. mgr Jóżef Rudzki, a w kolejnych dniach, do 8. XII. włącznie odprawiał msze św. ks. W. Niewęgłowski. Na msze św. odprawiane w Głównym Gmachu przybywało przeciętnie 100-150 studentów; do Komunii św. przystępowało ok. 30% obecnych na mszy. (…) W mszach świętych wraz ze strajkującymi studentami w okupowanych budynkach uczestniczyli również niektórzy pracownicy naukowo-dydaktyczni. Podkreślali oni specyficzną atmosferę nabożeństw, które czasem odprawiane były w salach służących studentom za miejsce pobytu, czasem w aulach. Odbierało się zdeterminowanie młodzieży i nadzieję na pomyślne zakończenie strajku, choć także niepokój i narastające zmęczenie fizyczne i psychiczne. Po zakończeniu Mszy św. odprawianej wieczorem dnia 8 grudnia w tzw. Małej Auli obecna na niej wykładowczyni podzieliła się ze studentami swymi refleksjami. Oto w tej właśnie sali ponad 20 lat temu jako studentka słuchała wykładów z filozofii marksistowskiej prowadzonych przez kierownika ówczesnej katedry Marksizmu-Leninizmu, prof. Barlera. Kpił on i szydził z wiary i ludzi wierzących, mówił o ciemnocie i zabobonie. Obecnie w tej samej auli jest krzyż i odprawia się Msza św. (…) Na zakończenie właściwego strajku okupacyjnego w PW dnia 9 grudnia o godz. 12.00 odprawiona została uroczysta msza św. w dużej auli w Głównym Gmachu PW. Celebrował ją ks. mgr Józef Rudzki, homilię wygłosił ks. Wiesław Niewęgłowski. Obecnych było około 2000 osób. Tego dnia przed mszą św. ks. J. Rudzki wyspowiadał wielu studentów” („Kronika”, s. 66-69).

„Od roku akademickiego 1983/84 w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego pracują nowi Duszpasterze: ks. dr January Budzisz i ks. Tadeusz Jarząb, wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela” („Kronika”, s. 95).

Duszpasterze akademiccy

ks. Bronisław Kulesza (1957-1960)
ks. Florian Klewiado (1960-1968)
ks. Józef Rudzki (1968-1983)
ks. Tadeusz Jarząb (1983-1997)
ks. Tadeusz Aleksandrowicz (1997-2002)
ks. Krzysztof Woźniak (2002-2006)
ks. Adam Mazur (2006-2007)
ks. Krzysztof Bańkowski (2007-2008)
ks. Marcin Galej (2008-2010)
ks. Szymon Petryka (2010-2011)
ks. Jarosław Kotula (2011-2016)
ks. Piotr Rymuza (2014-2022)
ks. Maciej Kulesza (2021-)