bierzmowanie-baner

Sakrament bierzmowania udoskonala łaskę chrztu. Chrzest wciela ochrzczonego do Kościoła, a bierzmowanie pogłębia więź z Kościołem i obdarza szczególną mocą Ducha Świętego. Sakramentu bierzmowania udziela biskup, który jest następcą apostołów wybranych przez Chrystusa. Znakiem daru Ducha Świętego, podobnie jak w czasach apostolskich, jest gest nakładania rąk.

Bierzmowanie młodzieży szkolnej

Ile trwa przygotowanie? >> Przygotowanie do bierzmowania trwa 2 lata. Obejmuje VIII klasę szkoły podstawowej i I klasę szkoły średniej albo dwie pierwsze klasy szkoły średniej. Spotkania odbywają się 10 razy w roku, zazwyczaj w piątki o 18:00 (podczas roku szkolnego).

Kiedy i gdzie się zgłosić? >> Zgłoszenia przyjmujemy na początku roku szkolnego. Pierwsze spotkania rozpoczynają się pod koniec września. Zgłoszenia można dokonać w zakrystii po Mszy świętej, w kancelarii parafialnej lub kontaktując się z księdzem odpowiedzialnym za przygotowanie do bierzmowania młodzieży (ks. Grzegorz Pakowski)

Bierzmowanie osób dorosłych (nie dotyczy uczniów szkół średnich)

FORMULARZ ZAPISÓW

Dla osób starszych – pełnoletnich, już pracujących i studentów, które nie przyjęły bierzmowania, przewidziany jest osobny tryb przygotowania do przyjęcia tego sakramentu. Nie obejmuje on osób pełnoletnich, które aktualnie uczą się w liceum lub technikum.

Spotkania odbywają się zazwyczaj w wybrane poniedziałki i czwartki o 19.15 w górnym kościele. Kursy odbywają się trzy razy w ciągu roku. Najbliższy termin bierzmowania to 4 czerwca 2024 r. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 15 kwietnia, a kolejne 18.04, 22.04, 25.04, 6.05, 16.05, 20.05, 23.05, 27.05 i 3.06.

Parafia Najświętszego Zbawiciela nie prowadzi indywidualnego przygotowania do bierzmowania. Dołączenie do kursu jest możliwe WYŁĄCZNIE do drugiego spotkania. Nie przewiduje się wyjątków od tej reguły.

Odbyłem już kurs do bierzmowania, teraz chciałbym przystąpić do sakramentu w kościele Zbawiciela

Jeżeli odbyłeś już stosowne przygotowanie i chciałbyś przystąpić do sakramentu bierzmowania w naszym kościele powinieneś zgłosić się do kancelarii w ŚRODĘ, jednak nie później niż 2 tygodnie przed terminem uroczystości (nie przewiduje się żadnych wyjątków od tej reguły). Zabierz ze sobą stosowne dokumenty, umieść je w podpisanej kopercie:

• potwierdzenie odbycia kursu do bierzmowania
  • świadectwo chrztu
  • zgodę na bierzmowanie poza własną parafią
  • zgodę dla świadka bierzmowania, na pełnienie przez niego tej funkcji (świadek otrzymuje ją osobiście od własnego Proboszcza)
  • wybrane imię do bierzmowania
  • udział w kosztach przygotowań uroczystości

Proszę zwrócić uwagę, że dokument potwierdzający odbycie kursu do bierzmowania może zawierać w sobie także informacje z innych wymaganych dokumentów – nie trzeba ich wówczas dostarczać. Przed uroczystością masz obowiązek wziąć udział w próbie.