Małżeństwo

malzenstwo-baner

Małżeństwo to przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa. Zgoda, przez którą małżonkowie oddają się sobie i przyjmują wzajemnie, zostaje przypieczętowana przez samego Boga.

Jak zawrzeć małżeństwo w naszej parafii?

Gdzie powinien odbyć się ślub? >> Ślub powinien się odbyć w parafii jednego z narzeczonych. Parafię ustala się względem aktualnego miejsca zamieszkania.

Jesteśmy spoza parafii. Możemy zawrzeć ślub w Zbawicielu? >> Tak. Musicie jednak wcześniej uzyskać odpowiedni dokument ze swojej parafii. Możecie wystąpić o licencję lub substytucję. Licencja to zgoda na zawarcie ślubu w kościele innym niż parafialny, jednak wszystkie formalności związane z zawarciem małżeństwa są przeprowadzane w Waszej parafii. Substytucja to zgoda na pobłogosławienie małżeństwa i przeprowadzenie wszystkich formalności przedślubnych w innym kościele.

Mamy potrzebne dokumenty, co dalej? >> Zgłoście się do kancelarii parafialnej żeby zarezerwować termin ślubu. Jeżeli chcecie być pewni, że poślubicie się w dniu który wcześniej wybraliście, zróbcie to odpowiednio wcześniej – nie później niż na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Podczas wizyty w kancelarii zostaniecie poinformowani o dacie zgłoszenia się na spisanie protokołu przedślubnego. Do zarezerwowania terminu ślubu nie potrzebujecie jeszcze żadnych dokumentów. Rezerwacji można dokonać telefonicznie.

Czym jest protokół przedmałżeński i jak się na niego umówić? >> Protokół jest to tzw. badanie kanoniczno-duszpasterskie narzeczonych. W czasie protokołu potwierdza się dyspozycję narzeczonych do zawarcia małżeństwa i ustala, czy nie istnieją przeszkody do jego zawarcia. Choć nazwa tych czynności może budzić niepokój, to w większości przypadków jest to raczej dobra okazja do poznania narzeczonych przez duszpasterza w miłej atmosferze. Najlepiej, aby na spisanie protokołu zgłosić się jak najwcześniej, jednak nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem (w związku z ważnością dokumentów). Prosimy o nieodkładanie tej ważnej czynności na koniec. Na mniej więcej miesiąc przed ślubem, wszystkie formalności powinny być już załatwione, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

Na spisanie protokołu należy się zawsze umówić, chociażby telefonicznie. Czas potrzebny na spisanie protokołu to ok. 45 minut.

Co powinniśmy mieć ze sobą podczas spisywania protokołu? >> Zabierzcie takie dokumenty jak:

  • metryka chrztu świętego z informacją o bierzmowaniu i aktualną datą (ważne 3 miesiące do daty ślubu),
  • dowody osobiste,
  • druki z USC (ważne 6 miesięcy do daty ślubu),
  • świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej – do wglądu (np. świadectwo szkolne),
  • zgoda na spisanie protokołu jeśli narzeczeni są spoza parafii (substytucja).

Prosimy, by przed złożeniem dokumentów sprawdzić, czy dane na nich widniejące są ze sobą zgodne. Zwłaszcza prosimy o porównanie metryki chrztu świętego z dokumentami z USC. Dokumenty muszą być ze sobą w pełni zgodne.

Pozostałe wymagane dokumenty, można donieść w późniejszym okresie, po uzgodnieniu z duszpasterzem. Chodzi o takie pisma jak:

Czy po spisaniu protokołu powinniśmy jeszcze coś załatwić? >> Jeżeli jedno z narzeczonych (lub oboje) nie mieszkają na terenie parafii muszą dostarczyć potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi. Stosowne pismo otrzymacie po spisaniu protokołu. Zwykle zapowiedzi są wygłaszane przez dwie kolejne niedziele. Warto uwzględnić ten czas, planując kalendarz czynności przedślubnych. Pamiętajcie, też żeby zgłosić się do kancelarii parafialnej w tygodniu poprzedzającym zawarcie małżeństwa – złożycie podpisy w księgach parafialnych. Na to spotkanie przyjdźcie ze świadkami. Powinni oni być osobami pełnoletnimi, w pełni władz umysłowych. Świadkiem nie może być osoba, która dokonała aktu apostazji.

Kurs przedmałżeński

KURS 10-TYGODNIOWY. Kurs ma formę 10 cotygodniowych spotkań. Część z nich ma formę wykładową, a część warsztatową. Kurs prowadzi duszpasterz – ks. Marcin OŚKO wraz z wykwalifikowanymi i doświadczonymi specjalistami. Cykl spotkań zakończony jest dniem skupienia dla narzeczonych. Kursy odbywają się w dwóch turach: jesiennej i wiosennej. Spotkania odbywają się w piątki o 17.30 w dolnym kościele (wejście od ul. Mokotowskiej). >> Szczegółowe informacje o bieżącym kursie i formularz rejestracyjny

Dodatkowo Duszpasterstwo Akademickie „Sandał” prowadzi kurs przedmałżeński dla osób do 32. roku życia w formie rocznej. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu. Jedno ma charakter pracy warsztatowej i konferencji w kościele. Drugie to spotkanie w kręgach utworzonych ze zgłoszonych par, które odbywa się w dowolnym miejscu wybranym przez krąg. Kurs prowadzi duszpasterz akademicki. Osoby zainteresowane tym kursem, prosimy o >> kontakt i rejestrację.

Parafia Zbawiciela nie prowadzi skróconych form kursów przedmałżeńskich.