Odnowa w Duchu Świętym

wtorek | 19.15 | dolny kościół (wejście od ul. Mokotowskiej)

Opiekun
ks. Tadeusz SOWA

WWW
www.swiatlochrystusa.waw.pl

Grupa modlitewna Odnowy w Duchu Świętym wyłoniła się ze studenckiej wspólnoty „Zbawiciel” Ruchu „Światło-Życie” działającej w naszej Parafii. Miało to miejsce w 1991 r., kiedy po modlitwach i wielu rozważaniach podjęto decyzję zorganizowania rekolekcji: Seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Rekolekcje prowadziła, nie żyjąca już dziś Nina Szwejcer z grupy Odnowy przy Parafii św. Marcina w Warszawie. Seminarium wywarło ogromny wpływ na wielu z nas. Spowodowało zmianę myślenia o Bogu i bliźnich, otworzyło nas na doświadczenie miłości Boga, a zwłaszcza uwrażliwiło nas na tajemnicę działania Ducha Świętego w naszym życiu. Po zakończeniu rekolekcji kilkanaście osób zapragnęło kontynuować formację grup Odnowy w Duchu Świętym. Dało to początek naszej grupie, która po akceptacji księdza proboszcza zaczęła systematycznie spotykać się na modlitwie we wtorkowe wieczory. Opiekę nad nami sprawowała wówczas siostra Jadwiga Tabor (Serafitka), a członków grupy stanowiły osoby młode, najczęściej studenci. Wkrótce – bo już jesienią 1992 r. – dołączyły także osoby starsze i w średnim wieku, głównie parafianie. Ale Duch Święty wieje kędy chce… i siostra Jadwiga, w czerwcu 1992 została posłana na inną „placówkę”. Do dziś utrzymuje z nami kontakt.

Naszymi kolejnymi opiekunami byli:
ks. Darek Gocłowski – od czerwca 1992 do czerwca 1997
ks. Tadeusz Aleksandrowicz – od czerwca 1997 do 2002
ks. Lech Sitek – od czerwca 2002 do czerwca 2004
ks. Robert Kamiński – od września 2004 do lipca 2010
ks. prałat Tadeusza Sowa – od września 2010.

Zmieniali się również odpowiedzialni za Wspólnotę oraz niektórzy animatorzy. Jest to naturalne, ponieważ Wspólnota jest „otwarta”. Jedni pojawiają się, spotykają Jezusa i idą dalej w swoje życie (to najczęściej studenci). Inni zostają, aby wzrastać w wierze – we Wspólnocie. Najbardziej stabilną grupą są okoliczni mieszkańcy – osoby na stałe związane z parafią, ale ci „nieco” się starzeją i stąd nasza grupa stała się bardziej „dojrzała”, a średnia wieku jej uczestników znacznie wzrosła.

Nasz zwykły program „pracy” duchowej to przede wszystkim: modlitwa wspólnotowa i osobista, formacja (głównie w ramach propozycji Centrum Formacji Odnowy w Duchu Świętym w Magdalence), wspólnotowe wyjazdy formacyjne, pielgrzymki, wyjazdy wakacyjne. Każdego roku około 50-60 osób podejmuje tzw. „Nasze Credo” wspólne dla grup Odnowy w Duchu Świętym. Są to konkretne zobowiązania podejmowane osobiście przez członków grupy, określające propozycję drogi do świętości w Kościele i z Kościołem. Jest to propozycja życia w taki sposób, aby łaska Odnowy wydawała obfite owoce w naszym życiu indywidualnym i we wspólnocie Kościoła.

Raz w roku organizujemy w naszej Parafii Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy prowadzone w systemie seminaryjnym (spotkania odbywają się raz w tygodniu przez 2 miesiące), w których uczestniczy przeciętnie 50-70 osób i zaangażowanych jest ok. 12-15 animatorów oraz osoby prowadzące rekolekcje i kapłan.

Grupa nasza – w miarę potrzeb i na miarę możliwości – podejmuje także różne zaangażowania w Parafii. Na przykład: pomoc w przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania, przygotowanie i prowadzenie czuwania modlitewnego przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, przygotowanie jednego z ołtarzy na procesję w dniu uroczystości Bożego Ciała. Nasza Diakonia muzyczna ubogaca swoim śpiewem liturgię Eucharystii w czasie parafialnych rekolekcji akademickich, a Diakonia modlitwy wstawienniczej posługuje modlitwą wszystkim potrzebującym dwa razy w miesiącu. Wraz z innymi grupami Odnowy bierzemy również udział w ewangelizacji ulicznej na Starym Mieście (w sezonie letnio-jesiennym) pod kierownictwem ks. Andrzeja Grefkowicza z Magdalenki. Wspólnota – od momentu powstania – systematycznie rozrastała się. Mimo naszych ludzkich niedoskonałości i słabości Duch Święty tak nas prowadził i Swoją mocą sprawiał, że rozwój grupy miał nie tylko wymiar ilościowy (liczba uczestników grupy wzrosła od ok. 30 osób w 1992 roku do ok. 100-120 osób obecnie), ale również – przynajmniej mamy taką nadzieję – nastąpił rozwój w wymiarze duchowym!

Wierzymy, że Pan Bóg wierny swojemu Przymierzu z nami będzie nas dalej umacniał i prowadził swoją drogą tak, abyśmy byli odbiciem Jego światła wszędzie tam, gdzie jesteśmy postawieni w naszym codziennym życiu; Tak jak sprawia to Swoją łaską, każdego dnia budząc dobre pragnienia w naszych sercach; Tak jak głosi to imię naszej grupy – „Światło Chrystusa”, które On sam nam dał.

Zapraszamy Cię na nasze spotkania modlitewne! Jeśli chcesz możesz razem z nami poznawać Jezusa Chrystusa, który pokonał śmierć i zwyciężył we wszystkich naszych problemach, także tych, wobec których my jesteśmy bezsilni i bezradni. Może – tak jak my – potrzebujesz pomocy Ducha Świętego, aby wprowadził Cię w tajemnicę żywej obecności Chrystusa w sakramentach Kościoła, w jedności na Eucharystii i na wspólnej modlitwie? Możesz razem z nami – we wspólnocie Kościoła – poznawać Emmanuela-Boga, który zawsze jest z nami. Możemy razem kroczyć drogą Odnowy w Duchu Świętym, aby spotkać Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który obiecał być przy każdym z nas, aż do skończenia świata.