Nie na pokaz | Komentarz do Ewangelii

>> Przeczytaj Ewangelię

Przyzwyczajeni do wygód i łatwego życia nie bardzo chcemy słuchać o umartwieniu i postach. Takie praktyki wydają nam się już niepotrzebne. Przypominają średniowieczną pobożność nie przystającą do współczesnej mentalności.
Natura człowieka jest niezmienna. Od niepamiętnych czasów i we wszystkich formach religijności, człowiek wyrażał poprzez post swoje ofiarowanie się Bogu. Post jest praktyką ascetyczną, która także prowadzi do otwarcia człowieka na Boga, który jest dawcą życia.

Można post przeżywać bardzo formalnie, jako zewnętrzną praktykę pobożnościową, a jednocześnie sercem daleko być od Boga. Prorok Izajasz ostrzega przed takim postem. Zachęca, aby praktyce postu nadać wymiar troski o ludzi potrzebujących, by dzielić swój chleb z głodnymi… i wszelkie jarzmo niewoli połamać.

Jezus w Ewangelii nadaje nowy wymiar praktykom pokutnym. Odnosi je do osobowej relacji człowieka z Bogiem. Dopóki człowiek przeżywa osobistą więź z Bogiem, który jest Oblubieńcem duszy człowiek traktuje post jako znak miłości oblubieńczej. A w sytuacji oddzielenia od Boga post ma wymiar pokutny wzywający człowieka do nawrócenia i jest związany ze smutkiem duszy z powodu utraty jedności ze swoim Stwórcą i Odkupicielem.

Podejmując praktykę postu w każdy piątek całego roku, a szczególnie w Wielkim Poście, pragniemy zjednoczyć się z męką i śmiercią Chrystusa. Chcemy naszą postawą być blisko Jezusa w Jego uniżeniu. Pragniemy także wzmocnić swoją wolę, aby jeszcze pełniej podjęła współpracę z Bożą łaską.

Niech dzisiejszy post stanie się dla nas okazją do świadomego uczestnictwa w tajemnicy odkupienia. Prośmy Matkę Zbawiciela, aby dzięki Jej wstawiennictwu nasze życie religijne było znakiem oblubieńczej miłości jaką Bóg nas umiłował.

ks. Tadeusz Sowa

Słowo Życia na cały dzień
Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: Rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych, wszelkie jarzmo połamać i dzielić swój chleb z głodnym.

Intencja modlitewna
Prośba w intencji wszystkich poszukujących wiary i pragnących nawrócenia.

Postanowienie na cały dzień
Świadomie podejmę dzisiaj post jako znak mojej miłości do Chrystusa i pobożnie odprawię Drogę Krzyżową.

Msza święta
Miłosierny Boże wspomagaj swoją łaską rozpoczęta dzieła pokutne, aby naszym zewnętrznym wyrzeczeniom towarzyszyła prawdziwa odnowa ducha (z Kolekty).

Rachunek sumienia
Czy podjąłem dobrowolnie post, jako znak mojej miłości do Boga i bliźnich?