Ołtarz św. Ekspedyta

Na początku lipca zakończyliśmy prace renowacyjne ołtarza św. Ekspedyta. Przypominamy, że Msza święta z nabożeństwem do św. Ekspedyta jest sprawowana w każdy poniedziałek o 17.00, a w czasie wakacji szkolnych o 18.30.

Osoby, które chciałyby wesprzeć prace remontowe w naszym sanktuarium, mogą składać ofiary na nr konta: 06 2030 0045 1110 0000 0070 8970. Dziękujemy za wszelką pomoc!

Ołtarz św. Ekspedyta znajduje się w eklektycznej, marmoryzowanej kaplicy w lewej nawie kościoła (od strony zachodniej). Jak cały kościół pochodzi ona z I poł. XX w. Nastawa ołtarzowa ma charakter portalu, zwieńczonego glorią z dwoma aniołami trzymającymi medalion z napisem: „Święty EKSPEDYCIE módl się za nami”. W centrum znajduje się zwieńczona konchą nisza, a w niej figura św. Ekspedyta. Postać w stroju rzymskiego żołnierza, we wzniesionej prawej ręce trzyma krzyż z napisem „HODIE”, w lewej zaś złotą palmę – symbol męczeństwa. Pod lewą nogą św. Ekspedyta znajduje się kruk z tabliczką „CRAS”.

Ekspedyt był rzymskim żołnierzem żyjącym w III/IV w. po Chr. Wedle jednej z legend, kiedy chciał nawrócić się na chrześcijaństwo, ukazał mu się diabeł pod postacią kruka, który nakłaniał go do odłożenia tego zamiaru na kolejny dzień (łac. „cras” – jutro). Żołnierz miał jednak zdecydowanie odpowiedzieć: „Zostanę chrześcijaninem dzisiaj” (łac. „hodie” – dziś). Św. Ekspedyt jest patronem spraw trudnych i zawiłych, procesów sądowych, studentów i żołnierzy.