Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 6, 1-6.16-18)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Dzisiejsza Ewangelia zawiera konkretne wskazania, jak dobrze przeżyć rozpoczynający się Wielki Post. Więcej się modlić, próbować pościć i nie bać się jałmużny. Cel jest jeden – świętość.
Najtrudniejszym może okazać się przeżycie tego czasu w pewnej samotności. Bo post jest dla ciebie, a nie dla innych. Nie epatuj swoimi postanowieniami, ani nie zmuszaj nikogo, by pościł w ten sam sposób, co ty. Spróbuj pomyśleć w tym czasie o sobie. Tak dosłownie. Jak wygląda twoje życie dzisiaj, nad czym potrzebuję pracować, komu więcej poświęcić czasu, z czym się wreszcie skonfrontować?
W wirze codzienności łatwo jest zagubić to, co w nas najpiękniejsze – pragnienie doskonałości, szczęścia. Wielki Post to nie czas umartwienia dla niego samego, ale czas kiedy będziesz pamiętał by codziennie „namaścić głowę i umyć twarz”. Te kosmetyczne czynności w sposób symboliczny wyrażają troskę o przywrócenie prawdy o nas. Zmyciu brudu grzechu, który nas przykrywa, a który nie jest naszą nieodłączną częścią.
ks. Piotr Rymuza
DA #SANDAŁ