1. Pod hasłem „NIESPOKOJNE JEST SERCE CZŁOWIEKA, DOPÓKI NIE SPOCZNIE W BOGU” rozpoczęliśmy Rekolekcje Wielkopostne, którym patronował będzie św. Augustyn. Poprowadzi je ks. Łukasz Żak, doktorant Historii Kościoła na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Dzisiaj nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach świętych. Zaś w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 9.00, 15.00 i 18.30. Zachęcamy, aby zaplanować czas na udział w rekolekcjach, które mają nam pomóc przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz.: 15.45, 17.45 (dla dzieci), 19.00 i 20.00 (akademicka).
3. Kościół zobowiązuje nas w Wielkim Poście do modlitwy, postu, pokuty i jałmużny. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych braci z Ukrainy i apelowi Caritas Polska w ramach jałmużny wielkopostnej kontynuujemy zbiórkę artykułów spożywczych o przedłużonym terminie przydatności, środków higieny osobistej, chemii gospodarczej i kosmetyków. Wszystkie przyniesione produkty można składać przy nowo powstającym ołtarzu Miłosierdzia Bożego. Dary zostaną dostarczone przez nas do punktu Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Przed i po Mszach w sklepiku pod chórem, można kupić świece na stół wielkanocny, wspierając dzieło pomocy podejmowane przez Parafialny Caritas.
4. Wspólnotowy charakter wielkopostnej pokuty wyraża się m.in. w naszym udziale w liturgii stacyjnej w różnych kościołach Warszawy. Wykaz kościołów stacyjnych w poszczególne dni Wielkiego Postu z ramowym programem w gablocie przy wyjściu z kościoła i na naszej stronie internetowej.
5. W tym roku Uroczystość Świętego Józefa przeniesiona na poniedziałek.
6. W sobotę, 25 marca obchodzić będziemy uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
O godz. 18.30 odbędzie się bierzmowanie osób dorosłych, które w ostatnich tygodniach przygotowywały się do tego sakramentu w naszej parafii. O godz. 18:00 w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia: Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa z okazji Dnia Świętości Życia. Zachęcamy do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
7. W przyszłą niedzielę rozpoczną się rekolekcje akademickie zatytułowane „Przyjacielu po coś przyszedł? Jezus i Judasz”. Poprowadzi je znany rekolekcjonista o. Tomasz Gałuszka OP. W poniedziałek i wtorek nauki rekolekcyjne po Mszy świętej o godz. 20.30.
8. Także w przyszłą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie dla dorosłych, służące intelektualnemu zgłębianiu wiary prowadzone przez ks. Macieja. Tym razem poruszymy temat: „Czy CREDO jest związane bardziej z rozumem, czy z postawą życiową?”. Niedziela 26.03 o godz. 16.15 w sali nr 5 na plebanii.
9. W niedzielę, 26 marca o godz. 14.30 w kinie Luna odbędzie się projekcja filmu pt. „Opiekun” o obecności i działaniu św. Józefa w życiu współczesnych ludzi. Bilety w cenie 12 zł są do nabycia w kasie kina.
10. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj, w trzecią niedzielę miesiąca, na tacę tzw. remontową. Kontynuowane będą prace przy elewacji kościoła.
11. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia rekolekcji i Wielkiego Postu.
Prasa katolicka
/na 19 marca 2023/
Wszystkie tygodniki katolickie przygotowały w różnych artykułach odpowiedzi na oskarżenia, jakimi obsypano ostatnio świętego Jana Pawła II.
Redaktor Naczelny tygodnika „Idziemy” ujawnia w swoim artykule wstępnym fakt, że atak na Karola Wojtyłę, był „od dawna przygotowanym, rozpisanym na role, atakiem na świętego”. Wewnątrz numeru tygodnik publikuje wywiad z profesorem Rafałem Łatką z IPN.
Tygodnik „Niedziela” już na okładce zachęca, by „odróżnić prawdę od kłamstw”, a wewnątrz pod tytułem „Dopaść Karola Wojtyłę” czytamy dopisek „Jak za pomocą mediów usiłuje się zrealizować marzenia Stalina, Bieruta, Kiszczaka i Urbana”.
W „Gościu Niedzielnym” czytamy o manipulacji na trzech poziomach: tezy, źródeł i ofiar.
Prócz tego, ważnego dla Polaków tematu znajdziemy w tym tygodniu w prasie:
W tygodniku „Idziemy” istotny w Wielkim Poście temat: Jak możliwie najlepiej, w zgodzie z Wolą Bożą skorzystać z nauk i z czasu rekolekcji, poza tym – dla wszystkich, którzy pragną nieustannie wzrastać duchowo – wnikliwa analiza tematu kierownictwa duchowego, towarzyszenia w drodze do zbawienia. Ojciec profesor Jacek Salij napisał dla tygodnika „Idziemy” ciekawy tekst „Grzechy świętych”. Z lektury tego warszawskiego tygodnika dowiemy się też o józefitach, którzy od ponad czterdziestu lat mają swoją placówkę w Warszawie.
„Gość Niedzielny” przygotował ważny dla wielu tekst jak dawać nadzieję w trudnym macierzyństwie i – w kolejnym odcinku cyklu podejmującego temat Uczynków Miłosiernych co do duszy – jak mądrze pocieszać strapionych. Poruszono też w „Gościu” temat „Osierocone rodzeństwo”, czyli jak pomagać dzieciom, które straciły brata lub siostrę, a w ramach Raportu Instytutu „Pokolenia” felieton „Piekło samotności”.„Niedziela”, z racji przypadającej dzisiaj Uroczystości św. Józefa, przygotowała artykuł „Męska twarz Kościoła”, a w cyklu „Wielcy polskiego Kościoła”, wspomnienie „Anioła z Auschwitz”, czyli artykuł o Stanisławie Leszczyńskiej, która w obozie koncentracyjnym przyjęła kilka tysięcy porodów (jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1992 roku). W tygodniku „Bliżej życia z wiarą” (ukrytym wewnątrz „Niedzieli”) dowiemy się jak ważną inspiracją w życiu wielu ludzi jest święty Józef, a w kąciku „Szlachetne zdrowie” poznamy, jak ważne dla człowieka są jego jelita i jak o nie dbać.