1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień – czas rozważania tajemnic Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Są to najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Powinny być czasem wyciszenia i refleksji oraz naszej szczególnej modlitwy.
2. Ostatnie w tym roku Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30.
3. Wspominamy dzisiaj także 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła. W wielu miastach Polski przejdą marsze w obronie św. Jana Pawła II. Taki marsz odbędzie się także w Warszawie. W naszym kościele po Mszy Św. O godz. 20.30 odbędzie się koncert pieśni pasyjnych przeplatany rozważaniami św. Jana Pawła II. Wydarzenie przygotowane przez studentów DA SANDAŁ będzie poświęcone uczczeniu pamięci naszego Świętego Wielkiego Rodaka.
4. Dzisiaj o godz. 16.30 w naszym kościele odbędzie się także koncert zatytułowany „Per Crucem Tuam” w wykonaniu Chóru Akademickiego PW pod dyrekcją p. prof. Dariusza Zimnickiego. Wstęp wolny.
5. W Wielki Czwartek będziemy obchodzić pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Przed południem biskupi i kapłani naszej archidiecezji będą celebrować Mszę Krzyżma w Archikatedrze Warszawskiej. Podczas tej liturgii zostaną poświęcone olej krzyżma i olej chorych. Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o 18.00. Po liturgii czuwanie w Ciemnicy. Kościół będzie otwarty od 7.00 do 22.00. Sakrament spowiedzi będziemy sprawować w godzinach 7.00–9.00 oraz 15.00–17.00.
6. W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o 18.00. Taca przeznaczona będzie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Po liturgii czuwanie przy Grobie Pańskim. Kościół będzie otwarty od 7.00 do 22.00. O 8.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię. Spowiedź w godzinach 8.00–17.00. W piątek rozpoczynamy też nowennę przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia. O 14.30 zapraszamy na Drogę Krzyżową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz trzy posiłki w ciągu dnia, z których tylko jeden do syta).
7. W Wielką Sobotę Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego o 19.30. Przynosimy świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Kościół będzie otwarty od 7.00 do 22.00. O 8.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię, a o 15.00 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Spowiedź w godzinach 8.00–17.00. Poświęcenie pokarmów od 7.00 do 17.00 (poza czasem Ciemnej Jutrzni).
8. Msza Rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną o 6.00. Tego dnia nie będzie Mszy świętej o 7.00. Pozostałe Msze według porządku niedzielnego. Taca będzie przeznaczona na prace remontowe w naszej świątyni.
9. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek kancelaria parafialna będzie nieczynna.
10. Tradycyjnie ministranci rozprowadzają dziś palmy. Wszystkich ministrantów, lektorów oraz służbę liturgiczna ołtarza, którzy pragną czynnie włączyć się w przygotowanie liturgii Triduum Paschalnego zapraszamy na spotkanie w środę 5 kwietnia na godzinę 19.15 w kościele.
11. W sklepiku pod chórem, można kupić świece na stół wielkanocny, wspierając dzieło pomocy podejmowane przez Parafialny Caritas.
12. Zapraszamy na jednodniową pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i sanktuarium św. Jana Pawła II. Termin: 29 kwietnia. Zapisy w kancelarii lub u ks. Michała.
13. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia ostatnich dni Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego Męki Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.
Prasa katolicka
/na 2 kwietnia 2023/
Na okładce nowego numeru tygodnika „Idziemy” obok streszczającego Wielki Tydzień wyrażenia >Od „Hosanna” do „Ukrzyżuj”<, umieszczono pytanie, które każdego z nas powinno niepokoić „Czy człowiek gorliwie praktykujący może popełnić ciężki grzech?”. Na to pytanie – ważne a zarazem ciekawe odpowiada teolog duchowości, jezuita, o. dr Aleksander Jacyniak. Kolejnym artykułem jest w „Idziemy” refleksja na temat dobrze odbytej spowiedzi oparta o postulat, by nie utracić poczucia grzechu.
Niektórzy wahają się nad sensem wspierania organizacji charytatywnych przy okazji składania oświadczeń podatkowych – w podjęciu decyzji może im pomóc artykuł „Dobro za 1,5%”.
Dla wszystkich, którzy pamiętają mieszkającego obok sióstr wizytek śp. księdza Bronisława Bozowskiego wartościowe jest wspomnienie tej postaci; obok zamieszczono dopuszczoną modlitwę o uproszenie łask za jego przyczyną.
Na pewno też wielu czytelników zainteresuje krótkie przypomnienie różnych badań, jakie naukowcy i teologowie przeprowadzili nad tzw Całunem Turyńskim.
W innych tygodnikach katolickich znajdziemy:
Redakcja „Gościa Niedzielnego” zaprasza do świętowania „Od wieczora Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania” – znajdziemy w „Gościu” szczegółowe komentarze pomocne w dobrym przeżyciu tego czasu. Przydatna podczas Triduum może też być refleksja znanego salwatorianina, księdza Krzysztofa Wonsa „Krzyż to nie pomysł Boga”. Nie zabrakło w nowym „Gościu” ciekawych spotkań, m.in. z posługującą w hospicjum siostrą Michaelą Rak i – z przeszłości – ze świętym Janem Chrzcicielem de la Salle, patronem wychowania chrześcijańskiego. Na okładce nowej „Niedzieli” widzimy ważne pytanie „Jak przekazać dzieciom wiarę?”. W nawiązaniu do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego „Niedziela” podejmuje temat „Ciało i dusza po śmierci”. W ciekawy sposób nazwano Triduum Paschalne w dodatku „Bliżej życia z wiarą”: jest to „Czas poza czasem”. Ciekawe – jak zawsze – są rady mistrza pszczelarskiego, księdza Eugeniusza Marciniaka.