1. Dzisiaj przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP i 170. rocznica ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Jest to także nasza uroczystość odpustowa i początek parafialnych rekolekcji adwentowych, które w tym roku poprowadzi dyrektor Radia Niepokalanów o. Grzegorz Klimczyk. Temat rekolekcji: „Niepokalana – oto nasz ideał. Rekolekcje ze św. Maksymilianem”. Zachęcamy do włączenia się w rekolekcje i zaplanowania tych dni, tak aby umożliwić sobie i bliskim uczestnictwo. Nauki rekolekcyjne dzisiaj na wszystkich Mszach świętych (oprócz 20.30), a w poniedziałek i wtorek na Mszach o godz. 6.15, 9.00, 15.00 i 18.30. Spowiedź podczas wszystkich Mszy rekolekcyjnych.
2. Dzisiejsza niedziela to także dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Zbiórka do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie po każdej Mszy świętej.
3. Szczególny charakter Adwentu wyrażają Roraty, na które zapraszamy wszystkich w dni powszednie o godz. 6.15. Zachęcamy do udziału w Roratach dzieci i młodzież.
4. Dzisiaj o godz. 18.00. nabożeństwo różańcowe.
5. Schola Duszpasterstwa Akademickiego Sandał zaprasza na koncert pieśni adwentowych „Otwórz się niebo” dzisiaj o godz. 19.30, tj. po Mszy Świętej o godz. 18.30.
6. Od 6 do 13 grudnia gościmy w naszym kościele obraz Matki Bożej Solidarności, namalowany w 1984 r. przez artystę z Podlasia – Artura Chacieja, przekazany na Jasną Górę podczas II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy, zainicjowanej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Zakończenie nawiedzenia z aktem zawierzenia Matce Bożej w piątek 13 grudnia o godzinie 18.30. Po Mszy świętej o godz. 18.30 procesja różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu, jak każdego 13-go miesiąca, jako wyraz wdzięczności za koronację wizerunku Matki Zbawiciela koronami papieskimi.
7. W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominać: w poniedziałek św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin; we wtorek NMP Loretańską; w czwartek NMP z Guadalupe; w piątek św. Łucję, dziewicę i męczennicę; w sobotę św. Jana od Krzyża, kapłana i doktora Kościoła.
8. W przyszłą niedzielę o godz. 20.30 zapraszamy na rekolekcje akademickie pod tytułem „Nauczycielu, co mamy czynić?”. Poprowadzi je Rektor Seminarium Duchownego w Warszawie ks. dr Wojciech Bartkowicz. 16 i 17 grudnia – Msze św. z naukami o godz. 20.00.
9. W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem Roku Jubileuszowego 2025 zapraszamy małżeństwa przeżywające w tym roku okrągłe jubileusze małżeństwa (5, 10, 15 itd. rocznica) do uroczystego odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwa podczas Mszy Świętych w Święto Świętej Rodziny, 29 grudnia o godz. 11.30 i 13.00. Zapraszamy do zgłaszania się małżeństw w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.
10. W kiosku pod chórem Parafialny Zespół Caritas rozprowadza opłatki i świece na stół wigilijny. Ofiary z opłatków będą przeznaczone na fundusz remontowy naszego kościoła, a ofiary ze sprzedaży świec na dzieła Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Parafialny Zespół Caritas przygotowuje jak co roku paczki świąteczne dla potrzebujących i seniorów z naszej parafii. Ich przygotowanie można wesprzeć składając dobrowolną ofiarę do skarbony PZCaritas przy figurze św. Antoniego. Można również zakupić wybrane produkty i przynieść w przygotowanej torbie dostępnej w kiosku parafialnym.
11. Pod patronatem parafialnego Caritas i stowarzyszenia akademickiego Soli Deo zapraszamy do włączenia się w zbiórkę środków czystości i kosmetyków (takich jak: pasty do zębów, proszki do prania i szampony) na rzecz dzieci z Domu Dla Dzieci im. Sybiraków w Szymonowie k. Ostródy. Dar serca możemy składać w zakrystii kościoła do niedzieli 22 grudnia.
12. Dzieci rozprowadzają dzisiaj własnoręcznie przygotowane ozdoby świąteczne. W przyszłą niedzielę studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Sandał” będą rozprowadzać sianko na stół wigilijny. Złożone ofiary wspomogą działalność duszpasterstwa dzieci i studentów.
13. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
Życzymy błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.
Prasa katolicka
Nawiązując do dzisiejszej Uroczystości tygodnik „Idziemy” poprosił wykładowcę z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie o opisanie historii prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi – od sugestii biblijnych poprzez wiarę Ludu Bożego przez wieki aż do chwili ogłoszenia tej prawdy jako dogmat. Prócz tego w „Idziemy” zaprezentowana jest inicjatywa Ruchu Czystych Serc kapłanów – jest to rozszerzenie znanej od lat inicjatywy opartej na (przypomnianej na okładce tygodnika) prawdzie, że „kochać bezinteresownie i prawdziwie może tylko osoba, która panuje nad sobą”.
Do lektury felietonu Anny Wardak może zachęcić zacytowanie pogrubioną czcionką zdanie: „Zalety mojej żony kochają wszyscy, lecz tylko ja mam obowiązek kochać też jej wady”. Ciekawa też jest teza ks. Łukasza Piotrowskiego, który pisze, że łatwo może stracić wiarę ktoś, kto nie przeżył „drugiego nawrócenia”.
Znajdziemy też w „Idziemy” materiały związane z otwarciem po pożarze katedry Notre Dame i rzadko poruszany temat „Żydzi w armii Andersa”.
Redakcja „Gościa Niedzielnego” przygotowała materiały na temat tzw „cudownego medalika”, tego tematu dotyczy zwłaszcza artykuł „To nie magia!”; jest też w „Gościu” – w ramach przygotowania do Roku Jubileuszowego artykuł „Nadzieja, która nie zawodzi” – tekst o świętym Pawle, Apostole Narodów. Ważna dla wielu czytelników zapewne będzie wypowiedź psychoterapeutki, która dzieli się doświadczeniem „Spokój na niespokojne serce”, na kolejnej stronie jest reportaż „Przepis na dobro” – go skutek odwiedzin w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Na ostatnich stronach możemy z „Gościem” odwiedzić sanktuarium Cudownego Medalika Maryi Niepokalanej w Paryżu.
Publikujący często w „Niedzieli” Wincenty Łaszewski przygotował ciekawe opracowanie – pisze, że dogmat o Niepokalanym Poczęciu to wiadomość ważna dla każdego z nas. Na prośbę Redakcji „Niedzieli” abp Józef Michalik dzieli się swymi przemyśleniami, które zatytułowano „Polska – moja ojczyzna”. Na stronach z nadtytułem Nasze sprawy znajdziemy ważny tekst „Między kulturą życia a kulturą śmierci”, a na stronach Podróżnik przeczytamy reportaż z Bari, z sanktuarium św. Mikołaja.
Dodatek „Bliżej życia z wiarą” przygotował wywiad z Kingą Rybarczyk, który zatytułowano: „Adwent z Maryją”. W dodatku zaprezentowano też propozycję własnoręcznego wykonania szopki, jest też relacja z odwiedzin w Toruniu: „Miasto pachnące piernikami”. Przypominamy też, że w salonikach prasowych można nabyć adwentowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”.