1. Biskupi zgromadzeni na Plenarnym Zebraniu Konferencji Episkopatu Polski wybrali nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu, którym został metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Jego zastępcą został metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Módlmy się o dary Ducha Świętego i potrzebne łaski dla nich w prowadzeniu Kościoła w Polsce.
2. W sobotę 16 marca rozpoczęła się w całym kraju nowenna w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas nowenny modlimy się o zgodę narodową, ducha odnowy i pojednania w narodzie i o ochronę życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. W naszej parafii modlimy się w tej intencji po każdej Mszy Świętej do 24 marca. Więcej informacji na naszej stronie internetowej.
3. Dzisiaj rozpoczynamy rekolekcje akademickie, które poprowadzi ks. dr Jan Konarski, teolog moralny, proboszcz parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie. Tematem rekolekcji będzie: „Odwaga bycia dojrzałym”. Msze święte z nauką rekolekcyjną dzisiaj o godz. 20.30 oraz w poniedziałek i wtorek o godz. 20.00.
4. W środę, 13 marca, podczas Mszy św. o 18.30 uroczyście rozpoczęliśmy peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Zbawiciela w rodzinach naszej parafii jako przygotowanie do 25-lecia koronacji przez św. Jana Pawła II. Osoby zainteresowane przyjęciem obrazu do swojego domu prosimy o indywidualne zgłoszenie do zakrystii lub w kancelarii parafialnej.
5. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30; w piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz.: 15.45, 17.45 (dla dzieci), 19.00 i 20.00 (akademicka), a także do udziału w liturgii stacyjnej w wybranych kościołach Warszawy.
6. We wtorek uroczystość Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Można jeszcze zamawiać intencje zbiorowe na Mszy o godz. 17.00.
7. W najbliższy piątek, 22 marca, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Będzie to dla nas okazja do dania świadectwa wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego. Drogę Krzyżową rozpoczniemy w górnym kościele o godz. 19.00. Zachęcamy do udziału wszystkich parafian wraz z rodzinami, przyjaciół Zbawiciela i gości. Tego dnia nie będzie Drogi Krzyżowej o godz. 20.00.
8. Za tydzień Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy świętej. Po Mszy św. o godz. 19.45 odbędzie się koncert pieśni pasyjnych przygotowany przez scholę Duszpasterstwa Akademickiego Sandał. Tradycyjnie ministranci będą rozprowadzali palmy, a ofiary będą przeznaczone na wsparcie wakacyjnego wyjazdu dla uboższych rodzin z naszej parafii.
9. Zachęcamy do wsparcia dzieła pomocy potrzebującym podejmowanego przez Caritas poprzez zakupienie świec na stół wielkanocny. Świece można nabyć w niedziele po Mszach Świętych w sklepiku pod chórem lub w tygodniu w zakrystii i kancelarii parafialnej.
10. W ramach duchowego przygotowania do srebrnego jubileuszu koronacji Obrazu Matki Zbawiciela zapraszamy na nocne czuwanie w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Termin wyjazdu: 13 kwietnia. Zapisy i szczegółowe informacje w zakrystii i u ks. Michała.
11. Troszcząc się o każde ludzkie życie, na 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem, zachęcamy do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Polega ono na podjęciu przez 9 miesięcy modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki, a także w intencji jego rodziców. Osoby, które chcą włączyć się w duchową adopcję zapraszamy w przyszłą niedzielę po Mszach świętych do kaplicy Matki Zbawiciela.
12. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej, zwłaszcza wielkopostnego numeru gazety parafialnej „Nasz Zbawiciel” oraz tygodnika „Idziemy” i miesięcznika „Misyjne drogi”.
Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.
Prasa katolicka
Temat nowego numeru tygodnika „Idziemy” można odgadnąć patrząc na okładkę, na której umieszczono fotografię jednego z wizerunków świętego Józefa, Opiekuna Jezusa i Maryi, patrona ojców i mężów, patrona pracy i dobrej śmierci. Wewnątrz numeru znajdziemy artykuł Jacka Pulikowskiego, znanego doradcy rodzin, „Męski, znaczy odpowiedzialny”, a na kolejnych stronach poznamy „Mężczyzn świętego Józefa” – rodzaj organizacji założonej przez byłego strażaka, który przez resztę życia postanowił „rozpalać ogień w sercach mężczyzn”. Redaktor Naczelny tygodnika „Idziemy” przygotował wywiad z nowowybranym Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, pallotynem, ks. arcybiskupem Tadeuszem Wojdą, a w cyklu cotygodniowych artykułów o modlitwie o. Józef Augustyn, jezuita, pisze „Gdzie szukać pomocy w modlitwie?”. Na pewno też wielu czytelników zwróci uwagę na tekst ks. profesora Jana Sochonia „Mroki Wielkiego Postu” – autor przestrzega przed „złym”, czyli błędnie rozumianym poszczeniem i ukazuje, co można osiągnąć w zyciu przez dobrze rozumiany i dobrze przeżyty Wielki Post.
Otwierając inne tygodniki katolickie możemy w nich przeczytać:
W „Gościu Niedzielnym” dowiemy się, jakie są – nieprzewidywalne według potocznego sposobu myślenia – etapy życia modlitewnego, poznamy też ciekawy wykład o prostocie modlitwy („co zrobić, by nie wyklepać pięknych słów modlitwy”). Poza tym, co zapowiedziały słowa wydrukowane na pierwszej stronie okładki, dowiemy się wiele o relikwiach, o oddawaniu im czci, o losie relikwii z zamykanych kościołów. W ostatnich dniach Wielkiego Postu przyda się też zapewne wyjaśnienie zwyczajów liturgicznych, jakie niebawem się pojawią (zakryty krzyż, obnażony ołtarz, kołatki podczas liturgii).
„Niedziela” już na pierwszej stronie okładki zadaje pytanie „dlaczego niektórym dzieciom nie chce się żyć?” – temat „Gdy dusza boli” rozwinięto wewnątrz numeru. Rozmowa z dr ha. Anną Cegiełą, językoznawcą z UW wyjaśni, co to jest mowa nienawiści. Poznamy też, z lektury nowego numeru, „siostry w koronach”. W tygodniku „Bliżej życia z wiarą” (ukrytym wewnątrz „Niedzieli”) jest wywiad „To nie był przypadek”, słowniczek wielkopostny dla dzieci, ale też ciekawa wędrówka „Podążając za świętym Józefem”.