XIX Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Nabożeństwo różańcowe dzisiaj o godz. 18.00.

2. We wtorek, 13 sierpnia, przypada 151. rocznica urodzin śp. gen. Józefa Hallera. W naszej świątyni znajduje się jego popiersie jako upamiętnienie wydarzenia, kiedy przed Bitwą Warszawską w 1920 r. modlił się nowenną w kościele Najświętszego Zbawiciela wraz ze swoimi żołnierzami i mieszkańcami Warszawy, prosząc o zwycięstwo nad bolszewikami.

3. Jak każdego 13. dnia miesiąca po Mszy świętej o godz. 18.30 nabożeństwo różańcowe i procesja, dziękczynienie za dar koronacji wizerunku Matki Zbawiciela.

4. W środę przypada wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika. Jest to także rocznica jego męczeńskiej śmierci w bunkrze głodowym w Auschwitz 14 sierpnia 1941 roku.

5. W czwartek, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień odpustu w naszym Sanktuarium. Pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub ofiarować go za zmarłych. W tym dniu wspominamy 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”; jest to także święto Wojska Polskiego, będziemy modlić się w intencji naszej Ojczyzny i polskich żołnierzy. Msze Święte jak w każdą niedzielę. Tego dnia również podczas każdej Mszy błogosławieństwo ziół i kwiatów. Przypominamy, że w uroczystość Wniebowzięcia NMP jako katolicy mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej.

6. W sobotę wspomnienie św. Jacka Odrowąża, dominikanina, misjonarza.

7. Wszystkich, którzy nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce na Jasną Górę, zachęcamy do duchowego pielgrzymowania, codziennej Eucharystii, osobistej modlitwy w intencji pielgrzymów, a także ofiarowania cierpienia w niesionych intencjach.

8. Przypominamy, że sierpień jest obchodzony jako miesiąc abstynencji i trzeźwości, w którym wielu rodaków powstrzymuje się od spożywania alkoholu. Zachęcamy do włączenia się i rezygnacji z alkoholu jako dobrowolny dar w intencji trzeźwości narodu. Przy tej okazji informujemy, że spotkania wspólnoty AA – Anonimowych Alkoholików odbywają się w każdą sobotę w godz. 21.00 – 23.00 w salach na plebanii.

9. Przypominamy także o porządku wakacyjnym Mszy świętych: do końca sierpnia nie będzie Mszy Świętych w dni powszednie o godz. 9.00 i 17.00.

10. Kancelaria parafialna przez całe wakacje czynna od godz. 16.00 do godz. 18.00, z wyjątkiem 15 sierpnia, tego dnia będzie nieczynna.

11. Są jeszcze 3 wolne miejsca na pielgrzymkę do Gruzji i Armenii w dniach 7-15.10.2024. Informacje w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

12. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień, wszystkim korzystającym z urlopu – dobrego odpoczynku.

Prasa katolicka

Tematem tygodnia w nowym numerze „Idziemy” to, zaznaczony na okładce problem: Kościół a polityka.  Wybrano taki właśnie temat, bo wewnątrz numeru znajdziemy precyzyjne wyjaśnienie, że „Cud nad Wisłą” – jak mówił sam Lenin – był powstrzymaniem pochodu rewolucji na Zachód Europy (artykuł „W obronie cywilizacji”). Korzystając z okazji poproszono filozofa polityki (prof. Zbigniewa Stawrowskiego) o teoretyczne wyjaśnienie: mówi on, że jeśli polityką nie zajmą się ludzie z zasadami moralnymi, to znajdzie się ona w rękach „tych najgorszych”.  Oczywiście w tym samym numerze znajdziemy teologiczne komentarze faktu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (artykuł „Ludzkie i Boże spełnienie”). Prócz tego nowy numer tygodnika „Idziemy” przypomina fascynującą historię uratowania postaci Chrystusa z katedralnej kaplicy Baryczków i przynosi bardzo przejrzyste wyjaśnienie „Między prawdą a ideologią (artykuł ks. bpa Jacka Grzybowskiego).

Jak zawsze w „Idziemy” jest sporo aktualnych zaproszeń na wydarzenia kulturalne i rodzinne.

W innych tygodnikach katolickich znajdziemy następujące treści:

„Gość Niedzielny” poprosił Przemysława Babiarza o skomentowanie wydarzeń związanych z inauguracją olimpiady w Paryżu, przy tej okazji „Gość” podpowiada Jak reagować na bluźnierstwa„Gość” przypomina w nowym numerze świętego króla Norwegii („Król Niezłomny Olaf”), a specjalistka od psychologii, wykładająca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wyjaśnia sens ignacjańskich Ćwiczeń Duchowych, z których wiele osób podczas wakacji korzysta. Również w nowym „Gościu”, karmelita, kard. Arborelius wyjaśnia, jak odpowiadać na kryzys w Kościele. W wakacyjnym cyklu Europa od Góry  „Gość” zaprasza do sanktuarium w Meritxell w Andorze. W nowym „Gościu” przeczytamy o polskich kapliczkach przydrożnych  i o „Wniebowziętej, całej w ziołach”.

Nowy numer „Niedzieli” w dużej części poświęcono pielgrzymowaniu, w którym uwidacznia się a zarazem wzmacnia siła wiary. W cyklu Dźwięki Biblii przeczytamy o krzyku – okazuje się, że języku hebrajskim jest aż dwanaście rdzeni słowotwórczych odnoszących się do krzyku. Na dalszych stronach „Niedzieli” są „Tajemnice siostry Łucji” i spotkanie z Ireną i Jerzym Grzybowskimi: „Pokochać i wytrwać”. Nadtytuł Historia przynosi artykuł „Wymarsz ku wolności” (o latach 1914-1918). Dodatek „Bliżej życia z wiarą” zaprasza nas tym razem Na „Lato w Borach Tucholskich”, przypomina, że 12 sierpnia jest Dzień pracoholika i przedstawia historię człowieka, który dzięki pewnemu spotkaniu odrzucił uzależnienie od alkoholu. Porady zdrowotne jak zawsze zawarte w dodatku tym razem ukazują zdrowotne zalety skrzypu polnego.