XVII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj przypada IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, ustanowiony przez papieża Franciszka, który przypomina nam o roli i znaczeniu seniorów w społeczeństwie oraz konieczności troski o nich. Módlmy się w ich intencji, aby doświadczyli opieki, miłości i należnego szacunku.

2. Nieszpory dzisiaj o godz. 18.00.

3. Trwają zapisy na pieszą pielgrzymkę, która wyruszy 5 sierpnia na Jasną Górę. Zapisy za pośrednictwem strony: www.wapm.waw.pl. Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce zachęcamy do przekazywania intencji, a także wsparcia organizacji i wyżywienia pątników z grupy biało-żółtej – przez cały tydzień w zakrystii, a w przyszłą niedzielę po każdej Mszy Świętej przy wyjściu z kościoła.

4. W poniedziałek wspomnienie św. Marii, Marty i Łazarza; w środę św. Ignacego z Loyoli, kapłana, założyciela zakonu jezuitów; w czwartek św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła, założyciela Zgromadzenia Redemptorystów.

5. Dzisiejsza niedziela kończy XXV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Chcemy włączyć się w misyjną Akcję św. Krzysztof – grosz za kilometr, którejcelem jest wsparcie polskich misjonarzy w zakupie środków transportuprzeznaczonych do użytkowania na misjach. Aktualnie na misjach pracuje 1690 polskich misjonarzy i misjonarek w 99 krajach świata. Po każdej Mszy świętej można złożyć ofiary do puszek na ten cel. Dzisiaj także błogosławieństwo kierowców i możliwość poświęcenia pojazdów. Wjazd dla pojazdów na parking przy plebanii od ul. Mokotowskiej.

6. W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek będziemy modlić się w intencji powołanych do służby Bożej i nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne podczas Mszy się o godz. 8.00. W piątek okazja do spowiedzi z racji I piątku miesiąca i przyjęcia Komunii Świętej wynagradzającej. Tego dnia będzie odprawiona dodatkowa Msza Święta o godz. 17.00. W sobotę nabożeństwo według objawień fatimskich po Mszy świętej o godz. 8.00.

7. W najbliższy czwartek 1 sierpnia przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia w sposób szczególny wspominamy wszystkich walczących i poległych w obronie Warszawy i Ojczyzny. Msza święta w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim o godz.18.30. Warto przypomnieć, że 6 sierpnia 1946 roku w naszym kościele Najświętszego Zbawiciela, w zniszczonych murach świątyni, odbył się pogrzeb licznych bezimiennych ofiar Powstania Warszawskiego. Tego dnia przed wielu laty Plac Zbawiciela był wypełniony tłumem ludzi żegnających i opłakujących tych, co zginęli w Powstaniu.

8. W piątek, 2 sierpnia, przypada dzień odpustu Porcjunkuli, obchodzonego w święto Matki Bożej Anielskiej, związanego ze Świętym Franciszkiem z Asyżu. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie świątyni, odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wyznania Wiary, stan łaski uświecającej, Komunia Święta, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu.

9. Sierpień jest obchodzony jako czas dobrowolnej abstynencji, w którym wielu rodaków całkowicie powstrzymuje się od spożywania alkoholu. Zachęcamy do całkowitej abstynencji w intencji trzeźwości narodu. Przy tej okazji informujemy, że spotkania wspólnoty AA – Anonimowych Alkoholików odbywają się w każdą sobotę w godz. 21.00 – 23.00 w salach na plebanii.

10. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień, wszystkim korzystającym z urlopu – dobrego odpoczynku.

Prasa katolicka

Tygodnik „Idziemy” w najnowszym numerze porusza sprawy wielkie i mniejsze, ale nie mniej ważne: znajdziemy w nim zarówno wiele materiałów związanych z powstaniem warszawskim (w tym przypomnienie kapelanów służących powstańcom)  i ważną informację o odpuście zupełnym przysługującym za odwiedzenie i poświęcenie czasu osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Ze względu na wspomnienie Rodziców Najświętszej Maryi Panny ostatnia niedziela lipca została nazwana Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych, Redakcja tygodnika „Idziemy” przygotowała zarówno spotkanie ze starszymi, którzy aktywnie pomagają innym seniorom jak i przypomnienie wielu wartości przekazywanych w rodzinach wielopokoleniowych.

Ważny jest niewątpliwie artykuł „Kto ma wpływ na nasze dzieci”, a wielu zainteresuje krótkie i rzeczowe przypomnienie zakonu Krzyąckiego („O Krzyżakach inaczej”).

Na ostatnich stronach „Idziemy”, wśród zaproszeń są szczegóły potrzebne dla uczestników Pielgrzymki Niepełnosprawnych i Rodzin na Jasną Górę.

„Gość Niedzielny” już na okładce zachęca do zainteresowania się nowo wydaną książką „Święci 1944” – to z racji osiemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Znajdziemy w  „Gościu” artykuł „Ogrzewają świat” – o uformowanych według duchowości ignacjańskiej Oblatkach Serca Jezusa, a na następnych stronach przeczytamy niezwykłą historię powstania Sióstr Maryi Niepokalanej i o cudach, jakie się zdarzyły poprzez osobę charyzmatycznej siostry Dulcissimy.

Wzruszająca jest opowieść o heroizmie wiary Polaków mieszkających w Kazachstanie, a w wakacyjnym cyklu „Europa od góry” poznamy sanktuarium w Ettel.

Również „Niedziela” nawiązując do kolejnej rocznicy wybuchu powstańczego zrywu, przygotowała artykuł „Tajemnice Powstania Warszawskiego” oraz tekst „Bitwa o pamięć”. W dziale Treści wiary przypomnimy sobie wielką rolę, jaką w tradycji Izraela odrywały trąby (w tym trąby jerychońskie), a na wakacyjnych stronach znajdziemy dowód, że muzea nie są nudne.   Dodatek „Bliżej życia z wiarą” przedstawia dzisiaj działalność znanego w Warszawie salwatorianina, księdza Rafała Główczyńskiego i zachęca, by „Wygrać wakacje”. Poza tym, w ogromnym skrócie, poznamy „Stolicę igrzysk”, czyli Paryż.