XXXIII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj obchodzimy VIII Światowy Dzień Ubogich pod hasłem: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5). Papież Franciszek w orędziu na ten dzień przypomina, że „jesteśmy powołani, aby w każdych okolicznościach być przyjaciółmi ubogich”.

2. Nabożeństwo różańcowe z modlitwą wypominkową dzisiaj o godz. 17.45. W transepcie po stronie ołtarza św. Ekspedyta znajduje się puszka, do której można jeszcze składać intencje na wypominki jednorazowe, odczytywane w listopadzie podczas modlitwy różańcowej o godz. 17.45.

3. W związku ze świętem Politechniki Warszawskiej dzisiaj o godz. 20.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji środowiska akademickiego, pod przewodnictwem Jego Magnificencji Rektora Katolickiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. prof. Krzysztofa Pawliny.

4. Po każdej Mszy świętej dzisiaj Siostry Felicjanki kwestują na rzecz prowadzonego przez nie hospicjum przy ul. Nowowiejskiej.

5. W poniedziałek wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy; w środę św. Rafała Kalinowskiego, kapłana; w czwartek Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny; w piątek św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej, będziemy polecać jej wstawiennictwu Pana Prof. Tomasza Kalisza, naszego organistę i wszystkich, którzy angażują się w oprawę muzyczną Mszy świętych i nabożeństw.

6. W sobotę, 23 listopada, o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Młodych, którego tematem przewodnim jest „Nadzieja”. Wpisuje się ono w obchody 39. Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w Kościołach lokalnych 24 listopada w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. Tego dnia o godz. 12.30 w Bazylice Archikatedralnej Msza święta, po której około godz. 13.45 wyruszy Orszak Jezusa Chrystusa Króla.

7. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej.

8. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

Prasa katolicka

Jeśli ktoś spośród Parafian i Przyjaciół Zbawiciela nie ma jeszcze najnowszego numeru biuletynu wydawanego w naszym środowisku („Nasz Zbawiciel”), to zachęcamy do nabycia.

Tematem numeru w nowym numerze tygodnika „Idziemy” jest „Muzyka w liturgii”, jeden z aspektów tego tematu zaznaczono na okładce cytując tytuł testu „Po co nam organiści”. Poza tym w tym tygodniu  „Idziemy” pozwala nam poznać osobę nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko – praskiej, ks. Tomasza Sztajerwalda, dotychczasowego rektora praskiego seminarium. Wielu czytelników korzystając z informacji o Pomniku Dzieci Utraconych zapewne odwiedzi cmentarz w Józefowie, gdzie został on postawiony. Z lektury  tygodnika „Idziemy” poznamy (albo sobie przypomnimy) fascynującą historię pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego namalowanego według wskazówek siostry Faustyny Kowalskiej, jest tam także ważny dla wielu rodzin artykuł „Niesakramentalni w Kościele”. Spośród zaproszeń warto wskazać wykorzystującą najnowsze osiągnięcia techniki   możliwość uczestniczenia w odwzorowanej przez symulator akcji oddziału powstańczego i grze polegającej na szukaniu klucza do złamania hitlerowskich szyfrów (w Centralnym Przystanku Historia IPN).  Strony z poradami przypominają zapomniane przez niektórych działanie sody ozyszczonej.

Redakcja „Gościa Niedzielnego” postanowiła przypomnieć „Ciągłość Tradycji” w Kościele od świętego Piotra, poznamy pierwszych jego następców i dowiemy się „Skąd się biorą papieże”. Z racji Dnia Ubogich poznamy kilkoro wolontariuszy (artykuł „Gotuję dla Jezusa”), a kilka stron dalej można przeczytać tekst „Wierni Kościołaowi” – o Duszpasterstwie Wiernych Tradycji Łacińskiej. Poznamy też z  „Gościa” „Ewangelizację rzez zabytki” a na stronie z pytaniami czytelników możemy przeczytać „Dlaczego Jezus zstąpił do piekieł.  

 „Niedziela” dzisiaj stawia pytanie „Dokąd zmierzamy?” – jest to zapowiedź wywiadu z prof. Wojciechem Roszkowskim na temat dehumanizacji („Gdzie jest przód, a gdzie tył?”). Święto Ofiarowania Najświętszej Matyi Panny (21 listopada) stało się okazją do przypomnienia rodziny świętych Joachima Anny i Maryi („Troje najszczęśliwszych ludzi”). Ks. Paweł Rytel – Andrianik, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego przygotował tekst „Klucz do zrozumienia papieża Franciszka”, a na stronach z nadtytułem Patron Roku poznamy sylwetkę hrabiego Wladysława Zamoyskiego („Zapomniany hrabia, władca Tatr”). Dodatek „Bliżej życia z wiarą” przedstawia Justynę Kabacińską, która z mocą twierdzi „Bóg mnie prowadzi” i poznamy katolicką propozycję na andrzejkowe zwyczaje. Jest też w dodatku sylwetka pierwszego męczennika urodzonego w USA (zabitego w Gwatemali).