I Niedziela Wielkiego Postu | Ogłoszenia parafialne

1. Rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ceniony duszpasterz i redaktor portalu 2 Ryby ks. Mirosław Maliński. Temat rekolekcji: „Od samotności do przyjaźni, czyli o wzajemności”. Nauki dzisiaj podczas każdej Mszy świętej oraz w poniedziałek i wtorek o godz.: 9.00, 15.00 i 18.30. Spowiedź podczas każdej Mszy św. Zachęcamy do udziału w rekolekcjach, które pomogą nam przeżyć owocnie Wielki Post.

2. W tym samym czasie odbędą się rekolekcje akademickie prowadzone przez ks. Malińskiego. Temat: Seksmisja. Pierwsza nauka dzisiaj na Mszy świętej o godz. 20.30. W poniedziałek i wtorek zapraszamy na Mszę akademicką o godz. 20.00, a po niej na konferencję. Ks. Rekolekcjonista zaprasza wszystkich zainteresowanych, nie tylko studentów.

3. Metropolita Warszawski abp Adrian Galbas skierował do wiernych list pasterski, który można przeczytać na stronie internetowej Parafii. Zachęca nas do szczególnego otwarcia się na Słowo Boże, udziału w rekolekcjach wielkopostnych, medytacji Słowa Bożego, a także nawiedzania Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych.

4. Pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych odbywa się pod hasłem: „Zostań pielgrzymem nadziei” i wiąże się ono także z inicjatywą tzw. Paszportu Pielgrzyma, w którym zbiera się pieczątki potwierdzające nawiedzenie kościołów stacyjnych. Osoby, które zdobędą komplet pieczątek, wezmą udział w losowaniu nagród, w tym głównej: pielgrzymki do Rzymu. Paszporty są dostępne w parafiach oraz na stronach internetowych Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej (do samodzielnego wydruku). Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Archidiecezji Warszawskiej: https://archwwa.pl/wielkopostne-koscioly-stacyjne/ oraz na stronie internetowej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

5. Zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej dla wszystkich: o godz. 15.45 oraz o godz. 19.00; dla dzieci o godz. 17.45 oraz dla studentów i młodzieży o godz. 20.00.

6. Trwa Rok Jubileuszowy obchodzony pod hasłem: Pielgrzymi nadziei. Wierni prawdziwie pokutujący, oczyszczeni sakramentem pokuty i pojednania oraz pokrzepieni Komunią świętą, modląc się zgodnie z intencjami papieża, mogą uzyskać odpust zupełny. Przypominamy, że kościołem jubileuszowym w Archidiecezji Warszawskiej, w którym wierni mogą go uzyskać jest kościół Najświętszego Zbawiciela – Sanktuarium Matki Zbawiciela. Zachęcamy do korzystania z tego szczególnego przywileju dla siebie lub osoby zmarłej.

7. W środę 12 marca Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym będzie bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 19:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, inaugurująca obchody 500. rocznicy obecności krzyża Baryczków. Przedstawiciele Parafii, wszystkie wspólnoty i Przyjaciele Zbawiciela wyruszą do katedry środkami komunikacji miejskiej, zbiórka przed kościołem o godz. 18.00. Wszystkich zapraszamy do udziału w uroczystości.

8. W czwartek 13 marca przypada 12. rocznica wyboru papieża Franciszka. O godz. 18:00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona Msza Święta, z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, w intencji papieża Franciszka. Zachęcamy do udziału i włączenie się do modlitwy o umocnienie i wszelkie łaski dla papieża Franciszka.

9. W piątek 14 marca męskie wspólnoty katolickie działające na terenie Archidiecezji Warszawskiej, organizują Męską Drogę Krzyżową,która przejdzie ulicami Warszawy. Początek po Mszy świętej o godz. 18.30 w kościele akademickim św. Anny przy pl. Zamkowym. Zakończenie w bazylice św. Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście.

10. W dniach 21-23 marca odbędą się rekolekcje wyjazdowe dla osób dorosłych od 25. roku życia, na które zaprasza Duszpasterstwo postakademickie „Droga” i Wspólnota Dorosłych „Grono 33+”. Szczegóły i zgłoszenia na stronie Parafii w zakładce „Wspólnoty” oraz u ks. Grzegorza.

11. W imieniu społeczności Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie składamy Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na tacę. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom Ad gentes.

12. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka 

Redaktor Naczelny tygodnika „Idziemy” proponuje w swoim artykule wstępnym post ukierunkowany na cel, do którego zmierzamy, by lepiej uświadomić sobie, że podjęte ewentualne wyrzeczenia mają przybliżać nas do miłowania Boga, siebie i innych ludzi, by oderwać się od tego, co nas rozprasza, niepokoi i rozbija. W ramach tak zapowiedzianego Tematu tygodnia kard. Grzegorz Ryś tłumaczy, jaki post zmienia nas samych w lepszych i szczęśliwszych ludzi, w kolejnym artykule jedna z redaktorek wyjaśnia, co to jest „Wielkopostna miłość”. Podejmując kolejne zagadnienie tygodnik „Idziemy”  przypomina „Geniusz kobiecości” – wymieniając święte niewiasty i zachęcając mężczyzn do wspierania kobiet wpływających pozytywnie na rozwój świata.

Z uwagi na obchodzoną pięćsetną rocznicę przybycia krzyża Baryczków do Warszawy tygodnik „Idziemy” zaprosił bpa Michała Janochę, koordynatora obchodów tej rocznicy o przybliżenie tematu i prezentację szerokiego zakresu różnych nabożeństw i spotkań.

Nawiązując do historii sprzed kilkudziesięciu lat Tygodnik opisuje osiedla przygotowane dla Polaków w latach czterdziestych ubiegłego wieku w Afryce i innych krajach, gdzie przyjmowano uchodźców z Syberii i innych miejsc zawieruchy wojennej.

Jest też w nowym numerze  tygodnika „Idziemy” relacja z pogrzebu niedawno zmarłego biskupa Kazimierza Romaniuka, pierwszego ordynariusza sąsiedniej diecezji.

 W salonikach prasowych dostępne są również inne tygodniki katolickie, a w nich w tym tygodniu znajdziemy:

Tematem nowego „Gościa Niedzielnego” jest „Nadzieja w Miłosierdziu”, „Gość” z tej okazji dołącza do każdego egzemplarza bezpłatny dodatek, oparty o fragmenty „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej. W ramach wspomnianego Tematu możemy przeczytać, że „Bóg ma serce” – o doświadczeniu miłosierdzia Bożego i o tym, jak stać się ambasadorem Bożego Miłosierdzia (poprzez pomoc misjom). „Gość” podsuwa sposoby „Mądrej walki z pornografią”, dowiemy się też, jak dzielne kobiety ratowały kościół w Białowieży. 

„Niedziela” na okładce zachęca do modlitwy w intencji papieża Franciszka a w słowie wstępnym Redaktor Naczelny dzieli się swoim doświadczeniem „Franciszka czytam i rozumiem”. Tematem Numeru jest w nowej „Niedzieli” – w ramach Cyklu Wielkoposnego problem alkoholizmu w Polsce. Na stronach z nadtytułem Sprawy Rodzinne znajdziemy zachętę ”Przeżyjmy Wielki Post razem”. W dołączonym do  „Niedzieli” tygodniku „Bliżej życia z wiarą” poznamy „Nowe cuda św. Szarbela” i spotkamy się z „Magdą – współczesnym Hiobem”. Dodatek też przypomina, że 12 marca jest Dniem matematyki i w ciekawym artykule poznamy „Post w [różnych] religiach”.