III Niedziela Wielkiego Postu | Ogłoszenia parafialne

1. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia, który zakończy Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. W dzisiejszą niedzielę, po każdej Mszy świętej, podczas modlitwy przed obrazem Matki Zbawiciela, można podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, która polega na indywidualnym modlitewnym zobowiązaniu podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Szczegóły, tekst przyrzeczenia oraz modlitwę można znaleźć na ulotce na stoliku za ławkami. Przy wyjściu z kościoła osoby podejmujące duchową adopcję mogą wpisać się do księgi.

2. Wdzięczni Bogu za ustanowienie naszego Sanktuarium kościołem jubileuszowym, Wspólnota Żywego Różańca zaprasza do modlitwy nieustannym różańcem. Przy wyjściu z kościoła zapraszamy chętnych do zapisywania się do modlitwy różańcowej w nadchodzącym tygodniu w ciągu wybranej przez siebie jednej godziny w dowolnym miejscu. Intencja modlitwy: o poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz prawodawstwo w Polsce chroniące ludzkie życie.

3. Zachęcamy do udziału w liturgii stacyjnej w warszawskich kościołach oraz nabożeństwach Wielkiego Postu w naszym Sanktuarium: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej dla wszystkich: o godz. 15.45 oraz o godz. 19.00; dla dzieci o godz. 17.45 oraz dla studentów i młodzieży o godz. 20.00.

4. Trwa Rok Jubileuszowy obchodzony pod hasłem: Pielgrzymi nadziei. Przypominamy, że wierni prawdziwie pokutujący, oczyszczeni sakramentem pokuty i pojednania oraz pokrzepieni Komunią świętą, modląc się zgodnie z intencjami papieża, mogą uzyskać odpust zupełny. Kościołem jubileuszowym w Archidiecezji Warszawskiej, w którym wierni mogą uzyskać odpust jest kościół Najświętszego Zbawiciela – Sanktuarium Matki Zbawiciela. Zachęcamy do korzystania z tego szczególnego przywileju dla siebie lub osoby zmarłej. Szczegóły dotyczące warunków odpustu znaleźć można m.in. w nowym numerze biuletynu Parafii „Nasz Zbawiciel”.

5. We wtorek przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

6. Od poniedziałku 24 marca do 25 kwietnia zapraszamy do udziału w rekolekcjach indywidualnych 33-dniowych z Miłością Miłosierną i „Małą Drogą” św. Teresy z Lisieux, przygotowujących do poświęcenia się Miłosierdziu Bożemu. W zakrystii jest jeszcze możliwość zakupu książki, z której będziemy korzystać w trakcie rekolekcji. Pierwsze spotkanie w poniedziałek, 24 marca, po Mszy świętej o godz. 18.30.

7. Dzisiaj gościmy osoby posługujące w Mokotowskim Hospicjum Świętego Krzyża, które jest najstarszym hospicjum domowym w Warszawie. Po każdej Mszy świętej przedstawiciele hospicjum będą kwestować na rzecz bezdomnych i ubogich.

8. W sklepiku pod chórem są już świece Caritas na stół wielkanocny. Zachęcamy też do nabywania i lektury prasy katolickiej, zwłaszcza nowego numeru gazetki parafialnej „Nasz Zbawiciel”.

9. Za tydzień w niedzielę 30 marca o godz. 17.00 zapraszamy na koncert pt. Silencio w ramach cyklu koncertów Muzyka Wiary i Pamięci w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II organizowanych przez Dzielnicę Śródmieście miasta stołecznego Warszawy. Nabożeństwo Gorzkich Żalów bezpośrednio po koncercie.

Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka 

Temat Tygodnia w aktualnym egzemplarzu „Idziemy” wynika z obchodzonego w najbliższy wtorek, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dnia Świętości Życia. Oprócz wypowiedzi naukowca – dominikanina, o. Jarosława Kupczaka („Dlaczego Życie jest święte?”) poruszające są słowa matki niedawno zmarłego księdza Ignacego Dziewiątkowskiego, które zdecydowała się wypowiedzieć podczas mszy pogrzebowej („Nie zabijajcie swoich dzieci”). Oprócz tego ważny jest artykuł streszczający nowe badania nad wpływem przeżyć kobiety spodziewającej się dziecka na zdrowie psychiczne osoby, która jest w pierwszych tygodniach życia. Wielu Czytelników zapewne zainteresuje reportaż z Domu Samotnej Matki z Zielonki, gdzie uzyskało pomoc, od chwili założenia, już ponad 360 kobiet z dziećmi.

W nowym numerze tygodnika „Idziemy”, prócz wielu artykułów o aktualnych sprawach politycznych znalazła się też zachęta do „Gry zespołowej” w życiu duchowym i felieton o tym, jak dobra rodzina staje się często amortyzatorem niespodziewanych uderzeń z zewnątrz. Tematu ewangelizacji dotyczy tekst o werbistach (w 150 rocznicę istnienia) i wywiad z kapelanem w białostockim zakładzie poprawczym, egzorcystą ks. Adamem Anuszkiewiczem.

Inne tygodniki katolickie zawierają dzisiaj między innymi:

„Gość Niedzielny” zauważył 104 rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, kapłana dzięki któremu „setki tysięcy młodych Polaków przyjęły Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela”. Na innej stronie „Gościa” przeczytamy o Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Filipinach, a o prostocie w modlitwie opowiada trapista żyjący w Górach Atlas w Maroku, o. Michał Zioło. Bardzo ciekawa jest też rozmowa z dominikaninem, kardynałem Radcliffe`m m.in. „o sztuce dialogu z ludźmi, z którymi się nie zgadzamy”. Jest też w nowym „Gościu” artykuł o budowaniu patriotyzmu wśród młodzieży i o ludziach Markowej, którzy ratowali innych w czasie zagrożenia.  

„Niedziela” na okładce pyta „Jak zatrzymać młodych w Kościele?” – to jest Temat numeru. Na Uroczystość Zwiastowania „Niedziela” (w ramach rozważań o Treściach wiary) przygotowała artykuł, z którego dowiemy się, że można w tym spotkaniu Archanioła z Maryją dostrzec obecność Trójcy Świętej. Rozważanie wielkopostne „Polaków wady główne” pozwala dzisiaj przyjrzeć się zazdrości i zawiści, a na podtrzymanie ducha „Niedziela” przypomina „przestrogi Jana Pawła II”.  Dodatek „Bliżej życia z wiarą” przypomina, że 28 marca ogłoszono „Dniem bez kłamstwa”. Zaprasza też do Nazaretu, gdzie można odwiedzić miejsca, gdzie żyła Maryja.