IV Niedziela Wielkiego Postu | Ogłoszenia parafialne

1. W najbliższą środę, 2 kwietnia, przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Z tej okazji zapraszamy na czuwanie modlitewne po Mszy świętej o godz. 18.30, które potrwa do godz. 21.37.

2. Główne obchody 20. rocznicy odejścia św. Jana Pawła II do Domu Ojca odbędą się w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem bpa Michała Janochy. Po Mszy świętej w bazylice archikatedralnej o godz. 20.15 odbędzie się koncert – Oratorium „14 Encyklik”. Natomiast w katedrze św. Michała i św. Floriana Męczennika z tej okazji o godz. 18.00 Mszy świętej będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński.

3. W ramach cyklu koncertów Muzyka Wiary i Pamięci w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II zapraszamy dzisiaj o godz. 17.00 na koncert pt. Silencio, organizowany w naszym kościele przez Dzielnicę Śródmieście miasta stołecznego Warszawy. W programie m.in.: Astor Piazzolla – Tanti anni prima na akordeon i skrzypce, Jan Sebastian Bach – Sonata gambowa g-moll na akordeon i wiolonczelę. Koncert w znakomitym wykonaniu: Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Tomasza Strahla (wiolonczela), Prodziekana Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Wojciecha Koprowskiego (skrzypce) oraz Prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Rafała Grząki (akordeon). Bezpośrednio po koncercie Gorzkie żale.

4. W poniedziałek o godz. 10.00 dodatkowa Msza święta w intencji środowiska Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej lat 1980-1989 i pracowników Politechniki, którzy ich wspierali – o wieczne szczęście w niebie dla zmarłych oraz o Boże błogosławieństwo i siły do dawania świadectwa prawdzie dla nas wszystkich.

5. Zachęcamy do udziału w liturgii stacyjnej w warszawskich kościołach oraz nabożeństwach Wielkiego Postu w naszym Sanktuarium: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej dla wszystkich: o godz. 15.45 oraz o godz. 19.00; dla dzieci o godz. 17.45 oraz dla studentów i młodzieży o godz. 20.00.

6. Trwa Rok Jubileuszowy obchodzony pod hasłem: Pielgrzymi nadziei. Przypominamy, że wierni prawdziwie pokutujący, oczyszczeni sakramentem pokuty i pojednania oraz pokrzepieni Komunią świętą, modląc się zgodnie z intencjami papieża, mogą uzyskać odpust zupełny. Kościołem jubileuszowym w Archidiecezji Warszawskiej, w którym wierni mogą uzyskać odpust jest kościół Najświętszego Zbawiciela – Sanktuarium Matki Zbawiciela. Zachęcamy do korzystania z tego szczególnego przywileju dla siebie lub osoby zmarłej. Szczegóły dotyczące warunków odpustu znaleźć można m.in. w nowym numerze biuletynu Parafii „Nasz Zbawiciel”.

7. Zapraszamy do naszego kościoła na rozważania 24 Godzin Męki Pańskiej. Nabożeństwo rozpocznie się w najbliższy piątek 4 kwietnia o godz. 17.00 Mszą świętą i zakończy w sobotę Mszą świętą o godz. 17.00. Przez te 24 godziny będziemy rozważać wydarzenia z ostatnich 24 godzin życia Pana Jezusa. Podczas nabożeństwa będzie możliwość adoracji Krzyża Pasyjnego i relikwii Krzyża Świętego, którego cząstka jest przechowywana w naszej świątyni, przyjęcia Szkaplerza Męki Pańskiej oraz przystąpienia do sakramentu pokuty. Będzie to nabożeństwo ekspiacyjne, wynagradzające za bluźnierstwa i profanacje dokonywane w Warszawie oraz grzechy aborcji. Niech te rozważania staną się dla nas okazją do głębszego przeżycia tajemnicy Męki Pańskiej oraz duchowego umocnienia w Wielkim Poście. W zakrystii są listy do zgłaszania wspólnot i osób indywidualnych na poszczególne godziny nabożeństwa.

8. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się 5 kwietnia na kampusie uczelni przy ul. Wóycickiego 1/3 w godzinach 10:00-15:00. Więcej informacji na stronie internetowej: www.uksw.edu.pl

9. W sobotę 26 kwietnia zapraszamy na pielgrzymkę do Bazyliki Bożego Grobu w Przeworsku oraz do Muzeum błogosławionej rodziny Ulmów w Markowej. Zapisy i informacje w kancelarii parafialnej oraz u ks. Michała.

10. Gościmy dzisiaj w naszej Parafii s. Elżbietę Kramp ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo, która przybliży posłannictwo i znaczenie Szkaplerza Męki Pańskiej, który będzie można przyjąć w czasie nabożeństwa 24 Godzin Męki Pańskiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka 

Podczas lektury najnowszego numeru tygodnika „Idziemy” możemy się dowiedzieć, że niemal połowa z zapytanych Polaków nie umie wskazać znaczącego społecznie autorytetu. Dlatego Redakcja tygodnika postanowiła, że tym razem Tematem Tygodnia będzie zdanie „Znikające autorytety”. Oczywiście, jednocześnie ukazano ważność istnienia autorytetów i podjęto dyskusję na temat ich powstawania. Prócz tego w tygodniku „Idziemy” opisano inicjatywę modlitwy w intencji małżeństw, zwłaszcza tych, które są zagrożone rozpadem („Z modlitwą na ratunek”), a w związku ze zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych tygodnik przypomina o możliwości wspierania działalności wielu pożytecznych organizacji.

Ściśle z Wielkim Postem związana jest tradycja Drogi Krzyżowej – poznamy historię tego nabożeństwa i dowiemy się, czym się różni, od znanej nam tradycyjnej Drogi Krzyżowej, „Biblijna droga krzyżowa”, często wspominana przez św. Jana Pawła II. Wymieniono też miejsca w Warszawie, z których w najbliższym czasie wyruszą tzw Ekstremalne Drogi Krzyżowe.

Wśród porad – znajdziemy w „Idziemy” odpowiedź lekarza na pytanie, czy tatuaże powodują zagrożenie rakiem.

Zgodnie z tradycją tygodnika, na końcu egzemplarza zamieszczono kwietniowy repertuar Filharmonii Narodowej.

W innych tygodnikach katolickich w tym tygodniu:

W „Gościu Niedzielnym” sporo miejsca poświęcono  – w 20 lat po śmierci – Janowi Pawłowi II (artykuły: „Odczytać na nowo” i „Papież do odkrycia”), poza tym „Gość” przypomina, że „Bóg nie jest sprawcą zła”. Znany biblista, ks. Wojciech Węgrzyniak wyjaśnia tzw Psalmy złorzeczące, a sprawy  medyczne poruszają teksty o szczepieniach a o aborcji w sytuacji, gdy spodziewane dziecko może być obarczone zespołem Downa – mówi ordynator oddziału położniczego szpitala w Pyskowicach. „Niedziela” również przypomina „Wielki Pontyfikat czasu przełomu” dołączając wybrane „złote myśli Jana Pawła II” . Na stronie Treści wiary  znajdziemy artykuł „Jezus wobec szatana” , a w Cyklu Wielkopostnym , analizując „Polaków wady główne” przyjrzymy się zamiłowaniu do sporów. W każdym egzemplarzu „Niedzieli” jest kwietniowy „Niezbędnik katolika” z propozycjami codziennych modlitw.