V Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Trwa Rok Jubileuszowy, którego motywem przewodnim jest nadzieja, aby przypomnieć, że chrześcijańska nadzieja nie ustępuje w obliczu trudności i opiera się na wierze. W Roku Jubileuszowym wierni prawdziwie pokutujący, poruszeni duchem miłości, oczyszczeni sakramentem pokuty i pojednania oraz pokrzepieni Komunią świętą, modląc się zgodnie z intencjami papieża, mogą uzyskać odpust zupełny z grzechów. Przypominamy, że kościołem jubileuszowym w Archidiecezji Warszawskiej, w którym wierni mogą uzyskać odpust zupełny jest nasz kościół Najświętszego Zbawiciela – Sanktuarium Matki Zbawiciela. Zachęcamy do korzystania z tego szczególnego przywileju dla siebie lub osoby zmarłej.

2. W Roku Jubileuszowym dyżury spowiednicze będzie także pełnił ustanowiony przez papieża Franciszka misjonarz miłosierdzia, o. Robert Wawrzeniecki OMI. Najbliższy dyżur w naszym kościele w czwartek 13 lutego w godz. 15.00-17.30. Szczegóły na stronie internetowej Parafii.

3. Nabożeństwo różańcowe dzisiaj o godz. 18.00. Zachęcamy do udziału we wspólnej modlitwie różańcowej, w której będziemy modlić się za chorych i cierpiących.

4. W tym tygodniu w poniedziałek wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy; we wtorek 11 lutego – Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Tego dnia zapraszamy osoby zmagające się z chorobą i cierpieniem na Mszę świętą o godz. 9.00, podczas której będą mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych.

5. W czwartek, 13 lutego, po Mszy świętej o godz. 18.30 procesja różańcowa i nasze dziękczynienie za dar koronacji wizerunku Matki Zbawiciela; w piątek święto św. Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, patronów Europy.

6. W piątek 14 lutego będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, modląc się za wszystkich, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości Ojczyzny, a także tych, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do jej pomyślności i rozwoju.

7. Kolejna edycja Kursu przedmałżeńskiego rozpocznie się 28 lutego. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Parafii.

8. Trwa czas rozliczeń podatkowych, w którym 1,5% podatku można przeznaczyć na rzecz organizacji pożytku publicznego, w tym Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a zadeklarowane kwoty mogą stanowić wsparcie dla Caritas naszej Parafii. Wypełniając PIT-37: w punkcie 147 należy wtedy wpisać nr KRS: 0000225750, w punkcie 148 – kwotę 1,5% podatku, a w punkcie 149 cel szczegółowy: Parafialny Zespół Caritas (PZC) w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Zbawiciela w Warszawie.

Życzymy błogosławionej niedzieli i zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Prasa katolicka 

Wprawdzie Tematem tygodnia jest – ze względu na przypadający na 11 dnia bieżącego miesiąca Dzień Chorego, to jednak na pierwszych stronach Redakcja tygodnika „Idziemy” umieściła artykuł na temat „Święta małżeństwa” – o tej inicjatywie dowiemy się z rozmowy ze współorganizatorką tej kampanii w Polsce – poznamy, jakie są wydarzenia związane z tą akcją, jak skorzystać z ciekawych inicjatyw, zwłaszcza w Roku  Nadziei. Ważne w tematyce rodziny jest zanalizowanie wad zagrażających małżeństwu występujących u obu płci („Małżeńskie wady główne”), ciekawe jest przypomnienie, co osiągnęła, działająca już od 15 lat Fundacja Mamy i Taty.  Wracając do Tematu tygodnia, przygotowano zapis rozmowy z ks. Arkadiuszem Zawistowskim, Krajowym Duszpasterzem Służby Zdrowia i kapelanem Szpitala Bródnowskiego.

Wśród zaproszeń tygodnik„Idziemy” wskazuje na wypożyczoną z Wadowic wystawę Patroni Europy, a wśród drobnych informacji warto zauważyć widomość o tym, że na Kubie zwolniono czwartą część więźniów, o których upomina się Stolica Apostolska. Na pewno budująca jest relacja z okolic Nowego Sącza „Anioł dla seniora” – na stronie z nadtytułem Dotyk Nieba opisano wspaniałą inicjatywę Duszpasterstwa młodzieży.

W innych tygodnikach katolickich można przeczytać:

„Gość Niedzielny” podejmuje z rozmachem akcję zainicjowaną przez rodziny katolickie: „Posyłam dziecko na religię”, przypomina objawienia z Lourdes „Spotkanie na szczycie” i przypomina postać kapłana – męczennika: ks. Pawła Kontnego, który w Lędzinach uratował życie dziewcząt, które chcieli uprowadzić rosyjscy żołnierze. Bardzo ważny jest artykuł „warto mieć kierownika. Duchowego”, Z okazji na obchodzony w tym tygodniu światowy Dzień Chorego „Gość” przygotował wywiad z lekarką (drem Barbarą Kopczyńską), która przekonuje, że pomaga w dniach choroby jedynie wiara głęboka, a płytka raczej jest przeszkodą utrudnia te chwile. Przypomnimy też sobie, że „[najlepszym] lekarstwem

„Niedziela” cytując słowa papieża Franciszka przypomina, że „Przy łóżku chorego uczymy się nadziei”, a jeden z kapelanów przypomina, że najważniejsze jest towarzyszenie choremu w jego cierpieniu. Na kolejnych stronach poznamy „Cud numer 71” to właściwie tylko epizod z Lourdes, ale taki, który zmienił życie uzdrowionego. Dziennikarka, Dorota Gawryluk przekonuje: „Wiara mnie ukształtowała” i opisuje jak z wioski pod Limanową dotarła do swojego programu autorskiego w Polsacie. Dowiemy się też z „Niedzieli” o zagrażającej społecznie i zaplanowanej dezinformacji. Warto też poznać Świadectwo „Zawierzyłam Maryi”.  W dołączonym do  „Niedzieli” tygodniku „Bliżej życia z wiarą” przeczytamy o „Miłości na dobre i na złe” i o łaskach otrzymywanych za wstawiennictwem świętej Krescencji („Przywrócona do życia”). Dla Rodziców i opiekunów ważne są „wyzwania i praktyczne wskazówki: Dzieci w sieci”.