VIII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj o godz. 17.45 nabożeństwo adoracyjne i procesja, podczas których będziemy modlić się zgodnie z intencją papieską na marzec: za rodziny w kryzysie, dotknięte podziałem, aby doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia.

2. W najbliższą środę rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. To czas refleksji, nawrócenia i duchowego przygotowania, które prowadzi nas do Triduum Paschalnego. Msze święte w Środę Popielcową o godz.: 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 9.00, 10.00, 12.00, 15.00, 17.00, 18.30 i 20.30. Obrzęd posypania popiołem podczas każdej Mszy świętej. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

3. Od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Kościół w Wielkim Poście wskazuje na trzy praktyki postne: modlitwę, post i jałmużnę.

4. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej dla wszystkich: o godz. 15.45 oraz o godz. 19.00; dla dzieci o godz. 17.45 oraz dla studentów i młodzieży o godz. 20.00.

5. Trwa Rok Jubileuszowy obchodzony pod hasłem: Pielgrzymi nadziei. Wierni prawdziwie pokutujący, oczyszczeni sakramentem pokuty i pojednania oraz pokrzepieni Komunią świętą, modląc się zgodnie z intencjami papieża, mogą uzyskać odpust zupełny. Przypominamy, że kościołem jubileuszowym w Archidiecezji Warszawskiej, w którym wierni mogą go uzyskać jest kościół Najświętszego Zbawiciela – Sanktuarium Matki Zbawiciela. Zachęcamy do korzystania z tego szczególnego przywileju dla siebie lub osoby zmarłej.

6. Wraz z Wielkim Postem będzie podejmowana modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych Warszawy, która zakończy się w Niedzielę Męki Pańskiej, tj. 13 kwietnia. Pielgrzymowanie do wielkopostnych kościołów stacyjnych odbędzie się pod hasłem: „Zostań pielgrzymem nadziei” i wiąże się ono także z inicjatywą, gdzie każdy pielgrzym może otrzymać tzw. Paszport Pielgrzyma, w którym zbiera pieczątki potwierdzające nawiedzenie poszczególnych kościołów stacyjnych. Osoby, które zdobędą komplet pieczątek, wezmą udział w losowaniu nagród, w tym głównej – pielgrzymki do Rzymu. Paszporty będą dostępne w parafiach oraz na stronach internetowych Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej (w formacie pdf do samodzielnego wydruku). Szczegółowe informacje i regulamin konkursu są dostępne na stronie Archidiecezji Warszawskiej w serwisie: https://archwwa.pl/wielkopostne-koscioly-stacyjne/  oraz na stronie internetowej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

7. W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Tego dnia przypada Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

8. 2-8marca to Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu obchodzony pod hasłem „Odpowiedzialni za trzeźwość”.

9. W sobotę, 8 marca, Mszą świętą o godz. 10.00 rozpocznie się rejonowe spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, na które są zaproszeni także sympatycy i wszyscy, którzy chcieliby dołączyć do wspólnoty.

10. W niedzielę 9 marca rozpoczynamy w parafii rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je ceniony duszpasterz akademicki ks. Mirosław Maliński. Tytuł rekolekcji: Od samotności do przyjaźni, czyli o wzajemności. Nauki rekolekcyjne podczas każdej Mszy św. w niedzielę, a w poniedziałek i wtorek podczas Mszy o godz.: 9.00, 15.00 i 18.30.

11. W tym samym czasie rekolekcje akademickie,  które również poprowadzi ks. Maliński. Temat brzmi: Seksmisja. Pierwsza nauka w przyszłą niedzielę o godz. 20.30. W poniedziałek i wtorek zapraszamy na Mszę św. akademicką o 20.00, a po niej na konferencję. Ks. Rekolekcjonista zaprasza na konferencje wszystkich zainteresowanych, nie tylko studentów.

12. W dniach 21-23.03 odbędą się rekolekcje wyjazdowe dla osób dorosłych od 25. roku życia – zapraszają na nie Duszpasterstwo Postakademickie „Droga” i Wspólnota Dorosłych „Grono 33+”. Szczegóły i zgłoszenia u ks. Grzegorza.

Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka 

Tym razem nowy numer tygodnika „Idziemy” podejmuje tematykę tak zwanej „sztucznej inteligencji”, poszczególne artykuły pomagają nam ogarnąć tę tematykę, najważniejsze jest jednak pytanie (jest to tytuł jednego z artykułów): „Szansa czy zagrożenie?”; niejako na marginesie tego problemu Redakcja pyta, czy seniorzy są / czy muszą być „wykluczeni cyfrowo”.  Tygodnik „Idziemy”  zadbał też o to, by precyzyjnie wyjaśnić, na czym polega „Pielgrzymowanie stacyjne”, przy okazji w każdym egzemplarzu tygodnika jest zamieszczony PASZPORT PIELGRZYMA – przypomnijmy, że główną nagrodą, jaką można wylosować jest pielgrzymka do Rzymu. Prócz tego w nowym numerze tygodnika „Idziemy” jest w pełni uzasadnione przypomnienie, że na Mszę Świętą nie wolno się spóźniać, jest krótka historia kariery wiceprezydenta USA, wspomnienie o generale Emilu Fieldorfie („Nilu”) i wiele ciekawych zaproszeń. 

 W innych tygodnikach katolickich w tym tygodniu znajdziemy:

Tematem nowego „Gościa Niedzielnego” jest „Pamięć o żołnierzach wyklętych”, poza tym dowiemy się, na czym polega wydarzenie nazwane „Symfonią Miłosierdzia”, a dominikanin, o. Przemysław Ciesielski w artykule „Co za dużo, to niezdrowo” uczy czytelników, że „najwięcej uczą nas porażki, które trzeba przyjąć, a potem wstać i pójść dalej”. Przybliżając nam wielkopostne praktyki  „Gość” wyjaśnia, na czym polegają coraz popularniejsze Ekstremalne Drogi Krzyżowe, a w ramach włączenia się w Tydzień Modlitw o Trzeźwość NaroduGość” zapewnia, że „Jest wyjście z piekła”.

„Niedziela” na okładce przypomina, że „Człowiek potrzebuje Boga”, Tematem Numeru jest pytanie „Po co człowiekowi Bóg?”, w ramach tego Tematu Andrzej Kwaśny, aktor i twórca filmu „Spowiedź” przekonuje, że „Poza Nim nie ma szczęścia”. Nadtytuł Treści wiary przynosi dzisiaj odpowiedź na pytanie „Co złego w bogactwie?”, a Sprawy Rodzinne przypominają, że „Dzieci [są] naszym lustrem”. „Niedziela Warszawska” nawiązując do ostatniego spotkania cyklu „Duchowość dla Warszawy” przypomina, że „mądrość to świadomość ostatecznego celu”. W dołączonym do  „Niedzieli” tygodniku „Bliżej życia z wiarą” poznamy bliżej mócę motywacyjnego, Przemysława Świercza, który mówi: „amputacja sprawiła, że straciłem nogę, ale urosły mi skrzydła”, jest też w tym dodatku krótka zaduma nad sytuacją, gdy nastolatek nie chce praktykować (artykuł „Bóg kocha twoje dziecko”).