Sakrament chrztu jest początkiem życia chrześcijańskiego i włączeniem do wspólnoty Kościoła. Jest celebrowany jako obmycie wodą, któremu towarzyszy wyznanie wiary w Boga w Trójcy Jedynego.
Symbolika i znaczenie
W naturalnej symbolice woda uwalnia od brudu i jest konieczna do tego, by żyć. Znak obmycia wodą oznacza pogrzebanie osoby ochrzczonej w śmierci Chrystusa, z której powstaje ona przez zmartwychwstanie z Nim jako nowe stworzenie do życia według Ducha Świętego.
Imię, które otrzymujemy podczas chrztu ma przypominać, że jesteśmy dzieckiem Boga i świątynią Ducha Świętego, że uczestniczymy w społeczności świętych, aby przez zachowanie życia Bożego w sobie wrócić do domu Ojca. Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga. Nazywamy go darem, łaską, zanurzeniem, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze.
Jak ochrzcić dziecko w naszej parafii?
Kiedy chrzcimy? >> Zazwyczaj w 4. niedzielę miesiąca podczas Mszy świętej o 13.00.
Kiedy i gdzie się zgłosić? >> Zgłoście się w >> kancelarii parafialnej nie później niż 3 tygodnie przed planowanym chrztem. Zgłoszenia dokonują wyłącznie rodzice dziecka!
Jakie dokumenty będą potrzebne?
- odpis aktu urodzenia dziecka z USC,
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców,
- zgoda na bycie rodzicem chrzestnym (rodzice chrzestni otrzymają je w swojej parafii),
- jeżeli dziecko jest zamieszkałe w innej parafii – zgoda na chrzest poza parafią z parafii zamieszkania dziecka,
- dokładne dane personalne chrzestnych (datę ich urodzenia i dokładny adres zamieszkania).
Czy musimy zrobić coś jeszcze? >> Wraz z rodzicami chrzestnymi zgłoście się na spisanie aktu chrztu najpóźniej w czwartek przed chrztem. Wszystkich obowiązuje także uczestniczenie w katechezie przygotowawczej przed chrztem. Katechezy odbywają się w IV piątki miesiąca w budynku plebanii. Rozpoczęcie zawsze o 18.00. Katecheza trwa około 50 minut. Udział w katechezie należy potwierdzić w kancelarii (w przypadku braku zgłoszonych uczestników katecheza może zostać odwołana).
Rodzice chrzestni
Kandydaci na rodziców chrzestnych winni spełniać następujące warunki (KPK 874):
- ukończone 16 lat,
- przyjęty sakrament chrztu i bierzmowania,
- uczestniczenie w życiu Kościoła i systematyczne przystępowanie do sakramentów.
Rodzice chrzestni mają pomagać w wychowaniu dziecka w wierze i być dla niego świadkami w wyznawaniu tej wiary. Stąd nie mogą być chrzestnymi (KPK 872):
- żyjący w związku bez ślubu kościelnego,
- młodzież, która nie uczęszcza na katechezę,
- obojętni religijnie,
- prowadzący gorszący tryb życia,
- osoby, które dokonały apostazji.
Rodzicem chrzestnym nie może być ojciec lub matka przyjmującego chrzest (KPK 874).
Parafia Zbawiciela wydaje zaświadczenia dla chrzestnych, jedynie dla osób, które aktualnie zamieszkują na jej terenie. Osoby zameldowane na terenie parafii, ale mieszkające w innym miejscu powinny zgłosić się do swojej parafii wedle miejsca zamieszkania. Podobnie powinny postąpić osoby, które niegdyś zamieszkiwały teren naszej Parafii, a które w tym momencie mieszkają w innym miejscu.
Zaświadczenie o zgodzie na pełnienie funkcji rodzica chrzestnego może odebrać wyłącznie zainteresowana osoba, po odbyciu rozmowy duszpasterskiej w kancelarii parafialnej. Zaświadczenie o przyjęciu sakramentu bierzmowania nie jest tożsame z zaświadczeniem o zgodzie na pełnienie funkcji rodzica chrzestnego.
Przypominamy, że katolicy nie mogą pełnić funkcji świadka chrztu. Ta funkcja jest zastrzeżona dla ochrzczonych niekatolików, ale pod warunkiem, że jest przynajmniej jeden rodzic chrzestny (KPK 874 § 2).