- Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz.: 15.45, 17.45 (dla dzieci), 19.00 i 20.00 (akademicka).
- Kościół zobowiązuje nas w Wielkim Poście do modlitwy, postu, pokuty i jałmużny. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych braci z Ukrainy i apelowi Caritas Polska w ramach jałmużny wielkopostnej organizujemy zbiórkę artykułów spożywczych o przedłużonym terminie przydatności, środków higieny osobistej, chemii gospodarczej i kosmetyków. Wszystkie przyniesione produkty można składać przy nowo powstającym ołtarzu Miłosierdzia Bożego. Dary zostaną dostarczone przez nas do punktu Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Niech nasza troska o bliźnich będzie odpowiedzią na wezwanie: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.
- W przyszłą niedzielę będziemy gościć o. Michał Szałkowskiego OP – moderatora diecezjalnego Żywego Różańca, który podzieli się świadectwem o mocy i znaczeniu modlitwy różańcowej, a także będzie zachęcać do włączenie się do Wspólnoty Żywego Różańca, która w naszej parafii istnieje od blisko 60 lat.
- Dzisiaj po każdej Mszy św., Siostry Felicjanki z wolontariuszami rozprowadzają czekoladowe baranki wielkanocne. Dochód w całości jest przeznaczony na działalność Hospicjum Felicjanek, które od grudnia 2022 roku sprawuje opiekę nad osobami z chorobą nowotworową.
- Wielkopostne rekolekcje parafialne odbędą się w dniach 19–22 marca, poprowadzi je ks. Łukasz Żak. Zachęcamy, aby zaplanować czas na udział w rekolekcjach, które mają nam pomóc przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
- Wspólnotowy charakter wielkopostnej pokuty wyraża się m.in. w naszym udziale w liturgii stacyjnej w różnych kościołach Warszawy. Wykaz kościołów stacyjnych w poszczególne dni Wielkiego Postu z ramowym programem w gablocie przy wyjściu z kościoła i na naszej stronie internetowej.
- W dniach 28 września – 5 października parafia organizuje pielgrzymkę do Jordanii. Szczegóły i zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
- Dzisiejsza taca jest przeznaczona na Dzieło Pomocy AdGentes, które pomaga polskim misjonarzom i wspiera dzieła misyjne na świecie.
- Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.
Prasa katolicka
/na 5 marca 2023/
W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” Redakcja przypomina, że II Niedziela Wielkiego Postu jest dniem solidarności z misjonarzami. Tematem numeru jest problem pornozniewolenia: znajdziemy niepokojące statystyki ale i wywiad ze specjalistą, a dla rodzin wskazówkę – mocną zachętę do dobrego kontaktu rodziców z dziećmi, bo to najlepszy sposób uniknięcia wielu bolesnych następstw. Ciekawa jest też rozmowa z Beatą Kołodziej, autorką książek o kobiecości. Prócz tego, jest w „Idziemy” kolejny artykuł biblisty, ks. Waldemara Chrostowskiego, tym razem o „Pasterzach Kościoła”. Ważny dla wielu czytelników będzie zapewne wykaz rekolekcji prowadzonych w wybranych kościołach Warszawy.
Jeśli sięgniemy do innych tygodników katolickich, to tam znajdziemy:
W „Gościu Niedzielnym” kolejny artykuł wielkopostnego cyklu o uczynkach miłosiernych co do duszy: tym razem „Nieumiejętnych pouczać”; przy okazji poznamy odpowiedź na pytanie, czy ewangelizacja nie jest jakoś związana z pychą i stwierdzeniem „my wiemy lepiej”. Warto w „Gościu” przeczytać krótki felieton o tym, że troska o rozwój osobisty bywa bardzo często mylona z praktyką regularnej spowiedzi. Jedna z redaktorek „Gościa” bacznie się przyjrzała trudnemu życiu dzieci niepełnosprawnych, a zapowiedzianym na okładce tematem jest częsty błąd starszych wobec dzieci o „skaraniu boskim” – dzięki temu artykułowi można uniknąć niektórych poważnych błędów wychowawczych.„Niedziela” pyta na okładce czy „ratować człowieka czy klimat?” (rozwinięcie tego pytania potraktowano jako Temat numeru). W cyklu Treści wiary „Niedziela” zamieściła odpowiedź na pytanie „Dlaczego wszechmogący Bóg nie powstrzymał pierwszego człowieka od grzechu?”. Ważny jest też tekst na powracający temat „Nie pozwólmy zabijać życia”. W dodatku „Bliżej życia z wiarą” poznamy osobę, która „Szczęściem zaraża innych” – trenerkę gimnastyki śmiechu.