Uroczystość Zesłania Ducha Świętego | Ogłoszenia parafialne

1. Obchodzona dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny. Za publiczny udział w śpiewie hymnu O Stworzycielu Duchu, przyjdź i spełnienie warunków takich jak: bycie w stanie łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii świętej, brak przywiązania do grzechu i modlitwa w intencjach papieskich, można uzyskać odpust zupełny, ofiarując go za siebie lub kogoś zmarłego. Przypominamy o obowiązku wielkanocnej Komunii świętej, którą powinniśmy przyjąć w okresie wielkanocnym – po odpowiednim przygotowaniu i spowiedzi – do przyszłej niedzieli.

2. Dzieci z klas IV, które przystąpiły w zeszłym roku do I Komunii świętej, dzisiaj będą świętowały rocznicę podczas Mszy świętej o godz. 11.30. Módlmy się, aby wzrastały w wierze i przyjaźni z Chrystusem w swoich rodzinach oraz pogłębiały wiarę poprzez życie sakramentalne, katechezę i codzienną modlitwę.

3. Jutro święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Tego dnia Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski obchodzi 51. rocznicę święceń kapłańskich. Pamiętajmy o nim w modlitwie. W środę wspomnienie św. Rity z Cascii. W czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – będziemy modlić się w intencjach kapłanów, także tych posługujących w naszej Parafii oraz o nowe powołania kapłańskie. W piątek wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych, jest to także dzień modlitw za Kościół w Chinach.

4. W środę po Mszy świętej o godz. 9.00, pod patronatem parafialnego Caritas, zapraszamy na kolejną pielgrzymkę po Warszawie. Tym razem do kościoła pw. Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5A na Pradze z repliką domku loretańskiego powstałego w latach 1640-1642 z fundacji króla Władysława IV i królowej Cecylii Renaty. Powrót ok. godz. 13.00.

5. W sobotę 25 maja zapraszamy na parafialną pielgrzymkę rowerową do Kaplicy Matki Bożej Anielskiej i grobu bł. Matki Róży Czackiej w Laskach. Trasa to około 20 km w jedną stronę. Wyjazd o godz. 10.00 z dziedzińca parafii, powrót około godz. 16.00. Szczegóły u ks. Grzegorza.

6. Po każdej Mszy świętej, przy wyjściu od ul. Marszałkowskiej, przedstawiciele Akcji Katolickiej rozprowadzają w promocyjnych cenach książki Wydawnictwa Biały Kruk m.in.: prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i teraźniejszość” t.I i t.II, „Blask Rzeczypospolitej”, prof. Wojciecha Polaka, „Święty prorok Karol Wojtyła – Jan Paweł II” oraz „Andrzej Bobola – Orędownik Polski” Czesława Ryszki.

7. Gościmy dzisiaj przedstawicieli Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, którzy po każdej Mszy świętej kwestują na rzecz chorych, bezdomnych i ubogich.

8. Zachęcamy też do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień.

Prasa katolicka

            Na okładce nowego numeru tygodnika „Idziemy” widzimy pytanie „Jak rozpoznać dary, owoce, charyzmaty?” – pytanie to dotyczy oczywiście Ducha Świętego, którego Uroczystość dzisiaj obchodzimy. Z Trzecią Osobą Trójcy Świętej związanych jest kilka artykułów – znajdziemy tam zarówno prawdy teologiczne jak i oczekiwania wiernych – możliwe przez nas do spełnienia. Felieton ks. Stefana Moszoro – Dądrowskiego („Jedność w różnorodności”) przypomina, że w społeczności świętych każdy jest wyjątkowy a jednocześnie wszyscy są zjednoczeni w naśladowaniu Chrystusa. Przypadające jutro święto Maryi Matki Kościoła to okazja, by przypomnieć soborowe dyskusje na temat kultu maryjnego, a to poprzedziło włączenie tego tytułu Matki Najświętszej do śpiewanej w maju Litanii Loretańskiej. W dziale „Z kart historii”  tygodnik „Idziemy” przypomina św. Stanisława Papczyńskiego, który błogosławił króla Jana III Sobieskiego przed wyprawą pod Wiedeń, a „dyżurny językoznawca” przedstawia swoją promotorkę, prof. Jadwigę Puzyninę, która 3 maja została Damą Orderu Orła Białego.

W innych tygodnikach katolickich znajdziemy:

 „Gość Niedzielny” na pierwszej stronie okładki przedstawia bł. Pier Giorgio Frassati`ego, który bez głośnego przemawiania pociągał młodych do świętości pokazując, co dla niego jest ważne i jaką radością go to napełnia. Rozmowa Gościa dotyczy Funduszu Kościelnego, a Marcin Jakimowicz, łatwo rozpoznawalny autor Gościa przedstawia siedem etapów rozwoju Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Na kolejnych stronach znajdziemy opis niezwykle barwnego życia patrona Polski, św. Andrzeja Boboli, a prof. medycyny i jednocześnie doktor prawa, Jakub Pawlikowski, pokazuje jak ważna dla procesu leczenia jest w szpitalach posługa kapelanów.

„Niedziela”  przygotowała wspomnienia Anny Marii Anders o jej ojcu – generale Władysławie Andersie a na stronach z nadtytułem Treści wiary przeczytamy, że „Maryja jest lustrem Kościoła”, przypomnimy sobie „Dlaczego oddajemy cześć Maryi?” oraz spojrzymy na Apostołów w świetle dzisiejszej Uroczystości („Dwunastu z mocą Ducha”). W dodatku „Bliżej życia z wiarą”  poznamy „Historię pewnej miłości” (Anny i Adama Stachowiaków) i przypomnimy sobie św. Ritę, „Świętą od spraw beznadziejnych”. Lekarze odpowiadają ”Czy da się wyleczyć cukrzycę?”, a w Naszych Radach dowiemy się, jak robić „Porządki w łazience”.