Pokusy | Komentarz do Ewangelii

>> Przeczytaj Ewangelię

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Ewangelia ukazuje nam Chrystusa, który modląc się czterdzieści dni na pustyni, jest kuszony przez złego ducha. Kusiciel przedstawia Jezusowi pokusy, które także są obecne w naszym życiu duchowym.

Pierwszą pokusa dotyczy troski o chleb powszedni. Człowiek zawsze pragnął mieć zaspokojone wszelkie swoje potrzeby życiowe. Szatan chce, aby one były najważniejsze w życiu człowieka. Jezus ustawia właściwie hierarchię naszych potrzeb: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

Drugą pokusą jest pragnienie osiągnięcia zbawienia bez podjęcia krzyża. Człowiek idąc za Bogiem oczekuje takiej interwencji Boga, żeby nigdy nie dotknęło go cierpienie. Pan Jezus odrzuca tę pokusę słowami: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego. Ta pokusa powróci podczas ukrzyżowania, gdy tłum wołał: Zejdź z krzyża!.

Trzecią pokusą jest bałwochwalstwo wyrażające się w ubóstwieniu bogactwa. Szatan proponuje posiadanie wszystkich dóbr tego świata za cenę odstępstwa od Boga. Jezus kategorycznie odrzuca złego ducha: Idź przecz, szatanie!. Napisane jest bowiem: „Panu Bogu swemu będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu będziesz służył”.

Także i my jesteśmy kuszeni na początku Wielkiego Postu, aby ten czas nie był sposobnością do głębokiego nawrócenia. Szatan pragnie zmiękczyć nasze postanowienia. Zamiast solidnej modlitwy proponuje zdawkowe zwrócenie się do Boga. W miejsce umartwienia daje nam pragnienie szukania wygód, a nawrócenie i spowiedź ukazuje nam jako rzeczywistość tak trudną, że odkładamy ją na ostatnie dni Wielkiego Postu. Niech udział w niedzielnej Mszy świętej i Gorzkich Żalach pomoże nam w walce z pokusami złego ducha i wzmocni naszą wiarę w autentycznym przeżyciu czasu naszego nawrócenia.

ks. Tadeusz Sowa

Słowo Życia na cały dzień

Intencja modlitewna
Prośmy, abyśmy rozważając mękę Jezusa Chrystusa, Jego mocą przezwyciężali wszelkie pokusy złego ducha.

Postanowienie na cały dzień
Będę się starał tak przeżyć dzień niedzielny, aby nie wykonywać prac niekoniecznych i w pełni przeżyć niedzielną Mszę świętą.

Msza święta
Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy przez doroczne ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa i dzięki jego łasce prowadzili święte życie (z Kolekty).

Rachunek sumienia
Czy nie ulegam podszeptom złego ducha? Czy odrzucam pokusy, które oddalają mnie od Boga i osłabiają moje życie wewnętrzne?