Świętymi bądźcie! | Komentarz do Ewangelii

>> Przeczytaj Ewangelię

Każdy człowiek jest przez Boga wezwany do świętości. Pierwsze czytanie przypomina nam wezwanie Boga skierowane do ludzi: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Bóg wasz. Świętość moralna wyraża się z zachowaniu przykazań i wypełnieniu woli Bożej w relacji do swoich bliźnich.

W ewangelicznej scenie Sądu Ostatecznego Jezus wyraźnie określa, że ludzie będą sądzeni z czynnej miłości wobec najmniejszych i znajdujących się w różnorakich potrzebach. Jezus utożsamia się z nimi: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.

Wielki Post to czas modlitwy i umartwienia, ale także czas czynnej miłości, która wyraża się w pojęciu jałmużny. Jałmużna, to nie tylko zdawkowy datek dla biednych z tego, co nam zbywa, ale przede wszystkim, jest to czyn wypływający z miłości do Boga i bliźnich, w których rozpoznajemy cierpiącego Jezusa.

Można Wielki Post przeżyć jaki czas naszej własnej doskonałości, można skupić się jedynie na szukaniu własnej, często egoistycznie pojmowanej świętości. Dziś Chrystus nas wzywa, abyśmy troszcząc się o innych odnajdywali drogi świętości, która rozpoznaje Jezusa w każdym człowieku będącym w potrzebie. Chcemy być wolni od słabości i pokus, a przecież jałmużna zakrywa wiele grzechów. Niech nasze przeżywanie Wielkiego Postu będzie miało także wymiar społeczny, wyrażający się w czynnej trosce o naszych bliźnich.

ks. Tadeusz Sowa
proboszcz

 

Słowo Życia na cały dzień
Świętymi bądźcie, bo i Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz.

Intencja modlitewna
Prośmy, abyśmy mieli serce otwarte na potrzeby innych ludzi.

Postanowienie na cały dzień
Będę się starał dostrzegać w potrzebujących obecność cierpiącego Zbawiciela.

Msza święta
Boże nasz Zbawco, daj nam łaskę nawrócenia i otwórz nasze serca na zrozumienie Twojego prawa, aby okres pokuty odnowił nasze życie (z Kolekty).

Rachunek sumienia
Czy w świetle Dziesięciu Przykazań Bożych czynnie zatroszczyłem się o moich bliskich. Czy stać mnie było na gest życzliwości wobec potrzebujących. Czy pamiętałem o daniu jałmużny?