Porządek nabożeństw w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Informacja w sprawie porządku posługi liturgicznej w Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie w dn. 15-29 marca 2020 (lub wedle potrzeby dłużej)

1. Prosimy o szczególną jedność w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Przede wszystkim troszczmy się o modlitwę za siebie nawzajem, polecajmy zwłaszcza osoby chore, ale też całą służbę zdrowia i wszystkich zaangażowanych w niesienie pomocy innym. Szukajmy okazji do roztropnego niesienia takiej pomocy osobom starszym, zwłaszcza tym, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Pamiętajmy też szczególnie o bezdomnych i tych, którzy wyciągną do nas rękę o pomoc.

2. Stosujmy się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych w poczuciu odpowiedzialności za siebie i za innych ludzi.

3. Jako duszpasterze śródmiejskiej parafii czujemy się zobowiązani, by wedle słów papieża Franciszka pozostać przy naszych parafianach i otoczyć ich duchową, w tym sakramentalną opieką.

4. Prosimy, by w zgodzie z własnym sumieniem, ale też poczuciem odpowiedzialności społecznej i miłości braterskiej skorzystać z dyspensy naszego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego z obowiązku w udziale w niedzielnej Mszy świętej. O skorzystanie z dyspensy szczególnie prosimy osoby starsze, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby. Osoby, które nie wezmą udziału w tym trudnym czasie we Mszy w niedzielę nie popełniają grzechu. Korzystając z dyspensy, prosimy o zadbanie, by w skupieniu i z pobożnością obejrzeć/wysłuchać transmisję Mszy świętej (7.00 – TVP1, 9.00 – PR1, 9.30 – Polsat News, 11.00 – TVN24, 13.00 – TVP Polonia, 19.00 – PR1). Warto też w sposób szczególny uświęcić niedzielę swoją modlitwą osobistą i rodzinną.

5. W trosce o spełnienie zalecenia, by w kościele nie przebywało jednocześnie więcej niż 50 osób w niedzielę, oprócz Mszy świętych w kościele górnym o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 15.00, 18.30 i 20.30 będzie każdorazowo możliwość, by sprawowana była druga Msza w kościele dolnym w tych samych godzinach. Ponadto w kościele górnym Msze od 10.00 do 13.30 będą krótsze i będą sprawowane co pół godziny tzn. o 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00 i 13.30.

6. Prosimy, by Komunię Świętą przyjmować wyłącznie do rąk. Należy położyć rękę lewą na prawej, tak by ksiądz położył Ciało Pańskie na lewej ręce, następnie nie odchodząc od księdza prawą ręką spożyć Ciało Pańskie. Sakrament spowiedzi będzie sprawowany podczas każdej Mszy świętej, ale tylko w górnym kościele. W niedzielę od 8.00 do 21.00 będzie trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Zbawiciela. O 17.30 odbędzie się nabożeństwo Gorzkich Żali.

7. W tygodniu wszystkie Msze święte będą sprawowane według normalnego porządku. Spowiedź w czasie wszystkich Mszy świętych. Adoracja Najświętszego Sakramentu od 7.00 do 21.00 w kaplicy Matki Zbawiciela. Kancelaria parafialna będzie czynna jedynie po południu w godzinach 16.00-18.00, prosimy jednak korzystać z niej w wyjątkowych sytuacjach. Prosimy przede wszystkim o kontakt telefoniczny lub przez pocztę elektroniczną.

8. Zawieszone zostają spotkania wszystkich grup parafialnych, a także spotkania przygotowujące do przyjęcia I Komunii Świętej, bierzmowania i małżeństwa. Nie będą się odbywać także katechezy przedchrzcielne.

9. Ze względów sanitarnych prosimy o oddawanie czci Krzyżowi Świętemu przed głęboki ukłon lub przyklęknięcie. Prosimy o nie całowanie krzyża. Osuszone zostały kropielnice. osoby, które chciałyby skorzystać z wody święconej powinny zgłosić się po Mszy świętej do zakrystii z własnym pojemnikiem. Ksiądz pobłogosławi wodę.

Z serca błogosławimy i zapewniamy o modlitewnej jedności!

Proboszcz i duszpasterze