I Niedziela Wielkiego Postu | Ogłoszenia parafialne

1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz.: 15.45, 17.45 (dla dzieci), 19.00 i 20.00 (akademicka).
  2. Trwają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Kościół zobowiązuje nas w Wielkim Poście do modlitwy, postu, pokuty i jałmużny. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych braci z Ukrainy i apelowi Caritas Polska w ramach jałmużny wielkopostnej organizujemy zbiórkę artykułów spożywczych o przedłużonym terminie przydatności, środków higieny osobistej, chemii gospodarczej i kosmetyków. Wszystkie przyniesione produkty można składać przy nowo powstającym ołtarzu Miłosierdzia Bożego. Dary zostaną dostarczone przez nas do punktu Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Niech nasza troska o bliźnich będzie odpowiedzią na wezwanie: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.
  3. Wielkopostne rekolekcje parafialne odbędą się w dniach 19–22 marca, poprowadzi je ks. Łukasz Żak.
  4. Wspólnotowy charakter wielkopostnej pokuty wyraża się m.in. w naszym udziale w liturgii stacyjnej w różnych kościołach Warszawy. Wykaz kościołów stacyjnych w poszczególne dni Wielkiego Postu z ramowym programem w gablocie przy wyjściu z kościoła i na naszej stronie internetowej.
  5. Dzisiaj o godz. 16.15 w sali nr 5, na plebanii odbędzie się kolejne spotkanie dla dorosłych, służące intelektualnemu zgłębianiu wiary prowadzone przez ks. Macieja. Tym razem poruszymy temat: „Wiara jest łaską. Czy niewierzącym brakuje tej łaski?”.
  6. W najbliższy poniedziałek 27 lutego rozpocznie się kurs przygotowujący osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Osoby, które chcą rozpocząć kurs, mogą jeszcze zgłaszać się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie parafii w zakładce bierzmowanie.
  7. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek o godz. 17.00 Msza święta w intencji kapłanów posługujących w naszej parafii oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W piątek pamiętajmy o spowiedzi i Komunii świętej wynagradzającej; w sobotę po Mszy świętej o godz. 9.00 nabożeństwo do Matki Bożej według objawień fatimskich.
  8. W najbliższy piątek 3 marca przypada 16. rocznica nominacji Kard. Kazimierza Nycza na metropolitę warszawskiego; w sobotę w dzień imienin Księdza Kardynała będziemy modlić się w jego intencji podczas każdej Mszy świętej.
  9. W dniach 28 września – 5 października parafia organizuje pielgrzymkę do Jordanii. Szczegóły i zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
  10. Ofiary złożone dzisiaj na tacę są przeznaczone na potrzeby Seminarium Duchownego; zbiórka do puszek po każdej Mszy świętej jest przeznaczona na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.
  11.  W następną niedzielę – zbiórka na działalność Dzieła Pomocy AdGentes, które pomaga polskim misjonarzom i wspiera dzieła misyjne na świecie.
  12.  Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka
 /na 26 lutego 2023/

Redakcja tygodnika „Idziemy” podjęła decyzję, by w pierwszym wielkopostnym numerze zaprezentować różne opinie na temat, który niedawno pojawił się w przestrzeni publicznej: czy dopuszczać dzieci do sakramentu pokuty i pojednania, czy dopuszczać do spowiedzi jedynie osoby od 16 roku życia. Na stronach tygodnika „Idziemy” pojawia się w tym tygodniu pytanie o „Tajemnicę zła” – narzuca się ono wobec trwających wojen i pojawiających się kataklizmów. Poza tym Redakcja przedstawia śp. Księdza Biskupa Jana Olszańskiego, który heroicznie służył na Podolu – w miniony piątek rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Zaciekawieni Pismem świętym znajdą w tygodniku „Idziemy” kolejny wykład ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „Owczarnia w Nowym Przymierzu”, a melomani – marcowy plan koncertów w Filharmonii. W ramach reportażu tygodnik stawia pytanie o zgodne z wiarą traktowanie zwierząt domowych.

Warto też zauważyć, że w każdym katolickim tygodniku nowy film „Opiekun” (o świętym Józefie, patronie rodzin i mężczyzn) spotkał się z bardzo przychylną opinią

Otwierając nowe numery innych tygodników katolickich (do nabycia w kioskach i salonikach prasowych) znajdziemy tam:

W „Gościu Niedzielnym” – potrzebne rady „jak upominać w atmosferze miłosierdzia?”, zwłaszcza w małżeństwie i w relacjach z dziećmi. Opat benedyktynów z Tyńca pokazuje podobieństwa życia zakonnego i małżeńskiego, a lekarz psychiatra odpowiada na pytanie o zagrożenia płynące zażywania leków psychotropowych. Znajdziemy również w „Gościu” sportowca – mistrza z paraolimpiady, który jest przede wszystkim mistrzem siły woli i przypomnimy sobie zasłużonego znanego całemu światu aptekarza – Ignacego Łukasiewicza. Podczas lektury „Niedzieli” (w dziale Treści wiary) przypomnimy sobie na czym polega „Realny post”, Redaktorzy „Niedzieli” zaprosili specjalistów, by czytelnicy mogli poznać ważny temat dotyczący małżeństwa („Przemoc a nierozerwalność”) dowiemy się też o problematyce szkolnictwa specjalnego i poznamy – według relacji konkretnych osób – cuda, jakie się stały przez pośrednictwo św. Szarbela.