III Niedziela Wielkiego Postu | Ogłoszenia parafialne

1. Dziękujemy za obecność dzisiaj w naszej parafii o. Michała Szałkowskiego OP – moderatora diecezjalnego Żywego Różańca, który dzieli się świadectwem o mocy modlitwy różańcowej. Zapraszamy do włączenie się do Wspólnoty Żywego Różańca, która w naszej parafii istnieje od blisko 60 lat.

2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz.: 15.45, 17.45 (dla dzieci), 19.00 i 20.00 (akademicka).

3. Kościół zobowiązuje nas w Wielkim Poście do modlitwy, postu, pokuty i jałmużny. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych braci z Ukrainy i apelowi Caritas Polska w ramach jałmużny wielkopostnej kontynuujemy zbiórkę artykułów spożywczych o przedłużonym terminie przydatności, środków higieny osobistej, chemii gospodarczej i kosmetyków. Wszystkie przyniesione produkty można składać przy nowo powstającym ołtarzu Miłosierdzia Bożego. Dary zostaną dostarczone przez nas do punktu Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Przed i po Mszach w sklepiku pod chórem, można kupić świece na stół wielkanocny, wspierając dzieło pomocy podejmowane przez Parafialny Caritas.

4. Dzisiaj o godz. 14.00 w kościele św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży odbędzie się koncert staropolskich pieśni pasyjnych „Ach, nam nędznym…”, dedykowany Służebnicy Bożej Matce Kazimierze Gruszczyńskiej, założycielce Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Wystąpią soliści Polskiej Opery Królewskiej i Filharmonii Narodowej, zespół instrumentalny Con Passione oraz Chór Ave.

5. W poniedziałek 13 marca o godz. 19.15 procesja dziękczynna za koronację wizerunku Matki Zbawiciela.

6. Jutro przypada Święto Papieskie i 10. rocznica wyboru Papieża Franciszka. Tego dnia, o godz. 18.00, w Świątyni Opatrzności Bożej, zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta koncelebrowana z udziałem Episkopatu Polski w intencji Papieża Franciszka. Mszy Świętej będzie przewodniczył Arcybiskup Salvatore Pennacchio, który kończy swoją posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Na uroczystości zaprasza Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz.

7. Akcja Katolicka zaprasza w najbliższą środę 15 marca o godz. 18.30 na Mszę świętą wynagradzającą za zniewagi i obrażanie osoby św. Jana Pawła II.

8. Wielkopostne rekolekcje parafialne odbędą się w dniach 19–22 marca, poprowadzi je ks. Łukasz Żak. Zachęcamy, aby zaplanować czas na udział w rekolekcjach, które mają nam pomóc przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

9. Wspólnotowy charakter wielkopostnej pokuty wyraża się m.in. w naszym udziale w liturgii stacyjnej w różnych kościołach Warszawy. Wykaz kościołów stacyjnych w poszczególne dni Wielkiego Postu z ramowym programem w gablocie przy wyjściu z kościoła i na naszej stronie internetowej.

10. W niedzielę 26 marca o godz. 14.30 w kinie Luna odbędzie się projekcja filmu pt. „Opiekun” o obecności i działaniu św. Józefa w życiu współczesnych ludzi. Bilety w cenie 12 zł są do nabycia w kasie kina.

11. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka
/na 12 marca 2023/

Na okładce nowego numerze tygodnika „Idziemy” widzimy pytanie „Jak rozumieć Franciszka?”, a zamieszczona nad tym pytaniem fotografia papieża wyraźnie kieruje naszą uwagę na aktualnego następcę świętego Piotra – jest to rodzaj podsumowania dziesięciolecia pontyfikatu. Na pytanie z okładki pomoże nam odpowiedzieć ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, który przez długie lata był misjonarzem, również w Ameryce Południowej, skąd pochodzi obecny papież.

Wielu katolików polubiło tzw Ekstremalne Drogi Krzyżowe – fizyczne wyzwanie połączone z medytacją. Tygodnik „Idziemy” wyjaśnia dzisiaj istotę tego nabożeństwa i publikuje kilka zaproszeń do tej formy modlitwy, jest też aktualne zaproszenie na przygotowane przez pallotyńskich kleryków misterium w Ołtarzewie.

Jest w nowym numerze  „Idziemy” przestroga przed „Mszą na niby”, która stała się jednym z elementów dość popularnej gry. Dla czytelników zafascynowanych Pismem Świętym tygodnik „Idziemy” przygotował kolejny wykład ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „Oblubienica Chrystusa”

W innych tygodnikach katolickich (do nabycia w kioskach i salonikach prasowych) znajdziemy między innymi:

W „Gościu Niedzielnym” poza tekstami podsumowującymi „Dekadę papieża Franciszka” znajdziemy wspomnienie o o. Jacku Woronieckim, kolejną refleksję na temat uczynków miłosiernych do do duszy (tym razem o udzielaniu rad pomagających w podejmowaniu dobrych decyzji). Ciekawy jest też w „Gościu” artykuł „Na ratunek cerkwiom” i wspomnienie o Wojciechu Kilarze, który swoją muzyką i życiem dawał świadectwo wiary. „Niedziela” już na okładce przypomina prośbę papieża Franciszka „Módlcie się za mnie”, a w każdym egzemplarzu jest broszurka „Poznaj siebie”, czyli pomoc w rachunku sumienia. W dodatku „Bliżej życia z wiarą” warto przeczytać artykuł „Wyrwana z okultyzmu” i wspomnienie „Wyjątkowa Rodzina” – o beatyfikowanych w 2008 roku Zofii i Ludwiku Martin.