VII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Inicjatorem Tygodnia Modlitw był bł. Kard. Stefan Wyszyński, który zachęcał rodaków do modlitwy za ludzi pogrążonych w nałogu pijaństwa. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego o godz. 18.00, podczas którego będziemy modlić się za wszystkich pogrążonych w nałogu i za rodziny współuczestniczące w dramacie uzależnienia.
  2. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele czas Wielkiego Postu. Msze święte tego dnia o godz. 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 9.00, 10.00, 12.00, 15.00, 17.00, 18.30 i 20.30. Spowiedź i posypanie głów popiołem podczas każdej Mszy. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły – trzy posiłki, w tym jeden do syta. Tego dnia kancelaria parafialna będzie nieczynna.
  3. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Kościół zobowiązuje nas w Wielkim Poście do modlitwy, postu, pokuty i jałmużny.
  4. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30. W piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz.: 15.45, 17.45 (dla dzieci), 19.00 i 20.00 (akademicka).
  5. Wielkopostne rekolekcje parafialne odbędą się w dniach 19–22 marca, poprowadzi je ks. Łukasz Żak.
  6. Wspólnotowy charakter wielkopostnej pokuty wyraża się m.in. w naszym udziale w liturgii stacyjnej w różnych kościołach Warszawy. Wykaz kościołów stacyjnych w poszczególne dni Wielkiego Postu z ramowym całodziennym programem w gablocie przy wyjściu z kościoła i na naszej stronie internetowej.
  7. Trwają katechezy dla dorosłych i młodzieży prowadzone przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą odnowić życie chrześcijańskie, lepiej poznać Pismo święte i naukę Kościoła, ożywić wiarę i odkryć radość bycia chrześcijaninem. Katechezy w poniedziałki i czwartki o godz. 19.30 w dolnym kościele.
  8. W poniedziałek 27 lutego rozpocznie się kurs przygotowujący osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Osoby, które chcą rozpocząć kurs, mogą zgłaszać się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie parafii w zakładce bierzmowanie.
  9. Ofiary składane dzisiaj na tacę będą przeznaczone na kontynuację prac remontowych. O godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji wszystkich dobroczyńców, którzy modlitwą i ofiarą pomagają w dziele odnowienia, renowacji i remontu murów naszej zabytkowej świątyni.
  10. W dniach 28 września – 5 października parafia organizuje pielgrzymkę do Jordanii. Szczegóły w zakrystii i kancelarii parafialnej.
  11.  W przyszłą niedzielę taca będzie przeznaczona na potrzeby Seminarium Duchownego, a po Mszach świętych – zbiórka do puszek na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.
  12.  Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka
 /na 19 lutego 2023/

Tygodnik „Idziemy” w numerze datowanym na 19 lutego podejmuje temat rodziny szczególnie skupiając uwagę na tych związkach, których nie połączył sakrament małżeństwa – znajdziemy tam trochę statystyki, kilka komentarzy i ciekawe pytanie: „czy praktykujący katolik powinien uczestniczyć w „ślubie cywilnym”?.

Poza tym w tygodniku „Idziemy” poznamy polskie i irlandzkie wnioski w temacie ochrony dzieci i młodzieży, przeczytamy o „12 krokach przy wychodzeniu z depresji” i znajdziemy wykaz świątyń Warszawy, które w tym roku spełnią rolę czterdziestu wielkopostnych kościołów stacyjnych w czasie rozpoczynającego się już w najbliższą środę Wielkiego Postu.

Zachęcamy do lektury innych tygodników katolickich (do nabycia w kioskach i salonikach prasowych). W tym tygodniu warte uwagi są szczególnie:

W „Gościu Niedzielnym” wiele aktualności – od przerażających relacji z rejonu trzęsienia ziemi, poprzez prezentację niedawno utworzonego Studium Aktywności Parafialnej i prób aktywizacji parafii aż po wprowadzenie w Wielki Post poprzez biblijne i teologiczne przygotowanie. Jak zawsze w „Gościu” znajdziemy nieco informacji kulturalnych, porady zdrowotne i propozycje kulinarne.„Niedziela” w tym tygodniu podjęła Gorący temat – odróżnimy mity i prawdę o samobójstwach, artykuł ten został zainspirowany faktem, że liczba samobójstw jest dwukrotnie większa niż ofiar wypadków drogowych. Ciekawie też postawiono temat znany już od starożytności: „Czy wystarczy być dobrym człowiekiem, by dostać się do nieba?”. Oczywiście, również  „Niedziela” przedstawia dzisiaj propozycje wielkopostne, a w dołączonym do „Niedzieli” dodatku „Bliżej życia z wiarą”) znajdziemy fascynujący reportaż „Wyrwany z mocy diabła”.