XI Niedziela Zwykła |Ogłoszenia parafialne

1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach czerwcowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie do końca czerwca o godz. 18.00.

2. Dzisiaj o godz. 11.00 na Placu Zamkowym rozpocznie się Marsz dla Życia i Rodziny, na który organizatorzy zapraszają wszystkich, których łączy szacunek do życia i rodziny; przewidziano także dużo atrakcji dla dzieci.

3. Dzisiaj o godz. 16.15 w sali nr 5 na plebanii odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie służące intelektualnemu pogłębianiu wiary. Tym razem tematem będzie „Trójca Święta – Jeden Bóg w Trzech Osobach”.

4. Także dzisiaj na Placu Zamkowym w Warszawie o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Miastu i światu” w 40. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II i jego obecności w Warszawie.

5. Kończy się rok szkolny i katechetyczny. Msze święte na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego według planu podanego w szkołach.

6. W środę przypada wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, patrona młodzieży, studentów, ministrantów. Pochodził z rodziny książęcej, wstąpił do zakonu jezuitów, zmarł w wieku 23 lat opiekując się chorymi w czasie epidemii dżumy w Rzymie.

7. W sobotę uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. To także dzień imienin posługującego w naszej parafii ks. infułata Jana Miazka. Msze święte w intencji czcigodnego Solenizanta o godz. 6.30, 7.00 i 8.00.

8. Decyzją Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, po czterech latach posługi, odchodzi z naszej parafii wikariusz ks. Maciej Kulesza, katecheta w LO im. Żmichowskiej i duszpasterz akademicki DA Sandał. Dziękujemy za zaangażowanie i gorliwość w budowaniu naszej wspólnoty, zwłaszcza duszpasterstwa akademickiego. 26 sierpnia ks. Maciej rozpocznie posługę w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Na Mszę świętą pożegnalną zapraszamy w przyszłą niedzielę 25 czerwca o godz. 20.30. Będzie to zarazem Msza święta kończąca rok formacyjny w Duszpasterstwie Akademickim Sandał.

9. Następcą ks. Macieja zostanie ks. Grzegorz Pakowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Szczepana w Raszynie.

10.  Bóg zapłać za ofiary na tacę złożone dzisiaj, tj. w trzecią niedzielę miesiąca. Jest to tzw. taca inwestycyjno-remontowa, niezwykle potrzebna i pomocna, aby zakończyć prace remontowe kościoła. Zakończono już prace przy elewacji, obróbkach blacharskich, kamieniarskich i iluminacji kościoła na ścianie i wieży zachodniej. Trwają prace na elewacji od strony ul. Marszałkowskiej i będą kontynuowane w zależności od możliwości finansowych parafii.

11.  Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

12. We wtorek, 13 czerwca, przeżywaliśmy 24. rocznicę koronacji wizerunku Matki Zbawiciela przez papieża, św. Jana Pawła II. Dziękując za opiekę Matki Bożej nad naszą wspólnotą parafialną i Przyjaciółmi Zbawiciela oraz odpowiadając na apel Episkopatu, który zachęca nas do modlitwy zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, módlmy się…

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień.

Prasa katolicka
/na 18 czerwca 2023/

Okładka nowego numeru tygodnika „Idziemy” zapowiada Temat numeru, jakim jest odpowiedź na pytanie jakie są obowiązki i zakres władzy każdego proboszcza, zapewne z zainteresowaniem wielu czytelników przypomni sobie, „Zapomniany Dar Ducha Świętego” i pozna dzieje rodziny rotmistrza Pileckiego. Jest też w nowym numerze tygodnika „Idziemy” relacja ze służby ludziom młodym wykluczonym społecznie (o siostrach ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacre Coeur) i o stałej pomocy dla Syryjczyków („Pomoc, która daje nadzieję”). Duszpasterz, jeden z proboszczów diecezji warszawsko-praskiej odpowiada, kiedy duszpasterze mają obowiązek odmówić pełnego pogrzebu kościelnego, a stali felietoniści poruszają tematy bliskie rodzinie i wychowaniu.

W innych tygodnikach katolickich znajdziemy w tym tygodniu:

„Gość Niedzielny” podjął bardzo ważny i ciekawy temat – opowiada o dziele człowieka, który po ciężkich przeżyciach przez niemal rok miał depresję, a po nawróceniu zaczął służyć ludziom odrzucanym przez społeczeństwo, był też inicjatorem budowy pięknego domu koło Zakopanego mimo protezy nogi, którą się posługiwał. Poznamy też z lektury „Gościa” genialnego uczonego sprzed czterystu lat, który przeżył zaskakujące go nawrócenie, jest w „Gościu”   odpowiedź doświadczonego duszpasterza na pytanie, czy ci, którzy odchodzą od wiary otrzymali „mniejszą porcję łaski”? Ciekawa jest też w „Gościu”  relacja o pielgrzymce, w składzie której można spotkać osła i opowieść świeckiego ewangelizatora o misji w Ameryce Południowej.

Na okładce nowego numeru  „Niedzieli” jest dość przerażający tytuł „Uwikłani w kłamstwo”, a do myślenia zmusza nas dołączone do niego pytanie: „dlaczego kłamiemy, skoro prawda zawsze wychodzi na jaw?” Ważny temat dotknięto w dziale Treści wiary – „czy podrobienie zaświadczenia o odbyciu kursu przedmałżeńskiego spowoduje nieważność małżeństwa?” poznamy też z lektury „Niedzieli” osobę, która niezwykle skutecznie opierała się rosyjskiemu zaborcy i w tajemnicy założyła 27 zgromadzeń, w większości bezhabitowych. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” redaktorzy próbują odpowiedzieć na pytanie „kiedy nastolatki się nas wstydzą?” a w minireportażu poznamy zakonnicę – partyzanta, która swą odwagą wspierała walkę z faszystowskim reżimem.