1. Serdecznie witamy nowego wikariusza Księdza Grzegorza Pakowskiego, który rozpoczyna posługę w naszej Parafii. Ksiądz Grzegorz kontynuuje studia filologii klasycznej i rozpoczyna studia doktoranckie z patrologii. W naszej Parafii będzie m.in. wspomagał duszpasterstwo akademickie.
2. Dziś o godz. 18.00 nieszpory.
3. W tym tygodniu przypadają wspomnienia: w poniedziałek św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła, we wtorek męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
4. W piątek 1 września przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. W tym dniu Msza święta w intencji poległych w obronie naszej Ojczyzny o godz. 17.00.
5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca i okazja do spowiedzi oraz przyjęcia Komunii świętej w intencji wynagrodzenia Panu Jezusowi za grzechy własne i innych ludzi. Zachęcamy rodziców, aby przypomnieli dzieciom i młodzieży o spowiedzi i komunii świętej. W pierwszą sobotę po Mszy świętej o godz. 9.00 nabożeństwo adoracyjne według objawień fatimskich.
6. W najbliższy piątek przypada wspomnienie bł. Bronisławy. W dniu imienin śp. Ks. prałata Bronisława Piaseckiego, długoletniego Proboszcza Parafii Najświętszego Zbawiciela, będziemy modlić się w jego intencji podczas Mszy świętej o godz. 6.30.
7. Od 1 września wracamy do zwykłego porządku odprawiania Mszy świętych: w dni powszednie będą odprawiane także Msze św. o godz. 9.00 i 17.00.
8. Kancelaria parafialna przez całe wakacje, czyli jeszcze przez najbliższy tydzień, czynna od godz. 16.00 do godz. 18.00.
9. Dzieci i młodzież, dyrekcje szkół, nauczycieli i wychowawców, rodziców i dziadków zapraszamy na Msze święte z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego – w poniedziałek 4 września lub według porządku podanego w szkołach. Przypominamy też rodzicom o trosce o wychowanie religijne swoich dzieci poprzez udział w katechezie szkolnej oraz niedzielnej i świątecznej Eucharystii.
10. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 18.30 zapraszamy na koncert organowy z cyklu Organy Śródmieścia.
Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
W ostatnim tygodniu wakacji, na progu nowego roku szkolnego, życzymy nauczycielom oraz dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomocy Matki Zbawiciela.
Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.
Prasa katolicka
Okładka nowego numeru tygodnika „Idziemy” zapowiada zagadkowo sformułowany Temat tygodnia: „Koniec wakacji – Porządkowanie życia”. Wewnątrz znajdziemy próbę odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o to, by nie stracić w ciągu kilku tygodni wspaniałych owoców wakacyjnego odpoczynku: przeczytamy o konieczności wprowadzenia rytmu dnia, który zdejmuje niespokojne myślenie o zadaniach stojących przed nami, a – mądrze ułożony – wskazuje czas, jaki możemy spędzić na budowaniu relacji z najbliższymi i na chwilach mądrze zaplanowanego odprężenia. Obok wywiadu ze specjalistą jest w numerze praktyczna rozmowa z ojcem kilkorga dzieci.
Poza tym tygodnik „Idziemy” wspomina stulecie opieki społecznej w Polsce, „zasłużonego prezydenta” Warszawy, Stefana Starzyńskiego (w 130.rocznicę urodzin) i przypomina historię dożynek. W stałej rubryce ks. Waldemara Turka jest kolejna „Pocztówka z Toskanii”, a na kolejnych stronach relacja ze „Skandynawskiego szlaku św. Olafa”.
Zaglądając do innych tygodników katolickich, znajdziemy tam w tym tygodniu:
W „Gościu Niedzielnym”, jako temat zasługujący na pojawienie się na okładce uznano problem alkoholizmu, ale też w numerze jasno przedstawiono skuteczny sposób wyzwolenia się z nałogu.
Z „Pytań czytelników” wybrano odpowiedź na list, którego autor prosił o wyjaśnienie, kim są „bracia i siostry Jezusa” (o których wspominają pisarze biblijni), a zaraz obok możemy przeczytać o „Nieznanych sprawach (Jana) Chrzciciela”. Czciciele Matki Jasnogórskiej chętnie poznają wypowiedzi pracowników „Gościa” na temat ich osobistych relacji z Maryją obecną w jej wizerunku, a dziennikarka Radia Watykańskiego przygotuje nas do planowanej na wrzesień pielgrzymki Papieża Franciszka do Mongolii. Marcin Jakimowicz przygotował do nowego „Gościa” kilka opowieści, o ludziach, „którzy odnaleźli bezcenną perłę”, a Lidia Grychtołówna opowiada „o muzyce, bez której nie da się żyć”. Niecodzienne zaproszenie znajdziemy w reportażu z Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, a w dziale „Kultura” jest zachęta do obejrzenia filmu „Raport Pileckiego”, czyli „męczennika wolności”.
W nowej „Niedzieli” przeczytamy o cudach, o których opowiada jasnogórski archiwista, a bp. Tadeusz Lityński tłumaczy, czym jest „Ekologia po chrześcijańsku”. Jeszcze w ramach wakacyjnych zaproszeń dowiemy się, czemu warto odwiedzić Montserrat, czyli „najświętsze miejsce Katalończyków”. W dziale „Historia” „Niedziela” przypomina „Sierpniowy wiatr od morza”, czyli wydarzenia 1980 roku, a Rafał Porzeziński, autor programu „Ocaleni” dzieli się z Czytelnikami wynikami ankiety przeprowadzonej w Lizbonie, podczas ŚDM. W kolejnym numerze dołączanego do „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” przeczytamy wspomnienia pewnego boksera który „Najważniejszą walkę stoczył poza ringiem, bo „Bóg z niego nie zrezygnował”.