1. 23 października minęła 96. rocznica konsekracji kościoła Najświętszego Zbawiciela przez abp. Stanisława Galla. 12 października 1901 roku został wmurowany kamień węgielny pod budowę świątyni, a 1 stycznia 1911 roku została erygowana parafia. W dniu 8 grudnia 1909 roku przeor Jasnej Góry o. Euzebiusz Rejman wprowadził do kościoła obraz Matki Bożej Zbawiciela. Dzisiaj podczas każdej Mszy świętej dziękujemy Panu Bogu za dar wspólnoty parafialnej, za naszą świątynię – sanktuarium Matki Zbawiciela. Dziękujemy także za budowniczych, darczyńców, renowatorów, duchownych i świeckich wiernych, którzy tworzą wspólnotę Parafii Przyjaciół Zbawiciela. W dolnym kościele, po każdej Mszy świętej, można zobaczyć miejsce wmurowania kamienia węgielnego, kielnię z inskrypcją z 1901 r. oraz kronikę parafialną z tamtych dni.
2. Kończy się miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach różańcowych codziennie o godz. 17.45. Dzieci zapraszamy na modlitwę różańcową w poniedziałek. Jednocześnie przypominamy, że w dni powszednie od poniedziałku do piątku przez cały rok, przy kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu przed obrazem Matki Zbawiciela, o godz. 8.30, 12.00 i 14.30 i 17:45 odmawiane są poszczególne cztery części różańca.
3. Zapraszamy na wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu w każdy wtorek od godz. 19:15 do godz. 20:45 w kaplicy Matki Bożej. Co drugi tydzień modlitwa w ciszy, a w inne modlitwa uwielbienia prowadzona przez grupę Syjon z Duszpasterstwa Akademickiego Sandał. W tym tygodniu zapraszamy na adorację w ciszy. Przypominamy także, że każdego dnia adoracja Najświętszego Sakramentu w naszym kościele trwa przez cały dzień.
4. W środę przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia Msze święte jak w każdą niedzielę. Jest to tzw. święto nakazane, każdego katolika obowiązuje tego dnia uczestnictwo we Mszy świętej. W czwartek dzień wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. W sobotę wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.
5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek o godz. 17.00 Msza święta w intencji kapłanów posługujących w naszej Parafii oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek zachęcamy do odbycia spowiedzi i przyjęcia Komunii świętej wynagradzającej, a w sobotę zapraszamy na nabożeństwo adoracyjne według objawień fatimskich po Mszy świętej o godz. 9.00.
6. Wyrazem naszej miłości i pamięci o zmarłych jest modlitwa wypominkowa. Przyjmujemy wypominki roczne, które są odczytywane w niedziele po Mszy o godz. 8.30, a w pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 18.30 odprawiamy w tych intencjach Mszę świętą. Przyjmujemy także intencje na procesje żałobne, które zostaną odprawione 1 i 2 listopada o godz. 17.30. Intencje te prosimy składać w zakrystii lub kancelarii. W nawie po stronie ołtarza św. Ekspedyta znajduje się puszka, do której można składać intencje i ofiary na wypominki jednorazowe, odczytywane w listopadzie w czasie modlitwy różańcowej o godz. 17.45.
7. Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie cmentarza oraz modlitwa za zmarłych. Odpust zupełny można uzyskać też w dniu zadusznym uczestnicząc w liturgii Mszy świętej i spełniając zwykłe warunki odpustu: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
8. Dziś dzień imienin posługującej w naszej parafii s. Violetty. Dziękujemy za gorliwą pracę oraz życzymy obfitości Bożych darów i opieki Matki Zbawiciela na każdy dzień.
9. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego całego tygodnia.
Prasa katolicka
W najnowszym, datowanym na ostatnią niedzielę października numerze tygodnika „Idziemy” profesor AK w Warszawie, ks. dr hab. Tomasz Jakubiak przypomina elementarną wiedzę o odpustach („Odpusty – instrukcja obsługi”), a Tematem tygodnia nazwano powszechne zaproszenie do świętości („Aureola do wzięcia” i ”Święci, nie idealni”). Drugi z wymienionych artykułów jest szczególnie przeznaczony dla czytelników, których od świętych odpychały biografie, niepotrzebnie ukrywające walkę późniejszych świętych z własnymi słabościami. Zapewne wielu czytelników tygodnika „Idziemy” chętnie przeczyta relacje ze spotkań z siostrami (loretankami) służącymi w świetlicy środowiskowej na Pradze – Północ i – według opowieści wnuczki – z „Pierwszą bibliotekarką RP”, która z narażeniem życia ratowała cenne książki a potem z zaangażowaniem popularyzowała czytelnictwo w Warszawie.
Dla osób śledzących życie społeczne ciekawe mogą okazać się teksty o tym, jak ważna dla niektórych jest popularność w internecie (i jak się o nią zabiega), o lecznicach dla zwierząt i o wydarzeniach organizowanych wokół tzw Haloween („Dynia po katolicku”).
W Tygodniku są jak zawsze liczne zaproszenia: jest listopadowy repertuar Filharmonii i zachęta do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Krakowie – na wystawę „Historia według Matejki”.
„Gość Niedzielny” przypomina, że „Myślenie o niebie pozwala pokonywać lęk przed śmiercią i patrzeć w przyszłość z nadzieją”. Przez artykuł „Kim była największa święta” „Gość” kieruje naszą uwagę św. Teresie z Luisieux, której papież Franciszek poświęcił niedawno wydaną adhortację „Tylko ufność”. Na kolejnych stronach „Gość” przypomina sens obchodzenia imienin a potem ukazuje wartość męczeństwa („Męczennicy są drodzy w oczach Bożych nie dlatego, że utracili życie – oni je przyjęli”). Poza tym w nowym „Gościu” przeczytamy o wprowadzaniu dzieci w świat cyfrowy, o pomocy, jakiej udziela hospicjum, o pomaganiu osobom przeżywającym żałobę i o relacji „transplantacja i etyka”. Ważny jest wywiad z dziennikarzem śledczym Mariuszem Zielke „Wygodniej jest nie wiedzieć”.
Do każdego egzemplarza „Gość Niedzielny” dołącza dodatek „Dzień Zaduszny i Wszystkich Świętych – TRADYCJE. SYMBOLIKA. WIERZENIA.
„Niedziela” na okładce zachęca „Porozmawiajmy o umieraniu”, a wewnątrz numeru znajdziemy uzasadnienie zdania, że „Śmierć jest częścią życia”. Poza tym „Niedziela” przedstawia „Mężczyzn dobrze uformowanych” (artykuł o Rycerzach Kolumba) i zachęca do „Rozmów międzypokoleniowych”.
„Niedziela Warszawska” przypomina wspaniałego kapłana – proboszcza Izabelina – ks. Aleksandra Fedorowicza, który słowem i życiem uczył, że „choroba [jest] szkołą pokory”. W kolejnym numerze dołączanego do „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” przeczytamy artykuł „Mama, tata i 9 synów”, też o fundacji, jaką założyli w Kaliszu. Poznamy też bliżej mistyczkę Stefanię Horak, „która widziała czyściec, niebo i piekło”.