XXIX Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Jest to także Niedziela Misyjna obchodzona pod hasłem: Misje sercem Kościoła oraz święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych i dzień solidarności misyjnej, a także modlitwy za misjonarzy.

2. W październiku – miesiącu poświęconym szczególnie Matce Bożej Różańcowej zachęcamy do udziału w nabożeństwach różańcowych codziennie o godz. 17.45. Dzieci zapraszamy na modlitwę różańcową zwłaszcza w poniedziałki i czwartki.

3. Rozpoczęły się Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym. Spotkania w poniedziałki o godz. 19.00 w dolnym kościele, wejście od ul. Mokotowskiej.

4.  W dniu 23 października przypada 96. rocznica konsekracji kościoła Najświętszego Zbawiciela przez bp. Stanisława Galla. 12 października 1901 roku został wmurowany kamień węgielny pod budowę świątyni, a 1 stycznia 1911 roku została erygowana parafia. W następną niedzielę, 29 października, podczas każdej Mszy świętej, będziemy dziękować Panu Bogu za dar naszej wspólnoty parafialnej.

5. Rozpoczynamy kolejną edycję przygotowania do sakramentu bierzmowania dla osób dorosłych. Kurs rozpocznie się 23 października. Zapisy poprzez formularz na stronie internetowej naszej parafii.

6. W środę 25 października o godz. 9.00, z inicjatywy parafialnego Caritas, odbędzie się pielgrzymka do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Po Mszy świętej o godz. 10.00 jest zaplanowane zwiedzanie muzeum związanego z bł. ks. Jerzym.

7. W sobotę przypada święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. To także dzień imienin posługującego w naszej Parafii ks. prałata Tadeusza Sowy. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach. Msza święta w intencji Solenizanta o godz. 6.30 i 7.00.

8. Zbliżają się uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (Dzień Zaduszny). Szczególnym wyrazem naszej miłości i pamięci jest modlitwa wypominkowa. Przyjmujemy wypominki roczne, które odczytujemy w niedziele po Mszy o godz. 8.30, a w pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 18.30 odprawiamy w tych intencjach Mszę świętą. Przyjmujemy także intencje na procesje żałobne, które zostaną odprawione 1 i 2 listopada o godz. 17.30. Intencje te prosimy składać w zakrystii lub kancelarii. W nawie po stronie ołtarza św. Ekspedyta znajduje się puszka, do której można składać intencje i ofiary na wypominki jednorazowe, odczytywane w listopadzie w czasie modlitwy różańcowej o godz. 17.45.

9. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

Prasa katolicka 

Tematem numeru w najnowszym tygodniku „Idziemy” jest Ciche apostolstwo – czytamy o zwykłych rodzinach, których członkowie bywają w miejscach pracy pytani zarówno o życie rodzinne jak i religijne: o udział w codziennej Mszy świętej o różaniec, o modlitwę z dziećmi: „Znajomi pytają, bo widzą efekty takiego poukładania życia”. Uwagę wielu czytelników może przyciągnąć artykuł „Jak wygonić ludzi z Kościoła?” – autorka tekstu oczywiście nie tylko wskazuje na zauważone nieprawidłowości ale przede wszystkim podsuwa racjonalne rozwiązania problemów. O służbie warszawskiego proboszcza opowiada nowy duszpasterz parafii Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie, członkowie pallotyńskiej fundacji „Salvatti” mówią o pracy misyjnej, a ks. Marek Kruszewski w duszpasterskich odpowiedziach na nadsyłane pytania próbuje pomóc odróżniać choroby od działań złego ducha.

Zainteresowani historią mogą sobie przypomnieć z lektury tygodnika „Idziemy” „Testament Prymasa” (mowa tu o zmarłym w 1948 roku prymasie Auguście Hlondzie), a artykuł lekarza pediatry „Samookaleczenia” pomoże osobom, które w swym otoczeniu spotkały się ze wskazanym problemem.

Ciekawostką jest tekst, w którym poznamy ulubione potrawy świętego Jana Pawła II.

Poza tym:

Na okładce „Gościa Niedzielnego” jest zachęta do modlitwy „O pokój w Ziemi Świętej”, Tematem Gościa jest „Wojna w Izraelu”: postawiono pytanie „”dlaczego teren po świątyni w Jerozolimie tak bardzo dzieli ludzi?”. Wielu czytelników zapewne chętnie przeczyta wywiad z panią dr Marią Miduch, która od niedawna pełni funkcję dyrektora Salezjańskiego Instytutu Teologicznego – przeczytamy w artykule, jak – jej zdaniem – „ważna jest obecność kobiety w kształceniu kleryków”, w kolejnym artykule dowiadujemy się, że – choć ewangelia pw św. Marka wiele mówi o Kościele, to w słowach użytych przez autora nie ma wyrazu „Kościół”. Pośród felietonów znajdziemy ważne stwierdzenie dominikanina, o. Wojciecha Surówki, że „cierpliwe znoszenie choroby jest realizowaniem życia całkowicie oddanego Bogu”. Czytając o Domu Samotnej Matki poznamy „Przepis na dom” osób tam posługujących. Są też w „Gościu” artykuły o trenowaniu mózgu, „o Różańcach w dłoniach górali” i o badaniach nad szczepionką na raka.

„Niedziela” na okładce woła „Pojednać Małżonków”, to jest Tematem numeru, w którym dowiadujemy się, że „Autorem szczęśliwych zakończeń jest Bóg”. Na prośbę czytelników „Niedziela” przygotowała artykuł: „Kiedy rozgrzesza większy grzesznik” – o spowiadaniu się u – przecież grzesznego – kapłana. Na stronach Życie Kościoła  „Niedziela” przedstawia „Męczenników czerwonego reżimu”, a w dziale Historia poznamy „Ostatniego żołnierza ostatniego powstania”

 „Niedziela Warszawska” zaprasza nas tym razem do najstarszej parafii warszawskiej – pod wezwaniem św. Katarzyny na Służewie. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” poznamy bliżej św. Marcina de Porres (z Limy) i dowiemy się, jak zachęcać nastolatków do udziału nabożeństwach.