XXXII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. W dzisiejszą niedzielę przypada także XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku odbywa się pod hasłem „To jest zawsze nasz dom” i poświęcony jest pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Po każdej Mszy świętej można wesprzeć dzieło pomocy Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, składając do puszek przy wyjściu z kościoła ofiary, które zostaną przeznaczone na pomoc dla uchodźców i prześladowanych chrześcijan.
  2. Dzisiaj o godz. 17.45 nabożeństwo różańcowe z modlitwą wypominkową. Przy ołtarzu św. Ekspedyta znajduje się puszka, do której można składać intencje na wypominki jednorazowe odczytywane przez cały listopad podczas modlitwy różańcowej o godz. 17.45. Wypominki roczne można jeszcze zgłaszać w kancelarii parafialnej lub zakrystii.
  3. W związku ze świętem Politechniki Warszawskiej dzisiaj o godz. 20.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji środowiska akademickiego, pod przewodnictwem Jego Eminencji Ks. Kard. Kazimierza Nycza.
  4. W poniedziałek przypada wspomnienie świętych: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych polskich męczenników. Tego dnia, tak jak każdego 13. miesiąca, po Mszy świętej o godz. 18.30 procesja różańcowa – wyraz naszej wdzięczności za koronację wizerunku Matki Zbawiciela. Nabożeństwo zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00. W czwartek NMP Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia. W piątek św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy, patronki III zakonu św. Franciszka na świecie. W sobotę bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.
  5. W sobotę 25 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, odbędzie się Diecezjalny Dzień Młodych Archidiecezji Warszawskiej. Duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia będzie Nowenna do bł. Carla Acutisa, odmawiona w parafiach naszej diecezji w intencji młodzieży na 9 dni przed wydarzeniem, tj. od 16 listopada.

Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli, wszelkich łask i darów Bożych na nowy tydzień.

Prasa katolicka

Na okładce nowego numeru tygodnika „Idziemy” widzimy zdanie „Kobiety, wiara i ojczyzna”. Jest to zachęta, by przeczytać artykuły potraktowane jako Temat tygodnia: „Dla Polski i Kościoła” (o wkładzie włożonym w dzieje Polski przez wielkie i święte kobiety) i „Pobożna menedżerka” (opowieść o życiu służebnicy Bożej, generałowej Jadwigi Zamoyskiej). Na stronach z nadtytułem Z kart historii tygodnik „Idziemy” opisuje dzieje i znaczenie polskiej parafii w Londynie („Nadzieja z wiary płynąca”), a na stronach Pocztówki z Rzymu ks. Waldemar Turek przypomina Świętego Jozafata Kuncewicza, „Apostoła jedności”. Wśród felietonów można wyróżnić wyjaśnienie roli ojcostwa w Kościele, przybliżenie nam słowa „apateizm” i ciekawe uwagi o budowaniu przyjaźni w rodzinie.

Poza tym:

„Gość Niedzielny” zachęca, by poznać patronów czyli duchowych opiekunów Polski, na pewno też wielu Czytelników zainteresują komentarze do trwającego synodu: autorami tych komentarzy są kard. Grzegorz Ryś i abp Adrian Galbas.  Komentując kolejną ewangelię, ks. Rafał Bogacki ukazuje obraz Kościoła, jaki można zobaczyć w ewangelii spisanej przez św. Jana. Na kolejnych stronach przeczytamy w „Gościu” artykuły o współczesnych męczennikach (w 2022 roku zginęło za wiarę niemal 6000 chrześcijan) i o roli reguły zakonnej w życiu wspólnoty („Reguła to dobry przyjaciel”). Smutną obserwacją „Gościa” jest agresja wśród najmłodszych („Dzieci krzywdzą dzieci”), a do ciekawostek możemy zaliczyć treść artykułu „Co ma Marcin do rogala?”. Chorzy na cukrzycę dowiedzą się z nowego „Gościa”, jak pewien młody ortopeda uratował życie milionów osób.

Na okładce nowej „Niedzieli” widzimy zapowiedź Tematu numeru: „Rozwodnicy w Kościele”. „Niedziela Warszawska” przypomina patriotyzm i mądrość w rozmowach z komunistami okazywaną przez Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego (a to z okazji 75. Rocznicy jego nominacji prymasowskiej). Na dalszych stronach „Niedzieli” jest ważna refleksja, jak czuwać nad szczęściem w rodzinie a na stronie Dobre rady – psycholog radzi można sprawdzić „Czy jesteś toksyczny”.  W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” przeczytamy artykuł o Alicji Węgorzewskiej „Czuję się silna modlitwą” i wypowiedzi polskich olimpijczyków o Bogu i najważniejszych dla nich wartościach. Na dalszych stronach poznamy propozycję „Jak sobie poradzić z frustracją?” i czy „Detoksykacja to moda czy potrzeba?”