- Dzisiejsza niedziela to także VII Światowy Dzień Ubogich obchodzony pod hasłem: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb 4,7). Jest to okazja do zweryfikowania naszego podejścia do ludzi ubogich i potrzebujących, zgodnie z ewangelicznym wezwaniem „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Jednocześnie zachęcamy do włączenia się w pracę parafialnego Caritas. Dyżury Caritas w salce na plebanii w każdy czwartek w godz. 16.00-18.00.
- Dzisiaj o godz. 17.45 nabożeństwo różańcowe z modlitwą wypominkową. Przy ołtarzu św. Ekspedyta znajduje się puszka, do której wciąż można składać intencje na wypominki jednorazowe odczytywane przez cały listopad podczas modlitwy różańcowej o godz. 17.45. Wypominki roczne można jeszcze zgłaszać w kancelarii parafialnej lub zakrystii.
- W poniedziałek przypada wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego – kapłana, powstańca styczniowego, sybiraka, wychowawcy; we wtorek święto Ofiarowania NMP; w środę wspomnienie św. Cecylii – dziewicy i męczennicy, patronki śpiewu i muzyki kościelnej; w piątek św. Męczenników Andrzeja Dung-Lac i towarzyszy – 117 męczenników wietnamskich, którzy zginęli w prześladowaniach za wiarę.
- W przyszłą niedzielę uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to także święto patronalne Akcji Katolickiej. Po Mszy świętej o godz. 12.30 w katedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela, procesja z relikwiami świętych – Orszak Chrystusa Króla do bazyliki św. Krzyża.
- W diecezjach w przededniu uroczystości Chrystusa Króla przeżywamy 38. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem „Radując się w nadziei” (Rz 12,12). Młodzi z naszej archidiecezji spotkają się 25 listopada w godz. 10.00- 14.00 w świątyni Opatrzności Bożej. Tegoroczne spotkanie przybliży młodzieży postać bł. Carla Acutisa. Centralnym punktem spotkania będzie Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza. Do udziału w spotkaniu są zaproszeni wszyscy młodzi ze wspólnot parafialnych, młodzież szkolna i akademicka oraz starsza z duszpasterzami i katechetami. Duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia jest Nowenna do bł. Carla Acutisa, odmawiana od 16 listopada w parafiach w intencji młodzieży.
- W przyszłą niedzielę o godz. 19.30, w naszym kościele odbędzie się koncert muzyki sakralnej zatytułowany „Stąd do wieczności”. Wystąpią dwa chóry: Chór VRC pod dyrekcją Joanny Malugi i Natalii Rudnickiej oraz Chór Mus Arietes pod dyrekcją Jakuba Siekierzyńskiego. W repertuarze dzieła renesansowe, barokowe, romantyczne i współczesne. Wstęp wolny.
- Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
Życzymy błogosławionej niedzieli, wszelkich łask i darów Bożych na nowy tydzień.
Prasa katolicka
Tygodniki katolickie datowane na dzisiejszą niedzielę zatrzymują się (między innymi) na przypadającym na ten dzień VII Dniu Ubogiego.
Nawiązując do tego tygodnik „Idziemy” już na okładce stawia pytanie „Jak pomagać?”, taki tytuł nosi też wywiad z siostrą zakonną prowadzącą punkt charytatywny Caritas. Ważne wiadomości przynosi nam artykuł „Strefy ubóstwa” a tę tematykę z problemami rodziny i wychowania łączy tekst „Wolontariat daje radość” – dowiadujemy się w nim, że „Zaangażowanie w bezinteresowną pomoc uczy aktywności, przełamuje samotność, sprawia, że można poczuć się potrzebnym i wartościowym”. Osoby, które mają zwyczaj pomagać potrzebującym przez podawanie adresów noclegowni i jadłodajni znajdą w tygodniku „Idziemy” zestaw potrzebnych adresów.
Wielu czytelników zaciekawi tekst o watykańskich archiwach a ważnym dla każdego wierzącego jest artykuł „O co się modlić?”. Skłania do myślenia refleksja „Po co organista?”
Z felietonu ks. Stefana Moszoro-Dąbrowskiego dowiemy się na czym polega tzw. syndrom jerozolimski a wśród zaproszeń warte uwagi jest kierowane do dziadków opiekujących się wnukami „Sztuka dla wnuka”.
Poza tym:
„Gość Niedzielny” sprawę ubogich ujął w paradoksalnie zatytułowanym tekście „Ubogi – mój dobroczyńca”, a w artykule „Powrócimy nadzy” „Gość” przypomina, że wolno wiele posiadać, ale nie możemy sobie pozwolić na uśpienie czujności na potrzeby innych. W artykule „Nie tylko dla orłów” „Gość” przypomina Małą Drogę św. Teresy z Lisieux a zauważając Światowy Dzień Wcześniaka (17 listopada) zebrano wypowiedzi rodziców dzieci za wcześnie urodzonych.
Kolejne strony „Gościa” przynoszą zarówno tekst o zdrowej żywności („Jedzenie do zadań specjalnych”, opowieść o działalności największego w Polsce Centrum Pomocy Potrzebującym (prowadzonym przez siostry elżbietanki w Poznaniu) i zaproszenie do Narodowego Centrum Kultury Filmowej do Łodzi. artykuły
Nowa „Niedziela” postanowiła odpowiedzieć na pytanie „Jak nie ulec makabrycznym wizjom?” i podjęła temat przeróżnych proroctw (”Między prawdą a fałszem”). Niejako na marginesie tych zagadnień jest pytanie „Czy Bóg mówi przez sny?”. Ważny dla osób odpowiedzialnych za dzieci i młodzież jest tekst „Trudny powrót z wirtualnego świata”, a naszą wrażliwość W kolejnym numerze dołączanego do „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” dowiemy się jak „Kryzys przemienić w szansę”? i jak odczytywać wyniki badań krwi.