Niedziela Chrztu Pańskiego | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiejszy dzień to okazja, aby wspomnieć sakrament chrztu świętego. Chrzest Janowy był zapowiedzią prawdziwego chrztu. Przez ten sakrament zostaliśmy złączeni z Chrystusem i włączeni do Kościoła. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem wdzięczności za naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy wyznając wiarę, przynieśli nas do świątyni, abyśmy mogli dostąpić odrodzenia z wody i Ducha Świętego.
  2. Dziś kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Kolędy tradycyjnie można śpiewać do 2 lutego do Święta Ofiarowania Pańskiego.
  3. Dzisiaj o godz.  17.45 nabożeństwo adoracyjne z procesją eucharystyczną z racji pierwszej niedzieli miesiąca.
  4.  O oprawę muzyczną podczas Mszy świętej o godz. 13.00 zadba dzisiaj chór Endorfina. Po Mszy świętej koncert kolęd. Natomiast po Mszy świętej o godz. 18.30 zapraszamy na koncert kolędowo-noworoczny na harfę i puzon. Wystąpią Aleksandra Meisner – harfa i Jarosław Meisner – puzon. Szczegóły na stronie internetowej parafii.
  5. Trwa wizyta duszpasterska tzw. „kolęda”. Odwiedzamy naszych parafian w tygodniu od godz. 16.30, a w sobotę od godz. 14.00. Zachęcamy, aby dobrze wykorzystać spotkanie na modlitwę i rozmowę na tematy związane z wiarą i funkcjonowaniem parafii. Prosimy osoby, które do tej pory nie przyjmowały wizyty kolędowej i nowych parafian, a chcą zaprosić kapłana, o kontakt w kancelarii lub zakrystii. Plan kolędy można znaleźć na stronie internetowej parafii.
  6.  Plan kolędy na najbliższy tydzień (8- 12 stycznia):
    – 8 stycznia (poniedziałek): Lwowska 8, 10, 11; Śniadeckich 1/15, 8, 10, 12/16 i 17a, 18, 19, 20, 21.
    – 9 stycznia (wtorek): Śniadeckich 23, Polna 44, 46, 46d, 48, 52, 54; Nowowiejska 1/3, 10, 22.
    – 10 stycznia (środa): Marszałkowska 43, 45/49; Nowowiejska 4, 5, 6, 12/18, Polna 46a; Mokotowska 21, 22, 23, 24, 27, 29, 29a, 31.
    – 11 stycznia (czwartek): Mokotowska 3, 5, 7, 8, 9, 12, 15, 15a, 17, 26; Armii Ludowej 12;  Sempołowskiej 3, 4; Pl. Na Rozdrożu 3, Al. Wyzwolenia 2, 3/5.
    – 12 stycznia (piątek): Armii Ludowej 4, 6, Al. Wyzwolenia 6, 7, 14, 14a.
  7. Podobnie jak w poprzednich latach od jutra rozpoczynają się katechezy dla dorosłych i młodzieży prowadzone przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej. Pierwsza katecheza – 8 stycznia 2024 godz. 19.30 w dolnym kościele. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą odnowić życie chrześcijańskie, lepiej poznać Pismo święte i naukę Kościoła, ożywić wiarę i odkryć radość bycia chrześcijaninem.
  8. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Dostępny jest nowy numer tygodnika Idziemy oraz świąteczny numer gazetki parafialnej Nasz Zbawiciel, z całym planem kolędy.

Prasa katolicka

Jeśli ktoś nie nabył świątecznego numeru biuletynu Nasz Zbawiciel, to jeszcze są egzemplarze, które wyłożono w okolicy ołtarza świętego Antoniego.

Na okładce pierwszego tegorocznego numeru wydawanego przez diecezję warszawsko – praską tygodnika „Idziemy” widzimy tytuł „Kościół wszystkich narodów” – taki jest Temat tygodnia, a tekście na ten temat dowiemy się, z jakimi problemami muszą się zmagać katolicy w różnych częściach świata. Obok dalekich problemów postawiono pytanie o obecność religii w programie szkolnym.

Na stronach z nadtytułem Dotyk nieba jest zachęta, by nie tylko w rodzinach, a w osiedlach i różnych grupach przyjaciół czy współpracowników organizować wspólne śpiewanie kolęd. Stały felieton Anny Wardak dotyka w nowym numerze „Idziemy” mądrego (bo skutecznego) wprowadzania dyscypliny w proces wychowawczy, a na stronach z nadtytułem Pamięć i tożsamość przypomnimy sobie sylwetkę „Biskupa niezłomnego”, Antoniego Baraniaka.

Zapewne wielu czytelników zainteresuje raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego „Kościół w Polsce w liczbach”.

Jak zawsze zachęcamy do otwarcia innych tygodników katolickich. Znajdziemy tam:

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy artykuł napisany w związku z wydaną niedawno Deklaracją Doktrynalną Dykasterii Nauki Wiary – „Na co (nie) godzi się papież?” – jest to ważne opracowanie, bo można usłyszeć różne opinie osób, które się z tym dokumentem nie zapoznały. W nowym „Gościu” znajdziemy sporo komentarzy do aktualnych wydarzeń, jakich byliśmy świadkami na scenie polityczno- społecznej, jak sprawa mediów czy katechezy w szkołach. Ciekawe jest zaproszenie do najstarszej świątyni Europy (w której króluje Maryja), wielu też przeczyta z uwagą artykuł „Nowe miejsce modlitwy” – w tekście jest ciekawe spostrzeżenie, że ewangelie nie wspominają o modlitwie Pana Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej ani w synagogach.

„Niedziela” datowana na 7 stycznia pyta już na okładce „Po co Kościołowi nowi święci?” – na ten temat napisał franciszkanin, o. dr hab. Zdzisław Kijas, wieloletni pracownik Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. W dziale Treści wiary przypomnimy sobie, że chrześcijaństwo zawsze jest znakiem sprzeciwu wobec zła, a w rubryce Teolog odpowiada pojawiło się ważne pytanie „Czy miłość może być ciężarem?” W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” poznamy człowieka, który „Pokonał raka i został lekarzem” i poznamy drogę do Boga aktora Gary`ego Coopera.