V Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj o godz. 17.45 nabożeństwo adoracyjne z racji I niedzieli miesiąca.

2. W tym tygodniu w poniedziałek wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, we wtorek św. Męczenników Pawła Miki i towarzyszy, w sobotę św. Scholastyki, dziewicy.

3. W przyszłą niedzielę 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. W intencji wszystkich chorych będziemy modlić się podczas sumy o godz. 13.00, na której chorzy będą mogli przyjąć sakrament namaszczenia. Papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Chorego przypomina, że chorzy, słabi, ubodzy są w sercu Kościoła i muszą być w centrum naszej ludzkiej uwagi. A pierwszą formą opieki w chorobie jest bliskość innych ludzi, pełna współczucia i troski.

4. Akcja Katolicka zaprasza Parafian i Przyjaciół Zbawiciela na film pt. „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”. To opowieść o wielkim powstaniu ludowym przeciwko terrorowi rewolucji francuskiej, prześladowaniu duchowieństwa i Kościoła, w obronie tradycji i wiary katolickiej. Historia o dzielnych i wiernych Bogu powstańcach wandejskich. Seans w kinie Luna, w niedzielę 11 lutego o godz. 14.30. Bilety w cenie promocyjnej na hasło „Parafia Zbawiciela”.

5. 19 lutego rozpoczniemy kolejną edycję przygotowania do sakramentu bierzmowania dla osób dorosłych. Zapisy poprzez formularz na stronie internetowej Parafii.

6. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Dostępny jest nowy numer tygodnika „Idziemy” oraz gazetka parafialna „Nasz Zbawiciel”, w której znajduje się plan kolędy.

– 5 lutego (poniedziałek): Al. Szucha 27; Waryńskiego 3, 6, 26, 28; Boya 2, 6; Bagatela 11, 13, 14.
– 6 lutego (wtorek):
Boya 4, 4a; Klonowa, Baciarellego; Al. Niepodległości 210, 212, 214, 217, 219, 221, 223, 225; Al. Armii Ludowej 28, 30; Nowowiejska 37a.
– 7 stycznia (środa):
Al. Niepodległości 227/233, 235/237; Filtrowa 9, 10, 18, 19, 21, Lekarska; Nowowiejska 39.
– 8 lutego (czwartek):
Filtrowa 22-55; Al. Niepodległości 245; Koszykowa 79a; Polna 3a; Sędziowska, Prokuratorska, Prezydencka.
– 9 lutego (piątek):
Nowowiejska 28, Polna 3, Pl. Zbawiciela 2,5; Langiewicza; Wawelska, Krzywickiego, Aplikancka, Jesionowa.
Życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia.

Prasa katolicka

Redaktor Naczelny tygodnika „Idziemy” w swoim słowie wstępnym, w nowym numerze tygodnika zauważa „Niespokojny świat”, w ramach  Tematu tygodnia postawione jest jeszcze pytanie „Czy jesteśmy bezpieczni?”, ale poza zagadnieniami społeczno – politycznymi są też zachęty do uczenia się cierpliwości (felieton Jacka Karnowskiego), i mądrego podtrzymywania więzi w rodzinie (felieton Anny Wardak).  Na stronach z nadtytułem Dotyk nieba spotkamy się z osobami, które uczą tańca: przypomniano nam, że może on mieć wartości duchowe ale także jest to zdrowy ruch dla seniorów i szansa na integrację władz ciała dla dzieci, w „Idziemy” mamy też szansę w tym tygodniu spojrzeć na wszechstronną pomoc, jakiej udzielają dzieciom i młodzieży z różnymi dysfunkcjami ośrodki pomocy społecznej prowadzone przez Caritas (artykuł  „Dają im szansę”).

Pośród zaproszeń są i takie bardzo ogólne (np. zaproszenie ukryte w reportażu z Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Radości), ale i bardzo szczegółowe, jak np. zaproszenie do udziału w „Tygodniu Małżeństwa” do sąsiedniej Parafii Wszystkich Świętych czy zaproszenie na cykliczne spotkania formacyjne przeznaczone dla harcerzy i skautów.

Otwierając inne tygodniki katolickie znajdziemy tam:

W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy potraktowaną jako główny temat refleksję nad życiem konsekrowanym, które – dla wielu niezrozumiałe – jest „światu (nie tylko Kościołowi) potrzebne jak tlen”. Wśród zagadnień z tym związanych na jednym z pierwszych miejsc znajduje się temat rozeznawania powołania – próbuje to wyjaśniać ojciec benedyktyn w prezentowanym wywiadzie. Zagadnienie nieprzewidywalności działania Pana Boga opisano w historii Andre’ Frossarda, który „stał się katolikiem w 10 minut, choć – jak wspominał – wcale tego nie chciał”.

Z tematów popularno naukowych warto zwrócić uwagę na relację z badań geotermalnych w Tatrach, gdzie odwiert ma sięgnąć 7 tysięcy metrów w głąb ziemi.

Z nowym „Gościem” w tym tygodniu możemy odwiedzić Pomorze Zachodnie i przypomnieć sobie chrystianizację Pomorza sprzed 900 lat.

W „Niedzieli” obok opinii o zagrożonym pokoju jest tekst „Modlitwy o pokój” papieża Franciszka, prócz tego przeczytamy odpowiedź profesora dogmatyki z KULu na pytanie „Czy Bóg musi nas sądzić?”. „Niedziela” chcąc pomóc nam w wypracowaniu własnej opinii przygotowała bardzo precyzyjnie napisany tekst o tzw antykoncepcji awaryjnej, a na stronach poświęconych historii przeczytamy o kłamstwach i prawdzie związanych z zagładą katyńską. Podróżnik (czyli Wojciech Dutkiewicz) zachęca nas do odwiedzenia polskiej depresji czyli Żuław, Pasłęka i Elbląga, a w rubryce Psycholog radzi możemy poznać „Nieświadome nawyki, które czynią nas nieszczęśliwymi”. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” poznamy rodzinę „Wojowniczki Inki” (z 21 chromosomem) i przypomnimy sobie „Leczniczą moc lipy”.