Pogrzeb śp. ks. prałata Bronisława Piaseckiego

24 lipca 2020 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Bronisława Piaseckiego. Ksiądz Prałat zmarł 14 lipca 2020 w godzinach porannych we Włoszech. Żył 79 lat, z czego w kapłaństwie 56 lat.

O 9.00 została wprowadzona do kościoła trumna z ciałem Zmarłego. Obrzędowi przewodniczył ks. kanonik Robert Strzemieczny – proboszcz Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w asyście kapłanów posługujących w parafii. Następnie rozpoczęła się wspólna modlitwa – najpierw jutrznia żałobna, następnie różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia.

Msza pogrzebowa rozpoczęła się o 11.00. Przewodniczył jej kard. Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski w koncelebrze z licznie zgromadzonym duchowieństwem.

Homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Sowa, były proboszcz naszej Parafii, obecnie moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Słowa ostatniego pożegnania wygłosili: ks. prałat dr Włodzimierz Artyszuk, dziekan dekanatu śródmiejskiego – w imieniu duchowieństwa archidiecezji, ks. prałat Mieczysław Stefaniuk – w imieniu kolegów rocznikowych, prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubiak, były prorektor Politechniki Warszawskiej – w imieniu środowiska akademickiego, pani Halina Zaczek, członkini Franciszkańskiego Zakonu Świeckich – w imieniu wspólnot i grup parafialnych oraz ks. kanonik Robert Strzemieczny, proboszcz – w imieniu parafian i Przyjaciół Zbawiciela.

Zgodnie z ostatnią wolą ks. prałata Bronisława Piaseckiego, przed opuszczeniem świątyni, trumna z jego ciałem zatrzymała się przed kaplicą Matki Zbawiciela. W tym czasie śpiewany był hymn sanktuaryjny: „Maryjo, Matko Zbawiciela” (sł. i muz. Tomasz Kalisz).

Pochówek odbył się na Cmentarzu Powązkowskim. Obrzędom przewodniczył bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Ciało ks. Bronisława Piaseckiego złożono w grobie kapłańskim.

ks. Piotr Rymuza

Autorem wszystkich poniższych zdjęć jest Wojciech Łączyński.