XXVI Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj i codziennie do 3 października o godz. 15.00 nowenna przed wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu.
  2. Dzisiaj także o godz. 18.00 nieszpory.
  3. W przyszłą niedzielę 2 października inauguracja roku akademickiego Politechniki Warszawskiej i Duszpasterstwa Akademickiego Sandał. Msza Święta o godz. 20.30, pod przewodnictwem J.E. Kazimierza Kard. Nycza, będzie sprawowana w intencji społeczności akademickiej: wykładowców, pracowników administracji i studentów.
  4. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci bł. Anieli Salawy patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Z tej okazji FZŚ przy naszej parafii przygotował inscenizację-dialog bł. Anieli ze św. Franciszkiem z Asyżu, oparty na treści ich pism. Spektakl odbędzie się w przyszłą niedzielę po Mszach Świętych o godz. 13.00 i 15.00 w dolnym kościele.
  5. W dniach 7-9 października w naszym sanktuarium będzie miało miejsce nawiedzenie cudownej figury św. Michała Archanioła z groty objawień na Gargano we Włoszech. Przygotowaniem do tego wyjątkowego wydarzenia będzie nowenna odmawiana podczas nabożeństwa różańcowego począwszy od najbliższego czwartku 29 września o godzinie 17.45.
  6. Młodzież, która chce rozpocząć przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, może zgłaszać się do kancelarii, zakrystii lub ks. Macieja celem zapisu.
  7. Osoby dorosłe pragnące przygotować się do sakramentu bierzmowania mogą zapisać się na kurs w naszej parafii korzystając z formularza na stronie internetowej parafii w zakładce „sakramenty-bierzmowanie”.
  8. Rozpoczynamy w naszej parafii spotkania w formie katechezy skierowane do osób dorosłych, którzy chcieliby pogłębić wiedzę o nauczaniu Kościoła i dogmatach wiary. Spotkania będą odbywały się w każdą IV niedziele miesiąca i będą prowadzone przez ks. Macieja. Temat pierwszego spotkania: „Czy człowiek jest z natury otwarty na Boga? Dlaczego jedni są wierzący, a inni nie?”. Pierwsze spotkanie dzisiaj o godz. 16.00 w sali na plebanii.
  9. Zapraszamy narzeczonych i pary rozeznające powołanie małżeńskie na kurs przedmałżeński, który obejmuje cykl 10 spotkań w piątki o godz. 17.30. Pierwsze spotkanie w piątek 30 września. Informacje i zapisy w kancelarii i u ks. Marcina.
  10. Zapraszamy na pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 9 – 16 listopada. Informacje w zakrystii, kancelarii lub u ks. Proboszcza.
  11. We wtorek wspomnienie św. Wincentego a Paulo, kapłana; w środę św. Wacława, męczennika;
  12. W najbliższy czwartek przypada święto Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. To dzień imienin księży biskupów archidiecezji warszawskiej: Michała Janochy i Rafała Markowskiego. To także dzień imienin wikariusza naszej parafii ks. Michała Gąsiorowskiego. Polecamy solenizantów opiece i wstawiennictwu Świętych Archaniołów.
  13. W piątek wspomnienie św. Hieronima, kapłana i doktora kościoła; w sobotę wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła.
  14. Od października nabożeństwa różańcowe codziennie o 17.45. Dzieci zapraszamy na modlitwę różańcową zwłaszcza w poniedziałki i czwartki.
  15. Życzymy błogosławionej niedzieli, wszelkich łask i darów Bożych na nowy tydzień.

Prasa katolicka

/na 25 września 2022/

Redaktor Naczelny tygodnika „Idziemy” w swoim wprowadzeniu, na stronie 3, postanowił w nowym numerze rozwiać część „antykościelnych mitów”, m.in. wyjaśnia pochodzenie i podział tzw. funduszu kościelnego. Na kolejnej stronie znajdziemy zachętę, by wybrać się (za tydzień) na Targi Wydawców Katolickich, które od kilku już lat są organizowane w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. Tematem tygodnia jest w „Idziemy” zagadnienie socjologiczne -„Dlaczego  [ludzie] porzucają wiarę?”. Znajdziemy też w tygodniku  zwięzłe podsumowanie wizyty papieża Franciszka w Kazachstanie. Poza tym – pomiędzy różnymi zaproszeniami – jest w „Idziemy” rozmowa z dyrektorem Filharmonii Narodowej i program na rozpoczynający się sezon.

Otwierając inne tygodniki katolickie (do nabycia w kioskach i salonikach prasowych) znajdziemy tam:

w „Gościu Niedzielnym” wyjaśnienie – w odpowiedzi na często wypowiadany pogląd – że „młodzi nie tracą wiary, bo jej w nigdy nie mieli”.   Jako odzew na wypowiedź papieża, który „w klerykalizmie upatruje poważnego wroga”  nowy „Gość Niedzielny” przygotował ciekawe teksty o klerykalizmie i antyklerykalizmie. Ważne w „Gościu” jest ostrzeżenie przed cyberprzestępczością („Jak nie dać się oszukać?”). Wielu czytelników „Gościa” zainteresuje przedstawione w aktualnym numerze bogactwo kultury ormiańskiej. Nawiązując do święta archaniołów Michała, Rafała i Gabriela redaktorzy „Niedzieli” pytają „W jakiego anioła wierzysz?”, a potem podsuwają ciekawy artykuł, w którym znajdziemy przypomnienie nauki Kościoła o aniołach. Wewnątrz „Niedzieli” włożony jest kolejny numer tygodnika „Bliżej życia z wiarą”. W dziale Sprawy rodzinne  przeczytamy tekst „Naucz się rozmawiać z nastolatkiem”, a w dziale Niedziela z kulturą   wydrukowano rozmowę z reżyserem wchodzącego na ekrany kin filmu „Johny” – o księdzu Janie Kaczkowskim.