II Niedziela Adwentu | Ogłoszenia parafialne

1. Zachęcamy do udziału Roratach w dni powszednie o godz. 6.15. Jest to Msza święta sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, którą rozpoczynamy w ciemności, w blasku świec, wyrażając naszą postawę czuwania i oczekiwania na przyjście Pana. Zapraszamy także do udziału w Roratach dzieci.
  2. Dzisiaj o godz. 18.00 nabożeństwo różańcowe.
  3. Przeżywamy dziś Dzień Modlitw i Pomocy Kościołowi na Wschodzie pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w Europie wschodniej i Azji Środkowej. Zbiórka do puszek na ten cel po każdej Mszy świętej.
  4. Dzisiaj Mszą świętą o godz. 20:30 rozpoczynamy rekolekcje akademickie, które będzie prowadzić ks. dr Błażej Węgrzyn, prefekt warszawskiego seminarium. Hasłem przewodnim rekolekcji jest: „Pan z wami”. Dzisiaj Msza święta z nauką rekolekcyjną o godz. 20:30, natomiast w poniedziałek i wtorek o godz. 20:00.
  5. Rekolekcje parafialne rozpoczniemy w trzecią niedzielę Adwentu, tj. 17 grudnia. Poprowadzi je ks. Maciej Gierula, kapłan diecezji przemyskiej, związany z duszpasterstwem misyjnym.
  6. W wtorek wspomnienie NMP z Guadalupe; w środę św. Łucji, dziewicy i męczennicy; tak jak każdego 13-go miesiąca po Mszy świętej o godz. 18.30 procesja różańcowa i adoracja do godz. 21.00.; w czwartek św. Jana od Krzyża, kapłana i doktora Kościoła.
  7. Wraz ze studentami z Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego „Soli Deo”, w ramach akcji „Paczuszka dla Maluszka” prowadzimy zbiórkę darów dla Domu Dziecka przy ul. Nieborowskiej 15. W placówce przebywają dzieci powyżej 6 roku życia. Potrzebne są środki czystości, szampony, płyny do kąpieli dla dzieci, itp. oraz chemia gospodarcza, słodycze i bony do sklepów. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć Dom Dziecka informujemy, że dary można składać w zakrystii.
  8. Z okazji roku posługi pacjentom w hospicjum w domu zakonnym Sióstr Felicjanek przy ul. Nowowiejskiej 10A, Siostry zapraszają dzisiaj na Jarmark Bożonarodzeniowy. Dzięki wsparciu darczyńców Siostry otoczyły opieką i przeprowadziły do Domu Ojca blisko sto osób.
  9. Parafialny Zespół Caritas prowadzi w każdą niedzielę Adwentu sprzedaż świec Bożonarodzeniowych i opłatków na stół wigilijny, organizuje także zbiórkę do paczek świątecznych dla potrzebujących z naszej Parafii. Bliższe informacje u członków Caritas w kiosku przy wyjściu z kościoła. Opłatki i świece można nabyć również w tygodniu, w godzinach pracy kancelarii, a także w zakrystii przed lub po Mszy świętej.
  10. Schola Aniołki Zbawiciela prowadzi dzisiaj przy wyjściu z kościoła kiermasz ozdób świątecznych, natomiast przyszłym tygodniu po każdej Mszy świętej młodzież z Kręgu Biblijnego Ruah będzie dystrybuować sianko na stół wigilijny. Złożone ofiary pomogą w sfinansowaniu ich wakacyjnych rekolekcji. Bóg zapłać w imieniu młodych!
  11. Zachęcamy także do nabywania i lektury prasy katolickiej. Jest dostępny biuletyn parafialny „Nasz Zbawiciel” z treściami adwentowymi.

Życzymy błogosławionej niedzieli oraz dobrego i świętego przeżywania Adwentu.

Prasa katolicka

Tematem tygodnia w najnowszym tygodnika „Idziemy” jest sytuacja wierzących na Syberii i Białorusi, prócz tego na łamach tygodnika znajdziemy trzy artykuły o In vitro, ich autorami są: lekarz, matka i duszpasterz. Wielu czytelników chętnie zapozna się z Komentarzem „Misja kobiety” – o reformatorkach, które miały wpływ na życie Kościoła, interesujący jest też felieton jezuity, ks. Dariusza Kowalczyka – jest to refleksja na temat wielokrotnie zapowiadanego końca świata. Ten sam autor w innym miejscu tygodnika wyjaśnia znaczenie synodu o synodalności.

Na pewno warto zapoznać się z raportem dotyczącym demografii w Polsce („Gdzie te dzieci?”), jak zawsze wartościowe są wskazówki Anny Wardak, matki licznej rodziny, na temat wychowywania z zamiłowaniem do wewnętrznej dyscypliny.

Zainteresowani historią chętnie przeczytają tekst napisany z okazji 340 rocznicy wiktorii wiedeńskiej „Matka wszystkich bitew”.

Ważne dla rodziców i opiekunów jest ostrzeżenie „Młodzież a stymulatory” napisane przez lekarza – pediatrę.

Otwierając inne tygodniki katolickie znajdziemy:

W „Gościu Niedzielnym” rozmowę z nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce abpem Antonio Filipazzim. W ramach adwentowego cyklu „Projekt: Odbuduj się” Redaktor Naczelny „Gościa” przypomina, że „Nasze wzajemne oddziaływanie na siebie może doprowadzić do całkowitej przemiany życia”, na kolejnych stronach znany kapucyński rekolekcjonista, o. Szymon Janowski wyjaśnia, jak wielcy święci pociągali innych za sobą mimo/dzięki radykalizmowi życia. „Gość” ukazuje oficjalne stanowisko Kościoła o In vitro, a na kolejnej stronie filozof i bioetyk z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie – przypomina, że „Dziecko jest darem”. W kolejną rocznicę ogłoszenia w 1981 roku stanu wojennego „Gość” przypomina jeden z ówczesnych problemów: „Pozbawieni ojczyzny”.

Jest jeszcze w salonikach prasowych adwentowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

Okładka nowej „Niedzieli” przypomina o „Ulubionej Modlitwie Polaków” – to wspomnienie dni, kiedy przed siedemdziesięciu laty po raz pierwszy odmówiono Apel Jasnogórski. Tematem Numeru są wypowiedzi wybranych osób, które szczególnie związane są z tym nabożeństwem. Prócz tego w „Niedzieli Warszawskiej” karmelita bosy opowiada o znaczeniu adwentowych postanowień i różnych przeszkodach w dobrym przeżywaniu adwentu. Na stronach z nadtytułem Szczęśliwa rodzina tym razem trudne tematy: o młodych przestępcach i o myślach samobójczych młodzieży. W dziale Dobre rady jest tekst o krwiodawstwie a na stronach poświęconych historii wspomnienie stanu wojennego („Mit mniejszego zła”). W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” o życiu konsekrowanym w samotności opowiada Agnieszka Barzowska, a na stronach Cuda i łaski poznajemy św. Gerarda, „Eksperta od porodów”.