III Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiejsza niedziela z inicjatywy papieża Franciszka jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga poprzez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje”. Podczas nieszporów o godz. 18.00 będziemy modlić się tekstami Pisma Świętego. Zapraszamy do udziału.
  2. W poniedziałek, 23 stycznia, przypada 10. rocznica śmierci Kardynała Józefa Glempa, Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego i Warszawskiego, Prymasa Polski. Tego dnia w archikatedrze warszawskiej o godz. 19.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta koncelebrowana w intencji zmarłego Kardynała Józefa, której będzie przewodniczył Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz. Zachęcamy do uczestnictwa.
  3. W środę, 25 stycznia, przypada liturgiczne święto Nawrócenia świętego Pawła, które zakończy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
  4. W tym tygodniu patronują nam:
    – we wtorek, 24 stycznia – święty Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, patron dziennikarzy;
    – w czwartek, 26 stycznia – święci Biskupi Tymoteusz i Tytus (I w.), bliscy współpracownicy Świętego Pawła Apostoła;
    – w sobotę, 28 stycznia – święty Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, filozof i teolog chrześcijański.
  5. W następną niedzielę na wszystkich Mszach świętych będziemy gościć w naszym Sanktuarium seminarzystów Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie wraz z ks. Pedro. Po Mszy świętej o godz. 15.00 zapraszamy na koncert „Kolędy świata” w wykonaniu seminarzystów.
  6. Trwa wizyta duszpasterska tzw. „kolęda”. Księża odwiedzają parafian w tygodniu od godz. 16.30, a w soboty od godz. 14.00. Zachęcamy, aby dobrze wykorzystać spotkanie na modlitwę i rozmowę na tematy związane z wiarą i funkcjonowaniem parafii. Prosimy osoby, które do tej pory nie przyjmowały wizyty kolędowej, a chcą zaprosić kapłana oraz nowych parafian o kontakt w kancelarii lub zakrystii. Plan szczegółowy na trzeci tydzień kolędy.
  7. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
  8. Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień.

Prasa katolicka   /na 22 stycznia 2023/

Do osoby i dokonań zmarłego niedawno papieża – seniora Benedykta XVI w wielu miejscach będziemy długo wracać, tak też się stało w najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” – naoczny świadek jego życia wspomina go w artykule „Człowiek kochający Chrystusa”. Są też w „Idziemy” dwa ważne teksty na temat Kościoła: „W jaki Kościół wierzę?” i „Po co Kościołowi prawo?” –ten ostatni napisany z okazji czterdziestej rocznicy wydania aktualnego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Nasza Parafia jest w  „Idziemy” wspomniana z racji na rozpoczętą niedawno kolejną edycję katechez dla dorosłych i młodzieży. Miłośnicy historii chętnie przeczytają wspomnienie o przywódcy powstania styczniowego, którym był Romuald Traugutt i poznają sylwetkę kandydata na ołtarze, ks. Stanisława Szulmińskiego. Poza tym, jak zawsze, w tygodniku „Idziemy” sporo rozmaitości: o nieocenionej roli dziadków w rodzinie, o sztuce, o muzyce, o sporcie i praktyczne porady zdrowotne i kulinarne.

Warto otworzyć również inne tygodniki katolickie (do nabycia w kioskach i salonikach prasowych). Znajdziemy w nich między innymi:

„Gość Niedzielny” przypomina w nowym numerze kandydatkę na ołtarze, Helenę Kmieć („Życie z prędkością światła”), przypomina też skandal związany z fałszywym oskarżeniem niedawno zmarłego kardynała George’a Pella z Australii. Papieża – seniora Benedykta XVI „Gość” wspomina jako patrona dialogu z tymi, „którzy tęsknią za prawdą, dobrem i pięknem”. Ważnym pytaniem, do którego wracają redaktorzy „Gościa”  jest zagadnienie „Kara śmierci a świętość życia”. Z ciekawostek naukowych znajdziemy w  „Gościu” artykuł „Inteligentne zwierzęta. Tematem najnowszej „Niedzieli” jest głoszenie i krzewienie wiary u młodego pokolenia – wypowiadają się naukowcy, katecheci, rodzice i sama młodzież. Ambasador Polski w Watykanie próbuje odpowiedzieć „Co najbardziej niepokoi papieża”, a minister Jan Józef Kasprzyk przypomina insurekcję kościuszkowską.    . „Niedziela Warszawska” przygotowała wywiad z biskupem warszawsko – praskim w piątą rocznicę jego biskupiej posługi na Pradze. W dodatku „Bliżej życia z wiarą” przypomnimy sobie Służebnicę Bożą Chiarę Petrillo, żonę i matkę.