Niedziela Chrztu Pańskiego | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiejszy dzień to okazja, aby wspomnieć sakrament chrztu świętego. Chrzest Janowy był zapowiedzią prawdziwego chrztu. Przez ten sakrament zostaliśmy złączeni z Chrystusem i włączeni do Kościoła. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem wdzięczności za naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy wyznając wiarę, przynieśli nas do świątyni, abyśmy mogli dostąpić odrodzenia z wody i Ducha Świętego.
  2. Dziś kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Kolędy tradycyjnie można śpiewać do 2 lutego do Święta Ofiarowania Pańskiego.
  3. Dzisiaj o godz.  18.00 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.
  4. W poniedziałek 9 stycznia rozpoczniemy wizytę duszpasterską tzw. „kolędę”. Będziemy odwiedzać naszych parafian w tygodniu od godz. 16.30, a w sobotę od godz. 14.00. Zachęcamy, aby dobrze wykorzystać spotkanie na modlitwę i rozmowę na tematy związane z wiarą i funkcjonowaniem parafii. Prosimy osoby, które do tej pory nie przyjmowały wizyty kolędowej, a chcą zaprosić kapłana oraz nowych parafian o kontakt w kancelarii lub zakrystii. Plan szczegółowy kolędy.
  5. Podobnie jak w poprzednich latach, na początku stycznia rozpoczną się katechezy dla dorosłych i młodzieży prowadzone przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej. Pierwsza katecheza – 9 stycznia 2023 godz. 19.30 w dolnym kościele. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą odnowić życie chrześcijańskie, lepiej poznać Pismo święte i naukę Kościoła, ożywić wiarę i odkryć radość bycia chrześcijaninem.
  6. Narzeczonych i pary rozeznające powołanie małżeńskie zapraszamy na Kurs Przedmałżeński. Obejmuje on cykl 10 spotkań w piątki o godz. 17.30, trzy spotkania w Poradni Rodzinnej oraz skupienie dla narzeczonych na zakończenie kursu. Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 stycznia o godz. 17.30 w dolnym kościele. Zapisy przez stronę internetową parafii.
  7. W sobotę 14 stycznia o godz. 11.00 w naszym kościele przeżywać będziemy spotkanie kolędowe bp. Piotra Jareckiego z księżmi z dekanatu śródmiejskiego. Zaś o godz. 13.00 spotkanie ks. Biskupa z proboszczami i przedstawicielami rad parafialnych.
  8. Także w sobotę, w dolnym kościele Msza święta i spotkanie rejonowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Po Mszy świętej kolędowanie przy żłóbku i agapa.
  9. Akcja Katolicka organizuje seans dla Parafian i Przyjaciół Zbawiciela. W przyszłą niedzielę, 15 stycznia w kinie Luna, obejrzymy film „Nędzarz i Madame” o św. Bracie Albercie, Adamie Chmielowskim. Seans rozpocznie się o godzinie 14.30. Bilety w cenie 12 zł można już nabywać w kasie kina. Serdecznie zapraszamy.
  10. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Prasa katolicka
/na 08 stycznia 2023/

Obchodzona w miniony piątek Uroczystość Objawienia Pańskiego jest powodem, dla którego na temat tygodnia w nowym numerze tygodnika „Idziemy” wybrano pytanie „Jak dzisiaj pokazywać Boga?”, a śmierć papieża – emeryta, Benedykta XVI zainspirowała Redakcję, by opublikować artykuł „Spuścizna Ratzingera” – o dokonaniach Benedykta XVI. Wielu czytelników zapewne zainteresuje porównanie kalendarzy (czemu w dwóch terminach chrześcijanie obchodzą wiele uroczystości), są też w „Idziemy” ciekawe „Wskazówki św. Franciszka Salezego” i zaproszenie do Muzeum Karykatury.

Jeśli jeszcze ktoś nie ma w domu grudniowo – styczniowego biuletynu „Nasz Zbawiciel” – to ostatnie egzemplarze wyłożone są w bocznej nawie.

W innych tygodnikach katolickich (do nabycia w kioskach i salonikach prasowych) znajdziemy w tym tygodniu:

W „Gościu Niedzielnym” jest wkładka poświęcona zmarłemu papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, wewnątrz numeru też wiele faktów z jego życia opisanych przez naocznych świadków. Poza tym „Gość Niedzielny” poświęcił trochę miejsca rodzinie Ulmów z Markowej – jest to przygotowanie do ich beatyfikacji. Ciekawa jest też relacja ze służby kard. Krajewskiego na Ukrainie i wspomnienie o niedawno zmarłym śp. Ks. Antonim Kieniewiczu, który po śmierci żony ukończył warszawskie seminarium.

„Niedziela” w nowym numerze postawiła pytanie „Dlaczego coraz mniej ludzi wierzy w trwałość sakramentu małżeństwa?” – taki jest temat  numeru. Poza tym w nowej „Niedzieli” spotkamy się z kapłanem greckokatolickim, majorem, kapelanem armii ukraińskiej („Ksiądz w okopach”), na pewno też wiele osób chętnie przeczyta artykuł, w którym autorka próbuje wyjaśnić, dlaczego tak trudne jest dotrzymanie noworocznych obietnic („Zapał jak sztuczne ognie”). W dołączonym do „Niedzieli” dodatku (tygodnik „Bliżej życia z wiarą”) jest kilka ciekawych tekstów – o człowieku, który odnalazł chęć życia, krótka notatka „Drobiazgi w małżeństwie”, opis dwóch cudów i artykuł „Gdy dziecko jest nieśmiałe”.