Uroczystość Trójcy Przenajświętszej | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiejsza uroczystość kończy okres wielkanocnej Komunii Świętej, którą powinniśmy przyjąć po odpowiednim przygotowaniu w sakramencie spowiedzi.

2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach czerwcowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 18.00.

3. Pod hasłem Dziękujemy za czyniących pokój obchodzimy dzisiaj XVI Święto Dziękczynienia. W tym roku jest to szczególna okazja do dziękczynienia za życie i dzieło bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, męczennika zamordowanego w obozie koncentracyjnym Dachau, patrona Polskiego Harcerstwa. O godz. 7.40 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy Traktem Królewskim procesja z jego relikwiami. Będziemy mogli włączyć się w procesję na wysokości Placu na Rozdrożu około godz. 8.30. Uroczysta Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00 z udziałem Episkopatu Polski. Zapraszamy do o udziału w uroczystościach.

4. Dokonaliśmy Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej, a po Mszy świętej możemy wesprzeć, poprzez ofiarę złożoną do puszek, dzieło budowy Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum narodu.

5. Dzisiaj przypada 35. rocznica konsekracji biskupiej Metropolity Warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Pamiętajmy o modlitwie w intencji Jubilata.

6. W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana Bożym Ciałem. Tego dnia Msze święte według porządku niedzielnego. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszy o godz. 16.30 z kościoła św. Aleksandra z pl. Trzech Krzyży do kościoła Najświętszego Zbawiciela. Trasa będzie przebiegać od pl. Trzech Krzyży, poprzez: Al. Ujazdowskie, ulice: Koszykowa i Służewska, al. Wyzwolenia, pl. Zbawiciela). Zachęcamy do licznego udziału w procesji, która wyraża wiarą w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii i jest świadectwem naszej relacji z Bogiem. Zachęcamy także, aby na czas procesji udekorować okna i balkony domów. Bezpośrednio po procesji o godz. 18.30 będzie odprawiona Msza święta.

7. Mając na względzie, że piątek 9 czerwca przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, ks. Kard. Kazimierz Nycz, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, udziela dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Jednocześnie zachęca, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego.

8. Zapraszamy na pielgrzymkę do Jordanii, która odbędzie się w dniach 28 września – 5 października tego roku. Szczegółowe informacje w zakrystii, kancelarii lub u Księdza Proboszcza.

9. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień.

Prasa katolicka
/na 4 czerwca 2023/

Na okładce nowego numeru tygodnika „Idziemy” widzimy zachętę do zapoznania się z artykułami o Eucharystii: zarówno realnej Obecności Chrystusa jak i o, szczególnie owocnej modlitwie adoracyjnej. Poznamy też, podczas lektury „Idziemy” inspiracje księdza kardynała Kazimierza Nycza, od którego zaczęło się Święto Dziękczynienia. Warto przypomnieć sobie postać Stanisławy Leszczyńskiej – „patronki nie tylko położnych” (która uratowała wiele ludzkich istnień w obozie w Auschwitz), a siostry elżbietanki z Jerozolimy otwierają przed nami drzwi Domu Polskiego.

Poznamy też w „Idziemy” nowych kapłanów naszej Archidiecezji, wraz z ich nowymi przydziałami i dowiemy się, jak tanio można spędzić wakacje. W drobnych felietonach możemy spojrzeć na różne „Rodzinne dylematy” i dowiedzieć się jak przed dziećmi „otwierać okno na świat”.

Otwierając inne, dostępne w salonikach prasowych, tygodniki katolickie znajdziemy tam:

Wyzwania stojące przed „Kapłanami 2023” – w „Gościu Niedzielnym”, a wewnątrz „Gościa” poznamy zadziwiającą zdolność słuchania zmarłego papieża Benedykta i dowiemy się jak „Wspólnie brać odpowiedzialność za Kościół”. Z ważnych tekstów w „Gościu”  warto zauważyć ciekawe spojrzenie na Trójcę Świętą – Wspólnotę Osób, która inspiruje do prawdziwie chrześcijańskiego tworzenia wspólnoty ludzkiej. Na stronie z nagłówkiem Pytania czytelników jest odpowiedź na pytanie o zbawienie niechrześcijan, a spośród spraw społecznych w tym tygodniu redakcja „Gościa” wybrała troskę o znajomość historii wśród młodzieży. Poznamy tragedię „dzieci z zambijskiej ulicy i przypomnimy sobie czym są borowiny – „złoto polskich uzdrowisk”.   Tematem Numeru w nowym numerze  „Niedzieli” jest Eucharystia: przeczytamy i zwięzłe przypomnienie prawd wiary i poznamy ciekawe spojrzenie na tzw. cuda eucharystyczne („Znaki z nieba”). Warto utrwalić sobie znaczenie zdania, „Co to znaczy, że Chrystus nas odkupił?” i dowiedzieć się, jak specjaliści doradzają pomaganie nastolatkom w ich pracy nad emocjami. Na stronie Nasze sprawy poznamy pewne praktyczne rady, które Autor zatytułował „Nie oddawaj życia walkowerem”, a w dziale praktycznych rad dowiemy się o pewnym związku szkodliwym dla organizmu, a powszechnie obecnym w wielu artykułach spożywczych i o działaniu pyłku pszczelego. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” poznamy „Cuda Małej Arabki” i dowiemy się , czemu podczas procesji Bożego Ciała zatrzymujemy się przy właśnie czterech ołtarzach.