Uroczystość Zesłania Ducha Świętego | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiejsza uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny. Jutro rozpoczniemy okres zwykły roku liturgicznego. Przypominamy o obowiązku wielkanocnej Komunii Świętej, którą powinniśmy przyjąć w okresie wielkanocnym – po odpowiednim przygotowaniu i spowiedzi – do przyszłej niedzieli.

2. Dziś także 42 rocznica śmierci bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Msza święta zbiorowa za Jego wstawiennictwem o godz. 18.30.

3. Jutro będziemy obchodzić święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w środę święto Nawiedzenia NMP, a w czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – pamiętajmy tego dnia w modlitwach o kapłanach, w tym tych posługujących w naszej Parafii, a także prośmy o nowe powołania kapłańskie.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek o godz. 17.00 Msza święta w intencji kapłanów posługujących w naszej parafii oraz o nowe powołania do służby w Kościele. W piątek okazja od spowiedzi i Komunii świętej wynagradzającej. W sobotę po Mszy świętej o godz. 9.00 nabożeństwo według objawień fatimskich.

5. W najbliższy czwartek na Mszy świętej o godz. 12.00 swoje dziękczynne spotkanie jubileuszowe, w rocznicę święceń, będą obchodzić kapłani, wraz z ks. Prałatem Andrzejem Przekazińskim, którzy zostali wyświęceni w 1969 roku. Polecamy ich modlitwie i opiece Matki Zbawiciela.

6. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa od czwartku przez cały czerwiec, codziennie o godz. 18.00.

7. Za tydzień w niedzielę 4 czerwca, pod hasłem Dziękujemy za czyniących pokój będziemy obchodzić XVI Święto Dziękczynienia. W tym roku jest to szczególna okazja do dziękczynienia za życie i dzieło bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, męczennika zamordowanego w obozie koncentracyjnym Dachau, patrona Polskiego Harcerstwa. O godz. 7.40 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy Traktem Królewskim procesja z jego relikwiami. Będziemy mogli włączyć się w procesję na wysokości Placu na Rozdrożu około godz. 8. 30. Uroczysta Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00 z udziałem Episkopatu Polski. Do udziału w uroczystościach zaproszeni są wszyscy wierni.

8. W Święto Dziękczynienia, podczas każdej Mszy świętej, dokonamy Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Będziemy mogli także wesprzeć ofiarami składanym do puszek dzieło budowy Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum narodu.

9. W przyszłą niedzielę przypada także 35. rocznica konsekracji biskupiej Metropolity Warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Pamiętajmy o modlitwie w intencji Jubilata.

10. Zapraszamy na pielgrzymkę do Jordanii, która odbędzie się w dniach 28 września – 5 października tego roku. Szczegółowe informacje w zakrystii, kancelarii lub u Księdza Proboszcza.

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień.

Prasa katolicka
 /na 28 maja 2023/

Na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego redakcja tygodnika „Idziemy” przygotowała doskonałe, bo proste i przystępne przypomnienie tego, co Kościół naucza o Duchu Świętym (tekst ks. biskupa Jacka Grzybowskiego). Kard. Ludwig Muller przypomina, w przeprowadzonym z nim wywiadzie, że „Ze złem nie ma kompromisu”. Poza tym w „Idziemy” jest piękna refleksja na temat „Wiary dzieci” i – tuż obok – prezentacja „Mali wielcy święci”. Warto przypomnieć sobie, korzystając z przygotowanego przez tygodnik wspomnienia, postać bohatera, rotmistrza Witolda Pileckiego, ciekawe jest też ukazanie patriotycznej postawy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W drobniejszych tekstach można w „Idziemy” przeczytać rady na rozproszenia podczas Mszy Świętej i wiele bieżących informacji i zaproszeń.

W innych tygodnikach katolickich też jest wiele wartych uwagi artykułów:

„Gość Niedzielny”  na okładce próbuje wymienić różne słowa niejako „wchodzące w skład” użytego w Biblii słowa „Paraklet” określającego Ducha Świętego: „Adwokat, obrońca pocieszyciel”… – wewnątrz numeru znajdziemy próbę spojrzenia na „Tajemnicę Ducha Świętego”. Obok tego jednym z głównych tematów nowego „Gościa” jest Macierzyństwo. Na stronie Pytania czytelników znajdziemy odpowiedź na wciąż wracający problem „jak my możemy Bogu Ojcu składać ofiarę ze śmierci Jego Syna. Ciekawe są też m.in. teksty „Dłuto w rękach kobiety”, „walka o godne życie” czy „W drodze do Edenu” (o twórczości Norwida).    „Niedziela” podejmuje w nowym numerze niezwykle ważny temat: gdzie jest granica między koniecznym reagowaniem na zło, którego jesteśmy świadkami a wolnością przysługującą każdemu człowiekowi, gdzie zaczyna się znieczulica? Ciekawy temat porusza (w ramach działu Treści wiary) artykuł „Czy można zrozumieć Kościół bez Maryi?” a nieco dalej ważny dla wszystkich tekst „Zmartwychwstanie jest pasją życia”. Niedziela warszawska” przypomina św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia księży Marianów i jego dzieło, a w dodatku, czyli w tygodniku „Bliżej życia z wiarą” możemy przeczytać artykuł „Cud w prezencie”, przypomnieć sobie, że „Dzieci nas słyszą” i dowiedzieć się, jak doświadczony duszpasterz rozmawia z dziećmi o Duchu Świętym.