XII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Do końca czerwca nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 18.00.

2. W czwartek 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W związku z tą uroczystością jak co roku ofiary złożone dzisiaj na tacę stanowią tzw. Świętopietrze – Denar Św. Piotra, która jest wnoszona przez kraje katolickie na rzecz papiestwa. W Polsce świętopietrze zostało wprowadzone przez Mieszka I.

3. 29 czerwca imieniny oraz urodziny obchodzi biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Ksiądz bp Piotr Jarecki. Pamiętajmy o modlitwie w Jego intencji.

4. W najbliższą sobotę nabożeństwo według objawień fatimskich z racji I soboty miesiąca po Mszy świętej o godz. 8.00.

5. W przyszłą niedzielę o godz. 17.45 nabożeństwo i procesja eucharystyczna z racji I niedzieli miesiąca.

6. Także w przyszłą niedzielę od godz. 11.00 do 19.00 studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Sandał” organizują kiermasz z atrakcjami dla dzieci. Pozyskane środki będą przeznaczone na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i akcję wakacji w mieście. Szczegóły na stronie internetowej parafii i w mediach społecznościowych.

7. W dniach 1-2 lipca pod hasłem „Bądźcie moimi świadkami” odbędzie się 86. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę.

8. Decyzją Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, po czterech latach posługi, odchodzi z naszej parafii ks. Maciej Kulesza, wikariusz, katecheta w LO im. Żmichowskiej i duszpasterz akademicki DA Sandał, który 26 sierpnia rozpocznie posługę w Parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie. Dziękujemy za Jego zaangażowanie w budowanie naszej wspólnoty, zwłaszcza duszpasterstwa akademickiego. Księdza Macieja możemy pożegnać uczestnicząc we Mszy świętej dzisiaj o godz. 20:30, na którą zapraszamy Parafian i Przyjaciół Zbawiciela. Będzie to zarazem Msza święta kończąca rok formacyjny w naszym Duszpasterstwie Akademickim Sandał.

9. Jednocześnie informujemy, że w naszej parafii rozpocznie swoją posługę jako wikariusz ks. Grzegorz Pakowski, dotychczasowy wikariusz w parafii św. Szczepana w Raszynie.

10. Od 1 lipca do końca sierpnia wchodzimy w okres wakacyjny: nie będzie w naszym Sanktuarium Mszy świętych w dni powszednie o godz. 9.00 i 17.00. Kancelaria parafialna przez całe wakacje, począwszy od 26 czerwca, będzie czynna od godz. 16.00 do 18.00.

11. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej, m.in. wakacyjnego wydania gazety parafialnej „Nasz Zbawiciel”.

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień. Wszystkim rozpoczynającym urlopy i wakacje życzymy dobrego odpoczynku.

Prasa katolicka
/na 25 czerwca 2023/

Temat tygodnia nowego numeru tygodnika „Idziemy” zapowiedziany jest na okładce, na której widzimy tytuł „Jak być tatą?” –  wewnątrz teksty, w których wykorzystano doświadczenia osób, które odniosły zauważalne sukcesy w tym temacie. Redaktor naczelny na dwóch stronach streścił nauczanie, wydane dokumenty i inne działania ostatnich papieży wobec nadużyć seksualnych w Kościele.

Poza tym jest w nowym numerze tygodnika „Idziemy” wiele ważnych zagadnień: o wychowaniu dzieci w wierze, o roztropnym układaniu planu we własnym dążeniu do wszechstronnego rozwoju, o poczuciu winy i o panowaniu nad stresem. Oczywiście są informacje o różnych rocznicach i jubileuszach, jest dziennikarska refleksja nad ocenianiem w szkołach („Czerwony pasek możliwości”), są materiały przygotowujące nas do spodziewanej beatyfikacji rodziny Ulmów.

Zachętą do refleksji nad polską religijnością jest (w dziale ”Pamięć i tożsamość”) wspomnienie II pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny (z roku 1983).

Warto też zauważyć w innych tygodnikach katolickich następujące materiały:

Bardzo ciekawą inicjatywą redaktorów „Gościa Niedzielnego” jest wybranie ważniejszych a przez to ciekawszych fragmentów z kazania nowego ordynariusza katowickiego, abpa Adriana Galbasa podczas jego ingresu do katedry. Rozwinięto też w „Gościu” słowa papieża Franciszka „Tylko pokój jest sprawiedliwy”, przypomniano, jako „Gorący temat”, że „Aborcja to nie lekarstwo”. Redaktor Marcin Jakimowicz na stronach poświęconych czytaniom liturgicznym przywołuje postaci świętych – w tym tygodniu jest to nieco zapomniana polska mistyczka z XIV wieku – Dorota z Mątowów. Są w nowym „Gościu” strony przeznaczone głównie dla mężczyzn, są też strony szczególnie poświęcone kobietom – w tym artykuł „Na szczytach” – o grupie „kobiet zakochanych w górskich szczytach, które mają w sercu tęsknotę za znacznie głębszą podróżą”.

Wielu czytelników zapewne zachwyci opisana w „Gościu” osoba 26 – letniego niesprawnego mistrza szachów, „którego choroba nie pozbawiła pogody ducha i marzeń”. Zaskakująca dla wielu stanie się zapewne inicjatywa „Gościa” – by spróbować „odpoczywać z tomikiem poezji w ręku”.

„Niedziela” na okładce nowego numeru przypomina, że „Miłość wymaga pracy”, a do myślenia zmusza kolejny tekst: „Co to znaczy naśladować Jezusa dziś?”. Na stronach z nadtytułem „Świat pod lupą” dowiemy się, że „Brak przytulania szkodzi”, a „Niedziela z kulturą” przypomni, że „Dawna mądrość wciąż (jest) żywa”.

W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą”  poznamy osobę, „którą Pan Bóg wyciągnął z nałogów” i dowiemy się „Jak rozpocząć przygodę z ziołami?” .