XIX Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

  1. Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 150. rocznica urodzin śp. gen. Józefa Hallera. Jego popiersie znajduje się w naszej świątyni jako upamiętnienie wydarzenia, kiedy przed Bitwą Warszawską w 1920 r. modlił się nowenną w kościele Najświętszego Zbawiciela wraz ze swoimi żołnierzami i mieszkańcami Warszawy, prosząc o zwycięstwo nad bolszewikami. O godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Komandora Janusza Bąka, kapelana środowisk Armii Krajowej oraz Rodzin Katyńskich.
  2. Jak każdego 13. dnia miesiąca zapraszamy o godz. 17.45 na nabożeństwo różańcowe i procesję z dziękczynieniem za dar koronacji wizerunku Matki Zbawiciela.
  3. W poniedziałek przypada wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika. Jest to także rocznica jego męczeńskiej śmierci w bunkrze głodowym w Auschwitz 14 sierpnia 1941 roku.
  4. We wtorek, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień odpustu w naszym Sanktuarium. Pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub ofiarować go za zmarłych. Msza święta z kazaniem naszego parafianina ks. kan. Pawła Walkiewicza – opiekuna Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o godz. 13.00. W tym dniu wspominamy 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”; jest to także święto Wojska Polskiego, będziemy modlić się w intencji naszej Ojczyzny i polskich żołnierzy. Msze Święte tego dnia jak w każdą niedzielę. Podczas każdej Mszy błogosławieństwo ziół i kwiatów. Przypominamy, że w uroczystość Wniebowzięcia NMP jako katolicy mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Po każdej Mszy zbiórka do puszek na pomoc dla Słowenii.
  5. W czwartek wspomnienie św. Jacka Odrowąża, dominikanina, misjonarza.
  6. Wszystkich, którzy nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce na Jasną Górę, zachęcamy do duchowego pielgrzymowania, codziennej Eucharystii, osobistej modlitwy w intencji pielgrzymów, a także ofiarowania cierpienia w niesionych intencjach.
  7. Osoby, które chcą pomóc w sprzątaniu wnętrza świątyni, w tym także czyszczeniu żyrandoli, które będą opuszczone do poziomu zero, zapraszamy w czwartek na godz. 9.00.
  8. Przypominamy o porządku wakacyjnym Mszy świętych: do końca sierpnia nie będzie Mszy Świętych w dni powszednie o godz. 9.00 i 17.00.
  9. Kancelaria parafialna przez całe wakacje czynna od godz. 16.00 do godz. 18.00, z wyjątkiem 14 i 15 sierpnia, w te dni będzie nieczynna.
  10. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień, a także dobrego odpoczynku.

Prasa katolicka 

Reprodukcja , jaką Redakcja tygodnika „Idziemy” poleciła umieścić na pierwszej stronie okładki zapowiada najważniejszy temat omówiony wewnątrz numeru, czyli „Jak rozumieć Wniebowzięcie” – taki też tytuł nosi artykuł o. Jacka Salija zamieszczony na stronach tygodnika. Związek z Maryją ma też krótki wywiad dotyczący encykliki św. Jana Pawła II „Redemptoris Mater”. Jednak najwięcej miejsca poświęcono różnym pielgrzymkom, które tradycyjnie w sierpniu wyruszają z różnych miejsc Polski na Jasną Górę. Trzecim ważnym tematem nowego numeru tygodnika „Idziemy” jest „Spotkanie Kościoła jutra”, czyli „Lizbona i co dalej?” – pośród różnych wypowiedzi znajdziemy wiele słów wypowiedzianych przez papieża Franciszka do młodzieży.

Wśród tematów politycznych dominuje wywiad z prof. Januszem Odziemkowskim „Pięćset lat rosyjskiego zagrożenia”, poza tym zachęta do rozsądnego usamodzielniania dzieci i historyczne spojrzenie na temat ocieplenia klimatu („Dzieje klimatu w Polsce”).                 

W innych tygodnikach katolickich znajdziemy w tym tygodniu:

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o nieustannej młodości Kościoła, ten wniosek wyprowadzono z faktu, że w Lizbonie otaczało papieża Franciszka 1,5 mln młodych ludzi. Również tematyki młodzieży dotyczy wywiad z neurodydaktykiem: Jak zrozumieć nastolatków?”

O Maryi mówi artykuł „Więcej niż Matka”, a do listy bohaterów Warszawy „Gość” proponuje dopisać ks. Zygmunta Trószyńskiego, apostoła Marymontu, który też podczas okupacji uratował przed śmiercią wiele żydowskich dzieci. Do grupy ciekawostek można zaliczyć odwiedziny redaktorów „Gościa” w największym w Polsce Obserwatorium Astronomicznym.

Na okładkę nowej „Niedzieli” wybrano słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Lizbonie do młodzieży „Miejcie odwagę! Idźcie naprzód wiedząc, że Bóg nas kocha” – to potraktowano jako Temat numeru. Jest też w „Niedzieli”, na stronach z nadtytułem Świadek wiary opowieść o „Prawdziwym Kordeckim”, a w ramach cyklu Szlakiem sanktuariów Europy „Niedziela” odwiedziła „Egejskie Lourdes”. W „Niedzieli Warszawskiej” przeczytamy spotkanie z kapelanami wojskowymi („Jesteśmy, aby służyć”), a Podróżnik „Niedzieli” opisuje „Karawanę z meczetami”. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” spotkamy się z wdowcem, który wychowuje dwoje dzieci i poznamy niezwykłe małżeństwo mistyczki z ateistą, … który po śmierci żony został kapłanem.