XVII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. W najbliższy wtorek 1 sierpnia przypada 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Będziemy modlić się w intencji ofiar Powstania, ich rodzin, a także o pokój dla całego świata. Tego dnia Msza święta w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim o godz. 18.30. Warto przypomnieć, że w sierpniu 1946 roku w naszym kościele Najświętszego Zbawiciela, w zniszczonych murach świątyni, odbył się pogrzeb licznych bezimiennych ofiar Powstania Warszawskiego. Tego dnia przed wielu laty Plac Zbawiciela był wypełniony tłumem ludzi żegnających i opłakujących tych, co zginęli w Powstaniu.

2. Jak co roku miesiąc sierpień jest obchodzony jako czas dobrowolnej abstynencji, trzeźwości, w którym wielu rodaków całkowicie powstrzymuje się od spożywania alkoholu w intencji trzeźwości narodu. Zachęcamy do włączenia się na różne sposoby w duchowe dzieło. Przy tej okazji informujemy, że spotkania wspólnoty AA – Anonimowych Alkoholików odbywają się w każdą sobotę w godz. 21.00 – 23.00 w salach na plebanii.

3. Dziś o godz. 18.00 nieszpory. Zachęcamy do udziału.

4. Jutro wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, kapłana, założyciela Zakonu Jezuitów, we wtorek wspomnienia św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła, założyciela Zgromadzenia Redemptorystów.

5. W środę 2 sierpnia przypada dzień odpustu Porcjunkuli, obchodzonego w święto Matki Bożej Anielskiej, związanego ze Świętym Franciszkiem z Asyżu. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie świątyni, odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wyznania Wiary, stan łaski uświecającej, Komunia Święta, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu.

6. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek modlitwa w intencji powołanych do służby Bożej i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne na Mszy o godz. 8.00. W piątek we wspomnienie św. Jana Marii Vianeya okazja do spowiedzi z racji I piątku miesiąca w godz. 6.30 – 8.30 oraz od 15.00 do 19.00 i przyjęcia Komunii Świętej wynagradzającej. Tego dnia będzie odprawiona dodatkowa Msza Święta o godz. 17.00. W sobotę nabożeństwo według objawień fatimskich po Mszy świętej o godz. 8.00.

7. Grupa Biało-Żółta zaprasza na pielgrzymi szlak na Jasną Górę w dniach 5–14 sierpnia. Zapisy na stronie internetowej. Szczegółowe informacje u ks. Macieja i ks. Marka. Dziś po Mszach świętych przy wyjściu z kościoła i w zakrystii można składać intencje, w których pielgrzymi będą się modlić podczas rekolekcji w drodze.

8. Przypominamy o porządku wakacyjnym Mszy świętych: do końca sierpnia nie będzie Mszy Świętych w dni powszednie o godz. 9.00 i 17.00.

9. Kancelaria parafialna przez całe wakacje czynna od godz. 16.00 do godz. 18.00.

10.Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i wszelkich łask na nowy tydzień, a wyjeżdzającym i przebywającym na urlopach i wakacjach dobrego odpoczynku oraz szczęśliwych powrotów.

Prasa katolicka

Nowy numer tygodnika „Idziemy” jest bardzo różnorodny: znajdziemy tam zarówno ponadczasowe prawdy, historyczne opracowania i aktualne zaproszenia. Jedną z fundamentalnych prawd jest ćwiczenie, by „Kochać świat”, bo, jak pisze ks. Stefan Moszoro–Dąbrowski, bez tego nie da się poznawać Pana Boga.

Tematyka historyczna, ze względu na zbliżające się rocznice sierpniowe, została zdominowana przez artykuły związane z powstaniem warszawskim („Pobożność w czasie powstania” czy „Pod gruzami z Chrystusem”), a ze względu na Światowe Dni Młodzieży Tematem tygodnia jest duszpasterstwo młodzieży jako jedna z ważnych trosk Kościoła. Poza tym w tygodniku „Idziemy” są liczne zaproszenia, w tym na różne pielgrzymki, w Polsce i nie tylko. Czas wakacji – to okazja, by przez pryzmat wiary spojrzeć na turystykę – w nowym numerze mamy okazję, by przeczytać o „Katolickich wyspach” czyli o Wyspach Kanaryjskich.

Jak zawsze, otwieramy też dwa inne tygodniki katolickie.

„Gość Niedzielny” na okładce zapowiada teksty mówiące o fenomenie pielgrzymowania, Tematem Gościa jest odpowiedź na pytanie, czy Światowe Dni Młodzieży ożywią wiarę młodych, czy mogą stanowić zagrożenie. Zainteresowani archeologią chętnie przeczytają w „Gościu” o najnowszych odkryciach na terenie Ziemi Świętej. Redakcja „Gościa” nie zapomniała o unikalnych wspomnieniach wyjętych z tematyki powstańczej, a jako ciekawostkę „Gość” przedstawia księdza Krzysztofa Kluka, który żył w II połowie XVII wieku a pozostawił po sobie „stos zielników” i specjalistyczną terminologię botaniczną.

„Niedziela” w najnowszym numerze podjęła temat „Czy katolikowi wolno zgodzić się na rozwód?” – artykuł jest opracowany przez profesora ojca Jacka Salija. W dziale Treści wiary możemy przypomnieć sobie „Skąd się wziął Kościół?” a wakacyjnym cyklu „Szlakiem sanktuariów Europy” możemy z redaktorami „Niedzieli” odwiedzić jedno z siedmiu najsłynniejszych w Europie sanktuariów św. Michała Archanioła. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” otrzymujemy wskazówki jak umieć przepraszać miło i skutecznie, poznamy też osoby, które przeżyły po wybuchu bomby atomowej w sierpniu 1945 roku. Są też praktyczne (w tym kulinarne) ciekawostki.