XXIII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj w Markowej koło Łańcuta przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów odbędzie się uroczystość beatyfikacji małżeństwa Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci, zamordowanych podczas II wojny światowej za ratowanie obywateli polskich narodowości żydowskiej. Jest to wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła, kiedy do chwały ołtarza zostanie wyniesiona cała rodzina. Ponadto zostanie beatyfikowane dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki. Niech świadectwo ich heroicznej miłości będzie dla nas źródłem odwagi chrześcijańskiej, męstwa i nadziei.

2. Pod hasłem „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca” rozpoczynamy dzisiaj XIII Tydzień Wychowania, trwający w Kościele katolickim do 16 września.

3. Podczas Mszy Świętej o godz. 11.30 poświecenie tornistrów i przyborów szkolnych, a po zakończeniu piknik rodzinny na placu pomiędzy kościołem a plebanią.

4. Dziś o godz. 18.00 nabożeństwo różańcowe.

5. We wtorek 12 września przypada 2. rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej; w środę wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła; w czwartek Święto Podwyższenia Krzyża Świętego; w piątek NMP Bolesnej, święto patronalne posługujących w naszej parafii Sióstr za Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (pamiętajmy o modlitwie w ich intencji), a w sobotę św. Korneliusza, papieża i św. Cypriana biskupa, męczenników.

6. Dekanalny dzień skupienia Wspólnot Żywego Różańca w sobotę o godz. 9.00.

7. Pierwsza Msza Święta przygotowująca dzieci do I Komunii Świętej w nowym roku szkolnym odbędzie się w przyszłą niedzielę 17 września o godz. 16.00. Prosimy o indywidualne obowiązkowe zgłaszanie dzieci przez rodziców w najbliższy wtorek, środę lub czwartek między godz. 18.00 a 19.15.

8. Zapraszamy uczniów klas VIII i starszą uczącą się młodzież, którzy chcą przygotować się do sakramentu bierzmowania. Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek 29 września. Zgłoszenia przyjmujemy od dzisiaj w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej.

9. W piątek 22 września rozpoczyna się kurs przedmałżeński. Zapisy za pośrednictwem strony internetowej parafii.

10. Zapraszamy na jednodniową pielgrzymkę do Świętej Lipki i Kętrzyna w sobotę 30 września. Zapisy i informacje w kancelarii lub u ks. Michała.

11. Ofiary składane dzisiaj na tacę będą przeznaczone na potrzeby Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Za tydzień taca na kontynuowanie prac remontowych naszego kościoła.

12. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

Prasa katolicka

Początek września kojarzy się z początkiem roku szkolnego i zachęca, by ze szczególną uwagą spojrzeć na dzieci i młodzież. W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” o XIII Tygodniu Wychowania opowiada Czytelnikom bp Wojciech Osial.

Jako Temat tygodnia potraktowano materiały związane z beatyfikowaną dzisiaj rodziną Ulmów z Markowej, pośród tych materiałów można przeczytać wywiad z historykiem, drem Mateuszem Szpytmą, krewnym beatyfikowanych.

Prócz tego, jak zawsze w „Idziemy” znajdziemy sporo wartościowych myśli, m.in. przypomnienie jak ważna jest wspólnota rodziny, w której człowiek uczy się miłości, wspomnienie o „Legendarnym prezydencie” (Stefanie Starzyńskim), reportaż z parafii pw. Matki Bożej z Guadalupe położonej niedaleko Mińska Mazowieckiego i rozmowę z Adamem Kwiatkowskim, ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

W innych tygodnikach katolickich znajdziemy:

„Gość Niedzielny” w tym tygodniu świętuje 100 lat istnienia („100 stron na stulecie”). Temat „Gościa” to ten właśnie jubileusz – są liczne wspomnienia: osób i poruszanych tematów, są „Gościowe legendy” i wypowiedzi aktualnych redaktorów Pisma, opowiadanie o ich wierze i postrzeganiu świata. Są też w nowym „Gościu” artykuły o rodzinie („Magnes dusz” i  o rodzinnej gałęzi oaz), jest też zaproszenie do zwiedzenia Lizbony („Miasto utkane z tęsknoty”).

Redakcja „Niedzieli” przygotowała w tym tygodniu prezent dla czytelników – jest to bezpłatny dodatek „Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi”. Wewnątrz numeru „Niedziela warszawska” przedstawia pasjonistów i ich Szkołę Mądrości Krzyża, w dziale „Świat pod lupą” przeczytamy o próbach odnalezienia okrętu podwodnego „Orzeł”, w „Dobrych radach” dowiemy się więcej o „Groźnej legionelli”, a „Niedziela z kulturą” przypomina Murycego Mochnackiego. Dodatek „Bliżej życia z wiarą” zadaje pytanie „Czy nastolatkom potrzebna jest wspólnota”, przedstawia „Zwykłego ojca niezwykłych dzieci” i zachęca, by zatrzymać w naszych domach „Lato w słoiku”.