XXIV Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. Dziś mijają 84 lata od ataku Rosji sowieckiej na Polskę. Módlmy się za obrońców Ojczyzny, którzy zginęli w jej obronie oraz za wszystkie ofiary wojny.

2. Przeżywamy dzisiaj 57. Dzień Środków Społecznego Przekazu pod hasłem: Mówić z sercem. Prawdziwie w miłości. Rozpoczynają się także Kwartalne Dni Modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.

3. Dziś o godz. 18.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

4. Msza Święta dzisiaj o godz. 16.00 rozpocznie przygotowanie dzieci do I Komunii Świętej.

5. W poniedziałek, 18 września przypada święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski i Archidiecezji Warszawskiej; w środę wspomnienie męczenników koreańskich św. Andrzeja Kim Taegon, kapłana i Pawła Chong Hassang i towarzyszy; w czwartek święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty; w sobotę św. Pio z Pietrelciny, kapłana.

6. Zapraszamy uczniów klas VIII i starszą uczącą się młodzież, którzy chcą przygotować się do sakramentu bierzmowania. Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek 29 września. Zgłoszenia przyjmujemy od dzisiaj w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej.

7. W piątek 22 września rozpoczyna się kurs przedmałżeński. Zapisy za pośrednictwem strony internetowej parafii.

8. W dniach 22 i 23 września pod hasłem Świętość w codzienności, odbędzie się XXXIX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, szczegóły na plakacie. Pielgrzymka zainauguruje również peregrynację relikwii rodziny Ulmów po polskich diecezjach. W archidiecezji warszawskiej peregrynacja odbędzie się w dniach 4-11 maja 2024 roku.

9. W przyszłą niedzielę o godz. 11.30 Msza święta w intencji rodzin oraz małżeństw pragnących i oczekujących potomstwa za przyczyną św. Joanny Beretty Molla. Intencje można składać przy ołtarzu świętej w prawej nawie.

10. Zapraszamy na jednodniową pielgrzymkę do Świętej Lipki i Kętrzyna w sobotę 30 września. Zapisy i informacje w kancelarii lub u ks. Michała.

11. Ofiary składane dzisiaj na tacę będą przeznaczone na kontynuowanie prac remontowych naszego kościoła. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

12. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

Prasa katolicka

Redakcja tygodnika „Idziemy” zainspirowana niedawno obchodzonym stuleciem „Gościa Niedzielnego” postanowiła, że Tematem tygodnia będzie zagadnienie prawdy i poziomu prasy, zwłaszcza katolickiej. Zaproszono do rozmowy Eryka Mistewicza, znanego medioznawcę (artykuł „Jak nie dać się zmanipulować?”), jest też obok wypowiedź papieża Franciszka temat środków społecznego przekazu.

Kolejnym tematem jest, poruszany przy okazji corocznej wrześniowej dyskusji o katechezie, relacja „wiara a nauka”. Jest numerze i artykuł o stanie katechezy, ale i refleksja nad encykliką Jana Pawła II Fides et ratio, w tym ważne dla każdego wskazania o poszukiwaniu prawdy. Na tle beatyfikacji rodziny Ulmów tygodnik „Idziemy” podchwycił wypowiadane często zdanie „Epoka Rodziny” a obok informacja o ważnym dla wielu Polaków pięćdziesięcioleciu Domowego Kościoła.

Jest też w „Idziemy” kilka tekstów o sprawach międzynarodowych, ale i przypomnienie historii tzw domków fińskich na warszawskim Jazdowie. Numer zamyka wspomnienie osiedli usytuowanych obok radzieckich osiedli w Polsce i przypomnienie, że palenie nikotyny szkodzi nie tylko palącym.

W innych tygodnikach katolickich znajdziemy w tym tygodniu:

Tematem nowego „Gościa Niedzielnego” jest odpowiedzialność za słowo, zwłaszcza w mediach, a kard. Grzegorz Ryś przekonuje, że „nie zamierza bronić papieża, tylko słuchać go w posłuszeństwie wiary”. Nowy „Gość” przestrzega przed różnymi formami kradzieży i zaprasza do odwiedzenia Muzeum w Nowej Hucie, gdzie jest sala poświęcona zabawom i rozrywkom dzieci z PRLu.

Fascynująca jest opowiedziana w „Gościu” historia dwóch sióstr zakonnych, które są też bliźniaczkami – w czasie porodu lekarz jednej z nich nie zauważył.

Do każdego egzemplarza „Gościa” dołączony jest dodatek nt Kościoła synodalnego.

Na okładce nowej „Niedzieli” widzimy tytuł „Kto kradnie nam dzieci?”, temat ten rozwinięto wewnątrz numeru. Artykuł „Nie rezygnuj” jest wezwaniem, by nigdy nie stracić nadziei, a w „Niedzieli Warszawskiej” spotkamy się ze wspólnotą Domów Serca.   Kolejny numer dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” przypomina proboszcza z Ars, do którego Francja przyjeżdżała na spowiedź, próbuje odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego dzieci kłamią?” i przedstawia wypróbowany przez lata „planer nawyków”, który pomaga efektywnie śledzić postępy w pracy nad sobą.