XXVIII Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. W październiku – miesiącu poświęconym szczególnie Matce Bożej Różańcowej zachęcamy do udziału w nabożeństwach różańcowych codziennie o godz. 17.45. Dzieci zapraszamy na modlitwę różańcową zwłaszcza w poniedziałki i czwartki. Chcemy podczas nabożeństw w sposób szczególny modlić się o pokój na świecie.

2. W przeddzień 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową obchodzimy XXIII Dzień Papieski pod hasłem: Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia. Po każdej Mszy świętej zbiórka do puszek na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, stanowiący „żywy pomnik” św. Jana Pawła II. Środki są przeznaczone na stypendia dla uzdolnionych młodych ludzi pochodzących z wiosek i małych miast.

3. Z inicjatywy Wspólnoty Żywego Różańca trwa modlitwa o wszelkie potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny, aby jej przyszłość była kształtowana zgodnie z wolą Boga i w wierności chrześcijańskim korzeniom.

4. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna rekolekcje na początek roku akademickiego, które poprowadzi ks. Rafał Główczyński, salwatorianin, duszpasterz młodzieży, znany użytkownikom Internetu jako „Ksiądz z osiedla”. Msza święta z nauką rekolekcyjną dzisiaj o godz. 20.30, natomiast w poniedziałek i wtorek (16 i 17 października) o godz. 20.00.

5. Jutro, 16 października, rozpoczną się Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym. Spotkania w poniedziałki o godz. 19.00 w dolnym kościele, wejście od ul. Mokotowskiej.

6. Rozpoczynamy kolejną edycję przygotowania do sakramentu bierzmowania dla osób dorosłych. Kurs rozpocznie się 23 października. Zapisy przez formularz na stronie internetowej naszej parafii.

7. Przypominamy, że Parafia organizuje dziękczynną pielgrzymkę na Jasną Górę w sobotę 21 października. W dniu 23 października przypada 96. rocznica erygowania Parafii Najświętszego Zbawiciela przez bp. Stanisława Galla. Niech pielgrzymowanie będzie wyrazem wdzięczności naszej wspólnoty parafialnej za nieustanną opiekę Matki Zbawiciela. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.

8. W poniedziałek 16 października wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, we wtorek św. Ignacego Antiocheńskiego – biskupa i męczennika, w środę przypada święto ewangelisty św. Łukasza, w czwartek bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika, a w piątek wspomnienie św. Jana Kantego, kapłana.

9. Zbliżają się uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (Dzień Zaduszny). O bliskich nie zapominamy także po ich śmierci. Szczególnym wyrazem naszej miłości i pamięci jest modlitwa wypominkowa. Przyjmujemy wypominki roczne, które odczytujemy w niedziele po Mszy o godz. 8.30, a w pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 18.30 odprawiamy w tych intencjach Mszę świętą. Przyjmujemy także intencje na procesje żałobne, które zostaną odprawione 1 i 2 listopada o godz. 17.30. Intencje te prosimy składać w zakrystii lub kancelarii. W nawie po stronie ołtarza św. Ekspedyta znajduje się puszka, do której można składać intencje i ofiary na wypominki jednorazowe, odczytywane w listopadzie w czasie modlitwy różańcowej o godz. 17.45.

10. Zapraszamy do obejrzenia filmu „Oblicze Jezusa”, do którego zdjęcia przygotowywał nasz parafianin. Najbliższa projekcja w kinie Luna dziś o godzinie 15.30.

11. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj na tacę na fundusz remontowy.

12. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń. Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna, która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu. Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.

Modlitwa za Ojczyznę (Ks. Piotra Skargi)

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przyniosła Imieniu Twemu a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie. Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Prasa katolicka 

Wszystkie tygodniki katolickie przypominają nam o przypadającej w rozpoczynającym się tygodniu 45. rocznicy wyboru polskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę świętego Piotra. Jednocześnie 16 października jest XXIII dniem papieskim.

Wspomniana rocznica stała się dla Redakcji tygodnika „Idziemy” okazją, by spotkać się z autorem biografii Jana Pawła II („Ważny dla świata”). Na kolejnych stronach można przeczytać wywiad z wieloletnim współpracownikiem francuskich mediów w Polsce („Nauczanie dla przyszłości”). Nawiązując do nauczania Jana Pawła II tygodnik „Idziemy” przypomina o cywilizacji życia jednocześnie wskazując, że Kościół zawsze będzie „Przeciw kulturze śmierci”. Poza tym z lektury tygodnika „Idziemy” skorzystamy przypominając sobie „Korzyści z małżeństwa”, ale również poznamy sposoby otaczania życzliwym wsparciem rodzin, które cierpią z powodu „Dzieci utraconych”.

Jak zawsze w „Idziemy” są też zaproszenia: do nowego sanktuarium w Piasecznie i do odpoczynku w ogrodach światła obok pałacu wilanowskiego. W dziale Nasze Sprawy przeczytamy refleksyjny artykuł „Kto będzie nas leczył?”, a na stronach z nadtytułem W blasku prawdy ks. Łukasz Piotrowski przypomina, jak widziała modlitwę święta Teresa Wielka – to może być też zaproszenie dla każdego z nas.

„Gość Niedzielny” przypomina, że święty Jan Paweł II „Odmłodził Kościół”, w artykule „Krwista godność” przypomina, skąd się wzięli kardynałowie i jakie są ich zadania, ukazuje, że „Synod to nie parlament” i podejmuje temat komunikacji w spowiedzi dotykając różnych zagadnień związanych z korzystaniem z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Ciekawa jest też w „Gościu” Opowieść o zaufaniu czyli rozmowa z pewną zakonnicą, która przedstawia nam „Matkę wędrującą” i swoją służbę małżeństwom. Niejako na deser znajdziemy w „Gościu”  spotkanie z najstarszym duszpasterstwem akademickim w Polsce, które działa przy krakowskiej kolegiacie świętej Anny.

„Niedziela” przypomina w nowym numerze, że „Autorytet rodzi się z dobrego przykładu” i ukazuje „Nieznane oblicza świętego męczennika” – to artykuł o świętym Maksymilianie Kolbe. Z niepokojem przeczytamy artykuł „Czarna śmierć w XXI wieku”. W dziale Podróżnik dowiemy się, że pustynia, chociaż niekiedy przeraża, to „pragnienie powrotu na pustynię nigdy człowieka nie opuści”, bo „tam czas liczy się w tysiącach lat”

„Niedziela Warszawska” przedstawia s. Nullę Garlińską, uzdrowioną za wstawiennictwem bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a przy okazji odwiedzin w parafii Matki Bożej Anielskiej (przy Modzelewskiego) dowiemy się, jak odkrywa się „Radość świętowania”. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” poznamy „Mniej znane ścieżki papieskie” i dowiemy się, „Jak praktykować wdzięczność?”. Jest tam też przestroga zatytułowana: „Co niszczy nasze relacje?”