- Dzisiaj przypada 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który rozpoczyna Tydzień Modlitwy za Uchodźców pod hasłem: Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać.
- O godz. 11.30 zapraszamy na Mszę świętą w intencji rodzin oraz małżeństw pragnących i oczekujących potomstwa. Będziemy modlić się za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molla – włoskiej lekarki i matki, która złożyła swoje życie w ofierze, aby mogło żyć dziecko, które w sobie nosiła.
- Dzisiaj o godz. 18.00 nieszpory niedzielne. Zachęcamy do włączenia się w liturgię godzin.
- W poniedziałek przypada wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa – kapłana, patrona Warszawy; w środę św. Wincentego a Paulo, kapłana; w czwartek św. Wacława, męczennika; w piątek święto Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, jest to także dzień imienin bp. Michała Janochy i bp. Rafała Markowskiego oraz s. Rafały i ks. Michała, pamiętajmy o nich w modlitwie; w sobotę św. Hieronima, kapłana i doktora Kościoła.
- W czwartek wyruszamy na parafialną pielgrzymkę do Jordanii, kontynuując wędrówkę po Ziemi Świętej. Zbiórka pielgrzymów na lotnisku w Modlinie o godz. 4.15.
- W przyszłą niedzielę, 1 października, rozpoczniemy nabożeństwa różańcowe, które będą odprawiane o godz. 17.45. Dzieci zapraszamy na modlitwę różańcową zwłaszcza w poniedziałki i czwartki.
- Również w przyszłą niedzielę, 1 października inauguracja roku akademickiego Politechniki Warszawskiej i Duszpasterstwa Akademickiego Sandał. Msza Święta o godz. 20.30, pod przewodnictwem Ks. Biskupa Michała Janochy, będzie sprawowana w intencji społeczności akademickiej: wykładowców, pracowników administracji i studentów.
- Zapraszamy uczniów klas VIII i starszą uczącą się młodzież, którzy chcą przygotować się do sakramentu bierzmowania. Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek 29 września o godz. 18.00 w sali nr 5 na plebanii. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej.
- Mamy jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce i Kętrzynie w najbliższą sobotę 30 września. Zapisy w kancelarii i u ks. Michała
- Zapraszamy mężczyzn do modlitwy we wspólnocie Męski Różaniec. Spotkania zainaugurujemy Nocną Drogą Różańcową, która odbędzie się ulicami Warszawy w nocy z 6 na 7 października. Zapisy i informacje w zakrystii i u ks. Michała.
- Zapraszamy także na dziękczynną pielgrzymkę na Jasną Górę w sobotę 21 października. W dniu 23 października przypada 96. rocznica erygowania Parafii Najświętszego Zbawiciela przez bp. Stanisława Galla. Niech pielgrzymowanie będzie wyrazem wdzięczności naszej wspólnoty parafialnej za nieustanną opiekę Matki Zbawiciela. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.
- Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.
Prasa katolicka
Od ponad stu lat w Kościele obchodzony jest Dzień Migranta i Uchodźcy, z tej okazji Redakcja tygodnika „Idziemy” cytuje w najnowszym numerze fragment Orędzia papieża Franciszka, fragment w którym papież uświadamia nam przyczyny zjawiska i podsuwa rady płynące z Ewangelii. W dziale Nasze Sprawy tygodnik „Idziemy” przypomina, że „Aborcja to nie terapia”, a ks. prof. Dariusz Kowalczyk zwraca uwagę, że na wielu uniwersytetach pojawia się „Relatywizm neomarksistowski”.
Nowy numer tygodnika „Idziemy” przekazuje też relację z obchodów pięćdziesięciolecia parafii z sąsiedztwa – św. Stefana z ul. Czerniakowskiej, ks. Moszoro – Dąbrowski odpowiada na pytanie o „Zawód Jezusa z Nazaretu” a ks. Marek Kruszewski pomaga znaleźć powód utraty wiary kogoś w przeszłości pobożnego. Smutne są relacje opisujące skierowane przeciw życiu postanowienia parlamentu w Hiszpanii, a podnosi na duchu notatka „Paczka dla Wenezueli”.
Ważne dla melomanów: tygodnik „Idziemy” przygotował program koncertów w Filharmonii na cały październik.
W innych tygodnikach katolickich w tym tygodniu:
„Gość Niedzielny” podejmuje temat kryzysów w kapłaństwie, przy okazji możemy zapoznać się z dyskusją o formacji seminariach i o roli wspólnoty. W miniony piątek przypadła 70. rocznica zakończenia słynnego, w pełni wyreżyserowanego procesu biskupa Czesława Kaczmarka, ordynariusza kieleckiego – te smutne fakty przypomina Franciszek Kucharczak na dalszych stronach „Gościa Niedzielnego”, jest też w „Gościu” krótka relacja o różnych modelach wspierania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych. Ważnym tematem jest też problem życzliwości, do jakiej jesteśmy zobowiązani wobec rodzin stawiających czoła niepełnosprawności dzieci czy starszych. „Gość” w tym tygodniu przygotował kilka tekstów o filach, książkach i twórczości artystycznej.
Na okładce nowej „Niedzieli” zapisano przypomnienie, że „Święci działają”; okazją do podjęcia tego tematu była, przypadająca wczoraj, 55. rocznica śmierci św. ojca Pio. Na stronach z nadtytułem Treści wiary znajdziemy odpowiedź na pytanie „Czy mamy bać się Boga?”. W dziale Historia „Niedziela” przypomina „Czas dojrzewania prymasa” nawiązując do bezprawnego aresztowania księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego 25 09 1953 roku.
Jak zawsze „Niedziela” przygotowała wiele porad, tym razem m.in. o zapobieganiu chorobom serca.
W kolejnym numerze dołączanego do „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” zamieszczono opowiadanie o uzdrowieniu za wstawiennictwem św. Alberta Chmielowskiego, jest tam też świadectwo nawróconego aktora i relacja znanej łuczniczki, która twierdzi, że „wiara pomaga w sporcie”.